reklama

Renovace oken a dveří

Okna a dveře jsou jedny z nejdůležitějších stavebních částí domu. Vysoká frekvence používání je příčinou jejich častého mechanického poškození, včetně povrchové úpravy. Okna a vchodové dveře musí odolávat značnému, neustále se měnícímu rozdílu teplot a vlhkosti prostředí, mezi interiérem a exteriérem. Tepelné a vlhkostní rozdíly způsobují rozměrové změny ve dřevě, které se projevují ve zvýšeném namáhání povrchové úpravy a urychlují stárnutí – degradaci nátěru, až do stavu, kdy bude nezbytné provést renovaci nátěru.

Renovace oken a dveří

Renovaci provádějte včas!

První zásada pro renovaci nátěru: renovace nátěru musí být provedena včas, kdy ještě nedošlo k úplnému zničení nátěru, jeho loupání a poškozovaní dřeva, které se projeví zešednutím povrchu. Změna barvy dřeva svědčí o jeho rozsáhlém poškození. Důležité je vědět, že dřevo se skládá především z celulózy 40 – 50 % a ligninu 20 – 30 % a ostatních složek dřeva. Ve stavu zešedlého povrchu došlo vlivem působení slunce a vody ke zničení a vyplavení ligninu, organické hmoty, která tvoří výplň v celulóze a zajišťuje tak pevnost dřeva. Zešedlé dřevo má další nepříjemnou vlastnost, a to zvýšenou nasákavost na vodu. Proto je důležité tuto část dřeva odstranit obroušením.

Zvolte správný postup renovace

Druhou zásadou je zvolit správný postup renovace. Nejméně pracné a nákladné, je přistoupit k renovaci včas, kdy povrch nátěru není ještě do hloubky poškozený a nedochází k jeho loupání. Zde stačí brusnou houbičkou o velikosti zrna 100 až 120 povrch starého nátěru přebrousit a nátěr obnovit novým topcoatem.

Postup opravy je stejný u krycích emailu i lazur. Značka SOKRATES, která se specializuje již 25 let na povrchovou úpravu dřeva doporučuje, použít k vrchnímu nátěru SOKRATES email professional v jedné až dvou vrstvách. Podle a stavu spodního nátěru. Email professional je určen především pro profesionální povrchovou úpravu oken a vchodových dveří. Poskytuje dokonalý sametový povrch, příjemný na omak, se snadnou omyvatelností a s vysokou životností. Je elastický a současně dostatečně tvrdý. Při běžném používání oken a dveří velmi dobře odolává běžnému mechanickému namáhání.

Zvolte správný postup renovace
Zvolte správný postup renovace
Zvolte správný postup renovace
Zvolte správný postup renovace

Co s popraskanou a olupující se barvou?

Popraskaný a odlupující se starý nátěr musíte odstranit, nejlépe horkovzdušnou pistolí a zešedlé dřevo broušením. Oprava se potom bude u krycích barev skládat z napouštědla SOKRATES speciál, základu Sokrates primer alkyd a vrchního emailu.

U silnovrstvých akrylátových lazur bude první nátěr představovat probarvené napouštědlo SOKRATES alkyd, na které se bude aplikovat vlastní silnovrstvá lazura. Pokud chcete hloubkovou penetraci, tak použijte místo napouštědla Lazurit FORTE.

Vyvarujte se používání čirých lazur v exteriéru – mají sníženou životnost. Pokud je dřevo u lazur již tmavé a bude problém s novým odstínem, tak na očištěné dřevo, nebo přímo lazuru, nanesete Sedláckou krycí barvu odstín 0660 nebo 0605.

Co s popraskanou a olupující se barvou?
Co s popraskanou a olupující se barvou?
Co s popraskanou a olupující se barvou?
Co s popraskanou a olupující se barvou?

Po jejím řádném zaschnutí nanesete dvě vrstvy nového odstínu. Tak libovolně změníte tmavý odstín lazury na světlý. Výsledek bude velmi pěkný.

Sedlácká barva zásadně nevyužívá napouštědla ani primery. Aplikuje se vždy přímona podklad. Podkladem může být i kov. Samotné železo musí být opatřeno antikorozním barvou. Sedlácká barva má dokonalou adhezi k různým podkladům s pomalým zasycháním. Všechny zde uvedené vrchní nátěry SOKRATES mají povrchovou ochranu před plísněmi a houbami a chrání tak jejich pronikání do dřeva.

Více informací naleznete na www.barvy-sokrates.cz

Publikováno: 3. 8. 2019, Autor: Building Plast (text a foto), Profil autora: Redakce