Oprava podlahy na balkoně představuje ten nejčastější důvod rekonstrukcí balkonů, lodžií a teras. Nekvalitně přilepená dlažba nebo průsak vody bývá problém řady balkonů. Oprava musí být provedena pořádně, protože dlažba musí odolat slunci, dešti i třeskutému mrazu. Chystáte se rekonstruovat svůj balkon nebo lodžii? Nepodlehněte mylnému dojmu, že když povrch vypadá pěkně, nic mu není. Nikdy nevíte, co se skrývá pod ním. Poradíme vám, jak opravu podlahy na balkoně zvládnout na jedničku.
Jak začít s opravou podlahy na balkoně?
Oprava podlahy na balkoně začíná odstraněním původní dlažby. I pod na první pohled nepoškozenou dlažbou mohou být dutá místa, praskliny a jiné závady. A tak je mnohdy nutné odstranit i spádový beton pod keramickou dlažbou. Když je to potřeba, neobejde se to ani bez opravy nosné konstrukce balkonu.

Oprava podlahy musí být mnohdy provedena od základů
Řada balkonů je v současnosti bohužel v havarijním stavu a tak se oprava podlahy neobejde bez komplexních oprav, kam patří i sanace železobetonové konstrukce.
Vždy je nutné v rámci rekonstrukce vytvořit novou hydroizolační a pochozí vrstvu. Bez pořádného povrchu by totiž po čase mohlo dojít k poškození konstrukce. Podkladní konstrukce musí být dostatečně pevná, protože jen tak můžete dosáhnout přídržnosti dalších vrstev. Vše, co je nesoudružné, musí proto pryč. Podklad pro podlahu musí být zbaven starých nátěrů, vosků, nečistot, mastnoty, prachu, olejů, cementu i ochranných nástřiků pro omezení rychlosti odpařování vlhkosti apod.

Jak připravit podklad pro podlahu
- Podklad pro podlahu musí být v absolutní rovině. Povolena je odchylka pohybující se do 2 mm.
- Pokud jsou v podkladu trhliny a praskliny, je nezbytné je slepit dvousložkovým epoxidovým konstrukčním lepidlem nebo dvousložkovou polyesterovou pryskyřicí a sponkami.
- Když dojde k obnažení ocelové výztuže, musíte se zbavit zrezivělých částí, vše natřít antikorozním nátěrem.

Ochrana před vlhkostí
Častou příčinou oddělování dlažby od podkladu a také i porušení nosné konstrukce je nesprávně provedená hydroizolace, případně její úplné vynechání. Hydroizolace ovlivňuje životnost celé podlahy. Pokud máte kvalitní savý a pevný betonový podklad, vystačí ho před aplikací cementové hydroizolační stěrky jen navlhčit vodou. Při výběru hydroizolačního materiálu dbejte na to, aby byla vodotěsná, odolná, nehořlavá, trvale pružná a schopná eliminovat pohyby trhlin. Ty nejlepší jsou vhodné pro použití na vodorovné i svislé povrchy.

Jak vytvořit hydroizolaci podlahy na balkonu
Na podklad se tato hydroizolace nanáší v souvislé vrstvě o tloušťce 2 mm. Nejprve se na podklad nanese hladkou stěrkou nulová mikrovrstva a na ni pak zubatou stěrkou 5mm vrstva. Nakonec se vše uhladí hladkou stěrkou na požadovanou tloušťku. Pozor, silnější hydroizolační vrstva se pomaleji vytvrzuje a často praská. Pro zkvalitnění hydroizolace je vhodné celoplošně zastěrkovat síťovinu ze skelných vláken. Stěrka nesmí být aplikována na přímém slunci.

Těsnící páska
Dříve než začnete pokládat dlažbu, je nutné místa kontaktu podlahy se stěnou ošetřit s pomocí těsnící pásky o minimální šíři 100 mm. Těsnící páska musí být do hydroizolace vlepena celoplošně.

Lepení dlažby
Samotnou podlahovou krytinu je možné pokládat až na zcela vytvrzenou hydroizolaci. Lepící tmel by měl být od stejného výrobce jako hydroizolace. K lepení se hodí rychle tvrdnoucí deformovatelná lepidla třídy S2, která jsou schopna přenášet délkové změny i pohyby konstrukcí způsobené výkyvy teplot. Lepidlo dále vybírejte i podle typu dlažby. Lepidlo je nutné nanášet na podklad i na rubovou stranu dlažby. Rychle schnoucí lepidla ztvrdnou již po 3 až 4 hodinách, kdežto běžným lepidlům trvá vytvrzení až 24 hodin. Vliv na schnutí má i teplota prostředí.

Spárování podlahy na balkoně
Teprve po vyzrání lepícího tmelu je možné podlahu vyspárovat vhodnou spárovací hmotou. Vhodné jsou hmoty s nízkou nasákavostí. Osvědčené jsou epoxidové spárovací hmoty. Vyznačují se totiž nejen nízkou nasákavostí, ale i vysokou mechanickou odolností a barevnou stálostí. Jsou také odolné vůči chemickým látkám. Před zahájením práce je nutné vše důkladně očistit. Zbavte podlahu prachu i zbytků lepidla. Spárovací hmotu aplikujte pomocí speciální gumové spárovací stěrky. V případě, že chcete pružné spáry, použijte pro spárování polyuretanový nebo silikonový tmel a na dno spár nejprve uložte pružný provazec. Tyto tmely se nesmí spojit s podkladem.
V neposlední řadě nezapomeňte na úklid. Použijte vhodné přípravky určené pro konkrétní podlahovou krytinu.

Publikováno: 2. 8. 2019, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto)
, Profil autora: Redakce