reklama

Výměna kování může být hračka. Posuďte sami!

Kování je hlavně okenní klička, malá často nenápadná, která má ale důležitou funkci u každého okna. Otočením okno otevřeme, zavřeme, nebo můžeme ponechat jenom mírně vyklopené na tzv. větračku. Pokud se kování poškodí a není možné ho opravit, musíme ho vyměnit.

Výměna kování může být hračka. Posuďte sami!

Pokud se nám už kování na okně poškodilo tak, že není možné ho opravit, je nutné ho vyměnit. Okno, se kterým se nedá manipulovat, nám většinou nestačí. Pokud je okno ještě v záruce, je lepší zavolat firmu a nechat kliku vyměnit danou firmou, abychom si nenarušili záruční ochranu. V opačném případě můžeme volit výměnu odborníkem, nebo zkusit výměnu kování sami.

Kování na oknech nejsou jen funkční, ale i estetický prvek
Kování na oknech nejsou jen funkční, ale i estetický prvek

Když potřebujeme vyměnit kování

Než se do výměny, nebo raději ještě před samotnou koupí nového kování, pustíme, nesmíme zapomínat na to, že z původního kování nám zůstanou díry po šroubkách. V ideálním případě měníme kování se stejnou roztečí šroubů a využijeme tak původní díry. V tomto případě je nutné myslet na to, že potřebujeme zajistit, aby šrouby držely pevně a neprokluzovaly.

Pokud má nové vybrané kování jinou rozteč pro šrouby, může to značně zkomplikovat celou výměnu. Původní díry bude pravděpodobně potřeba nejdříve zatmelit a poté vyvrtat díry nové. Dobře tedy měřte a zvažujte, jak bude nové kování na okně vypadat.

Elegantní měděné kování s bezpečnostní pojistkou
Elegantní měděné kování s bezpečnostní pojistkou

Další důležitý rozměr je rozměr čtyřhranu, což je tyč, která zapadne do okenního rámu a umožňuje pohyb jazýčku a tím otevření okna. Pokud měníme podobné kování, tak by tato tyč měla pasovat bez potíží. Pokud jsme se ale rozhodli víc experimentovat nebo měníme kování na starších nestandardních oknech, dejme si velký pozor, zda bude tento rozměr pasovat. Raději tedy původní kování sundejte a pořádně zvažte možnosti.

Jednoduchá výměna kování krok za krokem

Pro výměnu kování potřebujeme nové kování, plochý a křížový šroubovák, případně akušroubovák.Pomocí plochého šroubováku nadzvedněte krytku kování a otočte jí do vodorovné polohy. Můžete otočit do vodorovné polohy i kliku, bude se vám lépe pracovat. Krytku nejde sundat, je nutné ji jen otočit a odkrýt tak šrouby. Pracujte pomalu a opatrně, ať zbytečně krytku neporušíte. Pokud je kování na vyhození, až tak opatrní být nemusíte, dávejte ale pozor, ať si nepoškrábete sklo nebo rám okna.

Kryt nadzvednete pomocí plochého šroubováku
Kryt nadzvednete pomocí plochého šroubováku
Otočením krytu se dostanete ke šroubům
Otočením krytu se dostanete ke šroubům

Pomocí křížového šroubováku uvolněte šrouby, úplně je odstraňte a sundejte kování z okna. Šrouby nevyhazujte, možná je použijete i pro nové kování. Někdy se kování dodává s příliš dlouhými šrouby a museli byste je pracně zkracovat, jednodušší je použit jiné. Původní budou pasovat asi nejlépe. Pokud nesouhlasí rozteč šroubů a potřebujete řešit tmelení a nové díry, směle do toho.

Šrouby uvolníte pomocí křížového šroubováku
Šrouby uvolníte pomocí křížového šroubováku
Šrouby vyndáte a odstraníte kování
Šrouby vyndáte a odstraníte kování

Poté již můžete nasadit nové kování. Vložte kování středovým trnem do okna. Dbejte na to, aby při umisťování nového kování byla klika ve stejné poloze, jako původní kování při demontáží. Má to vliv na vnitřní nastavení mechanizmu a tedy správnou funkci otevírání a zavírání. Pokud byste nasazovali kování s klikou v jiné poloze, tak budete mít poté kliku při otevírání a zavírání také v jiné poloze, než jste byli původně zvyklí. Okno bude například vypadat jako zavřené, ale ve skutečnosti bude jenom přibouchnuté.

Přidání omezovače otevírání oken

Pokud chcete přidat k oknu nový prvek, jako je například omezovač otevírání okna, tak teď je ten správný čas. Vložte díl, který patří pod kování a až pak kování přišroubujte na své místo.Postup práce s okenním kováním je stejný i v případě, že kování nechcete měnit za nové, protože je pořád funkční a nepoškozené, ale chcete jenom přidat omezovač. Rozdíl je jenom v tom, že na své místo vrátíte původní kování a možná budete potřebovat o něco delší šroub s ohledem na tloušťku přidaného materiálu.V tomto případě dávejte větší pozor při manipulaci s krytkou šroubů a celým kováním. Poškrábané kování zpátky na okno dávat nechcete.

Přišroubujte nové kování zpátky na okno
Přišroubujte nové kování zpátky na okno
Připevnění omezovače otevírání oken
Připevnění omezovače otevírání oken

Po práci ještě funkčnost nového kování důkladně zkontrolujte. Několikrát otočte klikou, okno zavřete a otevřete. Vyzkoušejte také funkčnost otevření na větračku. Pokud je vše v pořádku, klika nedrhne a neseká se, práce je hotová a můžete své okno dále spokojeně používat.

Kliku na okně pravidelně kontrolujte a v případě poškozené vyměňte
Kliku na okně pravidelně kontrolujte a v případě poškozené vyměňte

Speciální zamykatelné kliky

Speciálním kováním je klika se zámkem. Je vhodná pro balkónové dveře a okna v přízemí nebo u rodinného domu. Například pro vstup na zahradu. Zvýší vám zabezpečení proti krádeži a může být plusovým faktorem pro pojišťovnu.

Dobrou volbou je zamykatelné kování i v případě, že potřebujeme zabezpečit, aby nebylo možné snadno otevřít okno zevnitř. Takové kování volíme v případě bezpečnosti dětí, nebo když se staráme o postiženou osobu a hrozí nebezpečí úrazu.

Speciální bezpečnostní kování s uzamykatelnou klikou
Speciální bezpečnostní kování s uzamykatelnou klikou

Výměna kování jen tak

Kování nemusíme měnit pouze z důvodu poškozené kliky. Na trhu je spousta zajímavých, netradičních a třeba i bláznivých druhů kování. Můžeme tak oživit interiér speciálním kouskem, kliku barevně sladit s nábytkem, se závěsy a dekoracemi v bytě.

Zlatoměděné lesklé kování je elegantní ozdobou okna
Zlatoměděné lesklé kování je elegantní ozdobou okna

Publikováno: 21. 7. 2019, Autor: Silvie Pokorná (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce