reklama

Opravu kování provádějte hned jak se vyskytne sebemenší problém

Nějaké to okno v bytě či domě použijeme určitě každý den. Podléhají proto opotřebení jako každý mechanismus, zvlášť, když se používají tak často. Věnujme jim patřičnou pozornost, kontrolu a péči. Nejvíce se na okně namáhá obvodové kování a klika.

Okna nám slouží každý den, v každé budově, ať už doma nebo v práci. Údržbu a potřebné opravy neodkládejte a provádějte hned i ty nejmenší úkony.
Opravu kování provádějte hned jak se vyskytne sebemenší problém

Okna v bytě nebo domě nám slouží každý den po celý rok. Bez ohledu na roční období a počasí plní širokou škálu služeb. Chrání nás před větrem, zimou, sluníčkem i deštěm. Nejvíce práce odvedou ty nejmenší části jako je těsnění, panty a kování. Kování je z odborného hlediska celý kovový mechanismus okna a také klika, která nám umožňuje okno otevírat a zavírat. V běžné řeči si pod kováním představíme jenom kliku. Pokud zanedbáme údržbu, budeme muset dřív nebo později řešit opravu kování.

Kontrola a seřízení kování

Jednou ročně bychom měli provést kontrolu celého okna, všech pantů, otvorů pro odvod vody z rámu, veškerého mechanismu, těsnění a předně obvodového kování a kliky pro otvírání a zavírání.

Těsnění je vhodné promazat silikonovým olejem nebo jiným vhodným přípravkem pro materiál těsnění. Panty a mechanismy můžeme také zakápnout olejem. U novodobých, převážně plastových oknech je možné je seřídit. Používáním může rám okna poklesnout a pak se okno špatně zavírá. Se seřízením by vám měl pomoct imbusový klíč. Sejměte krytky závěsů a šestihranným – imbusovým klíčem dotáhněte nebo povolte kování nahoře i dole tak, aby okno nedrhlo o rám. Najít správný poměr utažení mezi horním a spodním kováním není snadné.

Kontrolu a údržbu kovových částí okna je potřeba provádět pravidelně
Kontrolu a údržbu kovových částí okna je potřeba provádět pravidelně

Při výškovém nastavení je nutné srovnat spodní závěr při zavřeném křídle. Při svěšeném křídle a stranovém seřízení je potřeba seřídit horní nůžkový pant a spodní pant zase při otevřeném křídle. Pokud si na takové seřízení netroufáte nebo se v tom tak úplně nevyznáte, pozvěte raději odborníka. Servisní technik přijde v domluvenou dobu k vám domů, podívá se na všechny okna a samozřejmě i balkonové dveře, pokud je máte. Vše vám rychle a odborně nastaví. Pokud bude potřeba i nějaká oprava, například opravit nebo dokonce vyměnit kliku, můžete se okamžitě domluvit. Někteří technici mají základní díly již sebou a můžou udělat opravu na místě. V opačném případě vám udělá předběžnou cenu na plánovanou opravu a domluvíte se na termínu.

Staré dřevěné okno je možné také seřídit a nastavit výšku křídla v rámu vložením kovového kroužku do pantu. Podobně se seřizovaly i bytové a pokojové dveře. Takové seřízení je velmi jednoduché a je potřeba překontrolovat, zda okno dále správně funguje a těsní. Při jakýchkoliv pochybnostech a nejistotě se raději poraďte s odborníkem.

S odborníkem si můžete domluvit pravidelný servis a údržbu oken
S odborníkem si můžete domluvit pravidelný servis a údržbu oken

Údržba kování

Základní údržbou je promazání vhodným přípravkem. Je potřeba promazat kování po celém obvodu okna, ideálně před a po zimě. Nespoléhejte na to, že mazivo je součástí nového okna a vydrží celé roky. Dovnitř nevidíte a pár kapek vyjde rozhodně levněji, než oprava okenního kování nebo dokonce výměna celého okna. Kovový mechanismus zajišťuje otvírání, zavírání, sklápění a přitlačení křídla do rámu pro dokonalé utěsnění. Všude tam, kde je v kování otvor a kde se něco hýbá, nakapeme vhodné olejové mazání. Promažeme závěsy a protiplechy v rámu a dbáme na to, aby olej zatekl dostatečně hluboko do mechanismu, kde se pohybuje krycí a ovládací lišta a při pohybu se o sebe vzájemně třou.

Při výběru maziva dejte pozor, ať je to i promazávací produkt a ne jenom čistící. Kvalitní mazivo lehce zateče do hloubky, po chvíli z něj vyprchají těkavé látky a na místě své aplikace – povrchu funkčních částí kování, vydrží dlouho. Jiný typ maziva je vhodný pro mazání mikroventilace a jiné k mazání vložek u zamykatelného okna.

Veškeré pohyblivé částí kování je potřeba pravidelně promazávat
Veškeré pohyblivé částí kování je potřeba pravidelně promazávat

Oprava okenní kliky

Součástí okenního kování je bezesporu klika. Běžně se pod označením kování myslí právě klika na okně. Je stejně důležitá jako celý mechanismus, bez kliky bychom s oknem nepohnuli. Pokud se tedy okno uvolní, začne drhnout nebo jinak zlobit, věnujte tomu zvýšenou pozornost. Stejně jako zbylé kovové části je potřeba pravidelně kliku promazávat.

Příčiny poškození kliky:

  • neopatrná a násilná manipulace
  • pokusy o neoprávněné vniknutí
  • zvýšená vlhkost, koroze nebo plíseň
  • zanedbání údržby a opotřebení materiálu

Projevy závad na klice:

  • těžká manipulace klikou
  • omezený rozsah pohybu klikou
  • příliš snadná manipulace a protáčení
  • praskání a jiné nepřirozené zvuky při manipulaci
  • vypadnutí kliky
Nešetrná manipulace může vážně poškodit kliku na okně
Nešetrná manipulace může vážně poškodit kliku na okně

Oprava okenní kličky

Pokud se projevují jakékoliv potíže s klikou, s opravou neotálejte. Většino stačí dotáhnout šrouby. Když se klika protáčí nebo je uvolněná, nemůže správně utěsnit okno a zbytečně dochází k úniku tepla. Volně přístupné šrouby stačí přitáhnout. Jestli jsou šrouby pod krytkou, tak krytku opatrně nadzvedněte a šrouby pod ní dotáhněte. Pokud se klika úplně vytrhla, bude pravděpodobně potřeba pořídit novou. Výměna je rychlá a snadná. Při výběru nové kliky dejte pozor, aby souhlasila rozteč šroubů a rozměr čtyřhranného drnu uprostřed.

Uvolněnou kliku spravíte utažením šroubů
Uvolněnou kliku spravíte utažením šroubů

Publikováno: 20.7.2019, Autor: Silvie Pokorná (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce