reklama

Natírání dřevěných oken

Natřít dřevěná okna není vůbec žádná věda. Pokud jsme v rámci minulých natěračských prací řádně vyčistili štětce, válečky a jiná potřebná příslušenství, pak si koupíme jen barvu, ředidlo, opatříme smirek a pustíme se do práce. Co bychom měli vědět, než se do natírání oken pustíme? A jaké jsou nejčastější chyby, kterých se dopouštíme?

Natírání dřevěných oken zvládne každý. Mohou se k tomu využít pomůcky z předchozích natěračských aktivit, které máme běžně k dispozici.
Natírání dřevěných oken

Než se pustíme do natírání oken

Než začneme se samotným natíráním, nejprve provedeme důkladné očištění rámů a oken od všech původních nátěrových hmot. Použijeme k tomu špachtli, horkovzdušnou opalovací pistoli nebo speciální odstraňovač barvy, který působí na původní nátěry tak, že je několik okamžiků po aplikaci odstraníme bez zásahu horkým vzduchem.

Velmi důležité je jemné dobroušení smirkovým papírem, které plochu začistí a připraví na nanesení nové nátěrové hmoty. Také opravné činnosti, spojené s výměnou okenních tmelů, uděláme ještě před natíráním.

Starý nátěr bychom měli obrousit a očistit
Starý nátěr bychom měli obrousit a očistit

Co potřebujeme pro natírání dřevěných oken

Seznam zahrnuje nejnutnější potřeby, které nám pro nanesení nátěrové hmoty nesmí v žádném případě chybět.

Potřebujeme:

  • sadu minimálně tří štětců s jemnými štětinami a různými pracovními šířemi;
  • na velké plochy malý váleček se zásobníkem barvy;
  • jemný smirek pro kvalitní zabroušení zaschlé vrstvy nátěru;
  • potřebné barvy nebo lazuru;
  • příslušné ředidlo nejen pro vymytí nářadí po dokončení nátěru;
Začneme první vrstvou a důkladně natřeme všechna místa
Začneme první vrstvou a důkladně natřeme všechna místa

Výběr vhodného místa

Natírání dřevěných oken provádíme zásadně v dobře větratelných prostorách. Zvláště u prvního nátěru, kdy je nanášená hmota více rozředěná, musíme počítat s vyšším rizikem odparu obsaženého ředidla. Vdechování výparů působí negativně na sliznice a může vyvolat i bolesti hlavy. Pokud musíme tuto činnost provádět v uzavřené místnosti, pak použijeme respirátor. Nezapomínáme ani na řádnou ochranu očí a rukou, takže vždy počítáme s použitím ochranných brýlí a rukavic.

Venkovní část oken je také potřeba natřít
Venkovní část oken je také potřeba natřít

Barvy a jejich nanášení

Klasickým a nejvíce používaným odstínem barvy je bílá nebo slonová kost. V obchodech s lakýrnickými potřebami si zakoupíme potřebné množství plechovek. Spotřeba závisí také na tom, kolik vrstev budeme provádět.

Po rozmíchání v plechovce si část barvy odlijeme a rozředíme. Řidší konzistence působí na dřevo jako vhodná penetrace, což znamená, že nátěrová hmota na materiál rámu velice dobře přilne. Samozřejmě jen za předpokladu, že byla řádně provedena přednátěrová příprava. Po natření ponecháme okna i rámy minimálně jeden den být a až poté provádíme nátěr druhý, který má již hustší konzistenci a lépe kryje. Mezi druhým a třetím, finálním nátěrem, opět necháme schnout minimálně jeden den. Určitě je vhodné, když před finálním nátěrem druhou vrstvu zlehka zabrousíme jemným smirkem na kousku prkénka.

Každý nátěr necháme důkladně zaschnout
Každý nátěr necháme důkladně zaschnout

Pro přírodní a velmi hezký vzhled se používají lazury. Ty obvykle patří na materiál pergoly, ale i oknům chalupy můžeme nechat vyniknout jejich velmi pěkný přírodní vzhled. Lazury se nanášejí obvykle ve dvou vrstvách a mezi nátěry není třeba jemného zabroušení, takže práce jde rychleji od ruky. Nicméně aby byly oba nátěry velmi kvalitní, opět je zapotřebí první vrstvě nechat alespoň jeden den na zaschnutí.

Nemusíme mít okna pouze bílá, barvy jim sluší
Nemusíme mít okna pouze bílá, barvy jim sluší

Nejčastější chyby před a při natírání oken

Nejčastější chybu představuje špatné očištění oken od původních nátěrových hmot. Znamená to, že po nanesení nové barvy bude povrch okna velmi hrbolatý. Dost často dochází k jevu, kdy se malé částečky barvy uvolňují v průběhu nově nanášeného nátěru. Výsledkem je velice hrubý a nepěkný povrch nátěru. Takto provedená práce nás donutí celý proces zopakovat, ale s již velkou důsledností.

Snažíme se o to, aby natírání probíhalo na takovém místě, kde nesvítí přímé slunce a nehrozí déšť. V místě, kde natíráme, rozprostřeme zakrývací folii. Na přímém slunci často nátěr popraská a pokud přijde prudký déšť, pro řádně neochráněné okna, které procházejí opravou, to znamená, že pokračujeme až tehdy, když všechny zmoklé plochy opravdu uschnou.

Natěračské nářadí znovu využijeme na jiné práce! Proto vždy při ukončování natírání oken všechny štětce, válečky a míchací elementy umyjeme v ředidle a necháme oschnout. Poté je uložíme a když bude zapotřebí provádět natírání jiných povrchů, budeme je mít k dispozici.

Takto okna dopadnou, pokud jejich údržbu podceníme a renovaci neprovedeme
Takto okna dopadnou, pokud jejich údržbu podceníme a renovaci neprovedeme

Publikováno: 19.7.2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce