reklama

Renovace nebo nákup nových oken

Rozhodli jste se zrenovovat okna? Začněte výběrem zasklení. Pokud jste na pochybách, doporučujeme se obrátit třeba na odborníky z webu NejŘemeslníci.cz. Ti vám poradí a také spočítají, zda se vyplatí vaše stará okna ještě zachraňovat nebo raději investovat do nákupu nových.

Renovace nebo nákup nových oken

Hned na úvod jednu dobrou radu

Rozhodli jste se zrenovovat okna? Začněte výběrem zasklení. Vzdálenost skel od sebe a volba jejich typu totiž ovlivňují schopnost oken izolovat vnější hluk. Skla by měla být vzdálena méně než 150 mm. Pro vnitřní a vnější části oken volte zasklení rozdílné tloušťky. Dovnitř volte sklo silné 4 mm, u venkovního skla je ideální 8 mm. Pro vnější zasklení mohou být použita také izolační dvojskla. Pokud jste na pochybách, doporučujeme se obrátit třeba na odborníky z webu NejŘemeslníci.cz.

Renovace oken začíná samotným výběrem rámů a skel
Renovace oken začíná samotným výběrem rámů a skel

Nezbavujte se starých špaletových oken, pokud se o ně vaši předci dobře starali. Na trhu existuje elegantní, levné a časově nenáročné řešení. Stačí si nechat do vnějších oken instalovat rámečky s dvojsklem (firma Apis) a do vnitřních oken dát novou izolaci a okna natřít. I toto řešení je schváleno pro potřeby Zelená úsporám. Inovované okenní systémy zajišťují lepší tepelně-izolační vlastnosti. Dbají přitom i o svůj vzhled.

Jen pro základní představu o cenách jednotlivých oken: Pokud v rodinném domu zvolíte okna plastová, počítejte s náklady zhruba 200 tis. Kč, v případě volby dřevěných oken se dostanete na částku přesahující 300 tisíc korun, u hliníkových oken jste na půl milionu a v případě volby již dříve popsaných rámečků – jste na i s montáží na 100 tisících korunách.

Výběr okna

1) Prostup tepla celým oknem

2) Prostup tepla rámy okna

3) Parametry distančního rámečku mezi skly

4) Odolnost proti zatékání

5) Schopnost tlumit hluk

6) Prostup světla oknem

Díky promyšlené výměně oken můžete ušetřit na topení víc, než byste mysleli
Díky promyšlené výměně oken můžete ušetřit na topení víc, než byste mysleli

Vylepšené izolační vlastnosti

Mezi nejrozšířenější profily patří plastová okna. Společnost Vekra přichází s novinkou označenou Comfort, jež představuje produkty určené zejména do míst, kde jsou vystaveny větší zátěži povětrnostních vlivů nebo hluku. Systém se středovým těsněním poskytuje oknům lepší izolační vlastnosti. Umístění středového těsnění na křídle okna přitom umožňuje jeho snadnou údržbu a menší riziko poškození.

Okna jsou tak vhodná do prostředí s větší hlukovou a povětrnostní zátěží. Optimální přítlačné sevření zajišťuje těsnost i při prudkém dešti. Statické vlastnosti a tvarová stálost vyniká díky speciálně tvarovaným ocelovým výztuhám. Tvarovou stálost podporuje profil třídy A s tloušťkami plastu na pohledových stěnách tři milimetry. Dva bezpečnostní uzávěry v základní sadě kování garantují zvýšenou odolnost proti vloupání. Vyšší odolnost proti násilnému vytržení kování je zajištěna díky prošroubování ocelové výztuhy nebo více stěn profilu. Okna se hodí pro panelové domy, činžovní a rodinné domy.

Minimalismus a solární zisky

Okno Progression z dílny společnosti Slavona vyhovuje požadavkům na minimalistický design a současně vynikající tepelně izolační vlastnosti, vysoké solární zisky a dokonalou neprůvzdušnost. Díky své konstrukci je předurčeno pro moderní architektonicky atraktivní budovy, když z exteriéru je viditelné pouze sklo a rám oken je skryt za zateplenou fasádou. V interiéru se mění na tradiční dřevěné okno, které díky použitému přírodnímu materiálu napomáhá docílit teplého pocitu domácí pohody.

Dvojitá či trojitá skla zefektivní a zminimalizují tepelné ztráty
Dvojitá či trojitá skla zefektivní a zminimalizují tepelné ztráty

Třída efektivity A až C zohledňuje celoroční bilanci oken, bere do úvahy i velmi důležitý podíl rámu okna. Některá pasívní okna jsou totiž v kategorii C vzhledem k velkému podílu rámu. Pouze koncepčně nová okna jsou v kategorii A, s nimiž je možné dosáhnout roční úspory u běžného rodinného domu přibližně 2 kWh/(m2a). Tato okna jsou standardně vybavena bezpečnostním kováním. Zvýšenou ochranu proti vloupání zajišťuje hřibový čep, který při uzavření zapadne do bezpečnostního pouzdra. Díky těmto bezpečnostním prvkům lze okno těžko vypáčit, na rozdíl od čepů hladkých. U celoobvodového kování používaného na oknech jsou všechny uzavírací body bezpečnostní. Stejným způsobem jsou zajištěna obě křídla dvoukřídlého okna.

Nové skryté kování s neviditelnými závěsy s nosností až 160 kilogramů zajišťuje zlepšení neprůvzdušnosti oken a zlepšuje i jejich vzhled. Z venkovní strany je vystavena povětrnostním vlivům pouze dřevěná hrana v ostění a nadpraží okna. Na tuto hranu je použito tepelně upravené dřevo Thermowood. Spodní část okenního rámu je kryta okapnicí z kompozitu.

Pokud máte špaletová okna v dobrém stavu, nezbavujte se jich
Pokud máte špaletová okna v dobrém stavu, nezbavujte se jich

Luxus skrytých pantů a barev

Hliníková okna firmy Slovaktual z profilového systému Heroal jsou zase nově vybavena kováním se skrytými panty. Díky tomuto trendu lze pořídit kvalitní a bezúdržbová okna v libovolné barvě, protože již není nutné brát v potaz barevně omezenou nabídku krytek na panty. K dispozici je mnoho desítek barev, odstínů a dekorů, které lze vzájemně kombinovat. Spolu s designovou volností mají tato okna i výborné tepelně-izolační vlastnosti a vynikají také z hlediska těsnosti.

Kování se skrytými panty poskytuje oknu luxusní vzhled a zároveň zvyšuje jeho těsnost. Tento nový systém je velmi praktický i na údržbu. Okna se snáze myjí a není nutné řešit odpadávající plastové krytky. Profily Heroal 110 ES, z nichž jsou okna vyrobena, přitom patří do nejvyšší tepelně-izolační série s přerušeným tepelným mostem, takže velmi účinně zabraňují úniku tepla rámem.

Tato okna vybavená tříkomorovým profilovým systémem s tepelnou izolací a izolačními trojskly disponují velmi nízkou hodnotou prostupu tepla sklem Ug = 0,6 W/m2K. Celkový prostup tepla oknem Uw činí 1,1W/m2K. Díky využití teplého vnitřního rámečku Swisspacer V se dále snižuje možnost nepříjemného rosení okenních skel, protože pomáhá zvyšovat povrchovou teplotu na vnitřní straně izolačního skla. Spolu s tím přispívá i k úsporám energie na topení, neboť se díky němu dále snižuje prostup tepla oknem i rámem.

Tepelně-izolační vlastnosti okna dále zlepšuje dodatečné vypěnění izolačních zón rámu. Stavební hloubka nutná pro zabudování okna je 72 milimetrů. Okna s rámy Heroal 110 ES jsou stálobarevná a mají reprezentativní vzhled. Při využití speciálních skel poskytnou také účinnou ochranu proti hluku zvenčí.

Dřevo či hliník? Zvolte kombinaci - dřevohliník
Dřevo či hliník? Zvolte kombinaci - dřevohliník

Dřevo či hliník? Dřevohliník!

Základem dřevohliníkových oken je vícevrstvý lepený hranol. Ten jim poskytuje všechny přednosti dřevěných profilů, zejména tvarovou stálost a stabilitu. Hliníkové opláštění přitom zajišťuje jeho prakticky neomezenou životnost. Okna tak nepotřebují údržbu a péči o povrchovou úpravu. Profily Vekra Alu Design Classic, Softline a Linear lze dodat také s vloženou tepelnou izolací v hliníkovém opláštění.

Z interiérové stany, lze volit mezi základním eurooknem ze smrku, borovice, dubu či meranti, barva venkovního hliníkového opláštění může být v souladu s barvou fasády domu. K výběru je škála barevných odstínů hliníkového opláštění od imitací dřeva až po pastelové barvy. Základní eurookna se vyrábí ve variantě s napojovanými i nenapojovanými dřevěnými lamelami. Tónování dřeva z interiérové strany je možné vybírat ze stejné barevné palety jako u dřevěných oken. Dřevohliníková okna jsou tak jedním z vrcholů konstrukce oken.

Pokud možno, měníme a renovujeme všechna okna
Pokud možno, měníme a renovujeme všechna okna

V případě Alu Design Classic je základem třívrstvý lepený hranol ze smrku, borovice, dubu nebo meranti. Jde o klasický design s plošně odsazeným křídlem. Tři těsnící roviny poskytují výbornou ochranu před nepřízní počasí. Stavební hloubka dosahuje 96 mm, zasklení se nabízí dvojsklem nebo trojsklem s možností výběru parametru Uw. Při zasklení Ug =0,5 je součinitel prostupu tepla oknem Uw = 0,72 W/m2K. Celoobvodové kování zajišťuje zvýšenou bezpečnost.

Moderní vzhled přináší typ Linear, a to díky plošně srovnanému hliníkovému opláštění. Okno se vyznačuje obdobnými funkcemi jako předchozí model, těsnění a předsazené křídlo brání zatékání i při prudkém dešti. Stavební hloubka činí 90 milimetrů, dva bezpečnostní uzávěry v základní sadě celoobvodového kování zajišťují vyšší bezpečnost.

Plastová okna s imitací dřeva
Plastová okna s imitací dřeva

Model Integral okenní křídlo kompletně schovává v hliníkovém opláštění, a je tak vhodný pro nízkoenergetické a pasivní stavby. Skryté okenní křídlo zcela eliminuje zatékání při hnaném dešti. Okna se zajímavým moderním vzhledem výrazně omezují vznik kondenzátu v dolní části oken díky hlubokému uložení skla. Stavební hloubka je 90 mm. Standardně je dodáván i teplý meziskelní rámeček

Špičkový okenní profil Miratherm představuje hliníkové opláštění s nadstandardní tepelnou izolací vhodnou pro pasívní stavby. Odvětrané hliníkové opláštění disponuje vlastním systémem tepelné izolace. Hliníkové opláštění má integrován tříkomorový plastový izolační profil, v dolní části profilu se nachází speciální izolační vrstva. Tři těsnící roviny chrání interiér před nepřízní větrem, deštěm, mrazem i zvýšeným hlukem. K dispozici je napojovaná i nenapojovaná varianta dřevěných hranolů. Klasický nadčasový design s plošně odsazeným křídlem má stavební hloubku 130 mm. Umožňuje standardní zasklení izolačním trojsklem Uw =0,72 W/m2K. Izolační trojsklo je osazeno teplým rámečkem a celoobvodové kování SIGENIA AUBI se dvěma uzávěry nabízí zvýšenou bezpečnost ve standardu.

Trojskla mají skvělé izolační vlastnosti tepelné i akustické
Trojskla mají skvělé izolační vlastnosti tepelné i akustické

Boj proti horku

Horké letní dny jsou tu a vy se děsíte těžkého nedýchatelného vzduchu v interiéru natolik, že uvažujete nad nákupem protisluneční folie na okna? Tak pozor! Co se týče dodatečných protislunečních folií, buďte obezřetní. Protisluneční folie vyžadují zcela precizní nalepení, jinak pod nimi vznikají nevzhledné bubliny. Navíc ani při dokonalém nalepení nemusí jít o trvalé řešení. Vlivem údržby může snadno dojít k jejich poškození.

Zatmavená skla nemusí být výhra - raději je konzultujte s odborníkem
Zatmavená skla nemusí být výhra - raději je konzultujte s odborníkem

Pokud přeci jen uvažujete o zatmavení oken, existuje lepší řešení, a to přímo protisluneční zasklení! Protisluneční zasklení nabízí dvě možnosti – absorpční a reflexní. Absorpční spočívá ve speciálně probarveném skle, které sluneční světlo a teplo absorbuje, ale nepropustí dovnitř. U reflexního zasklení se zase jedná o sklo potažené vrstvou oxidů kovů, která sluneční záření dopadající na okna odráží. Protisluneční zasklení je vhodné zejména pro velké prosklené plochy orientované na jih. Vzhledem k tomu, že sklo je zabarvené, nebo se zrcadlícím efektem, vždy byste měli dopředu přesně vědět, jak bude vypadat výsledný efekt, abyste nebyli následně překvapeni.

Publikováno: 18. 7. 2019, Autor: Marta Boťánková (text), depositphotos.com (foto)