reklama

Nebojte se vrtat do dlaždiček, stačí pár jednoduchých triků

Vrtání v koupelně je nezbytnou součástí každé rekonstrukce. Neobejdete se bez ní. Je to zapotřebí pro vedení elektroinstalace, vyústění vodovodních trubek i připojení odpadů. Jenomže větší část stěn v koupelně je obložena nějakým typem obkladového materiálu, což nás staví do nezáviděníhodné pozice. Vrtání do obkladů a dlažby patří k těm nejobávanějším činnostem. Jak zvládnout vrtání v koupelně bez toho, aby vše neprasklo? Poradíme vám.

Vrtání v koupelně

Vrtání v koupelně se není třeba bát. Dnes již existuje několik způsobů jak vrtat do obkladů a dlažby bez toho, aby vám obkladový materiál musel prasknout. Budete k tomu pouze potřebovat trochu dovednosti, trpělivosti a vybavení potřebnými pomůckami.

Vrtání v koupelně zvládne i amatér
Vrtání v koupelně zvládne i amatér

Jak zvládnout vrtání v koupelně

Na vrtání v koupelně je nejdůležitější se dobře připravit. Základem dobré přípravy před vrtáním v koupelně je povědomí o tom, co je skryto ve zdi. To je důležité k tomu, abyste náhodou nenavrtali elektřinu, vodovodní rozvody, odpad nebo plynové trubky. Pomoci vám v tom může plán stavby, ale i detektor kovu.

Také si vše předem důkladně vyměřte a pečlivě vytyčte místa, kde budete vrtat. Označte si je tužkou nebo fixem přímo na obklad. Použít můžete i lepicí pásku, kterou na dané místo nalepíte. U malování na obklad je nutné použít ještě důlčík a udělat do obkladu malý důlek. To proto, aby vám nejen vrták při vrtání z obkladu nesklouzl, ale také proto, abyste narušili svrchní glazovaný povrch a dlaždička nepraskla. Pokud použijete pásku, žádný důlek nepotřebujete.

Při vyznačování buďte přesní, i milimetr vedle může vše zkomplikovat.

Při vrtání do dlažby a obkladů je důležité mít správnou techniku
Při vrtání do dlažby a obkladů je důležité mít správnou techniku

Co byste měli před začátkem vrtání vědět

 

  • Ke každému druhu obkladu je zapotřebí přistupovat individuálně. Každý typ obkladu totiž vyžaduje něco jiného.
  • Glazurované obkladačky by měly být vrtány spíše s použitím lepicí pásky anebo s citlivým oškrábáním glazury v místě vrtání
  • Při vrtání do vymývaných dlaždic vám budou překážet kamínky. Zde je dobré z místa vrtání kamínky předem odstranit.
  • Dlaždice bez glazury není nutné nějak složitě představovat, stačí, když v místě vrtání uděláte vryp.
  • Na vrtání do obkladů není možné užívat vrtačku s příklepem. Pro vrtání do obkladů se nejlépe hodí vrtáky z kamene, vidiové vrtáky s plátkem slinutého karbidu a ostře nabroušeným hrotem a diamantové vrtáky, které jsou nejlepší, ale také nejdražší.
  • Průměr vrtáku si vybírejte podle toho, jakou hmoždinku do stěny vložíte. Pokud se bude vrtat do větší hloubky, je vždy záhodno nejprve vrtat menším vrtákem a potom otvor rozšířit vrtákem potřebného průměru.
Vytyčení bodu vrtání gravírovací vrtačkou
Vytyčení bodu vrtání gravírovací vrtačkou

Jak postupovat při vrtání v koupelně

 

  • Do obkladu vrtejte opatrně po malých částech a na co nejmenší otáčky. U glazovaných obkladů se držte pod 600 otáček za minutu. Po provrtání glazury můžete otáčky o něco navýšit.
  • U vrtání většího otvoru je vždy dobré použít vykružovací diamantové korunky potřebného průměru. Pro otvory pro potrubí byste měli zvolit průměr korunky větší alespoň o 5 milimetrů. Usnadní vám to následnou manipulaci při instalaci.
  • Vůbec nejlepší je, když se snažíte vrtat ve spáře.
  • Při vrtání je nutné vrták také chladit, jelikož se při vrtání zahřívá. Diamantové vrtáky mají svou vlastní sadu pro chlazení vodou, když ale vrtáte něčím jiným, nezbývá vám nic jiného, než vrták průběžně vytahovat a chvíli počkat, až se ochladí.
  • Při vrtání je také zapotřebí průběžně odstraňovat z okolí vrtaného otvoru nečistoty. Šikovným pomocníkem je v tomto případě bezsáčkový vysavač
Vrtání do obkladů za sucha
Vrtání do obkladů za sucha

Vrtání v koupelně s diamantovými vrtáky

Vrtačka s diamantovými vrtáky zvládne provrtat i velmi tvrdou dlažbu bez toho, aby praskla. Funguje na principu postupného šetrného vybrušování otvoru. Ani zde však nesmíte používat vrtačku s příklepem.

Nejčastěji se k takovému vrtání používají diamantové korunky s galvanicky nanášenými zrny diamantu, které je zapotřebí při vrtání chladit vodou, protože by se jinak zničily. Nově se však na trhu začínají objevovat i diamantové korunky, kde jsou jednotlivá diamantová zrna ve vakuu pájena přímo na tělo korunky. Zrna jsou tam pevně usazena a mají více obnažených ostrých hran, což umožňuje snazší a rychlejší vrtání bez potřeby chlazení vodou.

Vrtáky s diamantovou korunkou
Vrtáky s diamantovou korunkou

Jak vrtat do dlažby a obkladů za sucha

 

  • Vrtání za sucha v koupelně je možné za užití nového typu diamantové korunky.
  • Pokud chcete vrtat do dlaždiček, které ještě nejsou přilepené, ujistěte se, že jsou dobře a pevně umístěny na vhodné podložce a jsou přichyceny svorkou.
  • Při vrtání do již nalepeného obkladu je nutno počítat s tím, že se životnost diamantové korunky snižuje, když budete vrtat i do podkladových materiálů.
  • I zde platí nutnost vyznačení si místa vrtání.
  • Vrtat začněte tak, že necháte nářadí pořádně roztočit. Následně pak nakloňte vrtačku pod úhlem zhruba 45 stupňů a jejím okrajem se zlehka zavrtejte do předem označeného místa. Když vznikne dostatečně hluboký žlábek, máte připravený bod pro vrtání do dlažby. Jestliže si chcete tuto práci usnadnit, použijte k tomu centrovací - vodící šablonu.
  • Následně diamantovou děrovku postupně narovnejte a s přestávkami vrtejte lehkým krouživým pohybem. Tento pohyb zajistí lepší vynášení vyvrtaného materiálu z otvoru a korunka se bude lépe chladit. Na korunku při vrtání netlačte. Dodržujte pravidelné chladící přestávky. Optimální je, když k nim dochází každých 10 sekund. Chlazení můžete pomoci tak, že po vytažení necháte diamantovou korunku roztočenou, bude se chladit vzduchem.
Co můžete, nalepte s pomocí speciálních lepidel
Co můžete, nalepte s pomocí speciálních lepidel

Pokud nechcete vrtat, zkuste to nalepit

A na závěr ještě jeden tip. Pokud přeci jen nechcete v koupelně příliš vrtat, zkuste to s lepením. Dneska již existují speciální lepidla, s nimiž je možné některé věci na obklady jednoduše nalepit. Vyzkoušet můžete například prvotřídní lepidla Cemix. Aby vše dobře fungovalo, je však zapotřebí mít předem perfektně připravený povrch. To znamená zbavený prachu, mastnoty a separačních prostředků.

Ještě lepší způsob, jak v koupelně cokoliv připevnit na obklady, je vakuový systém. Tento systém funguje na principu přiložení a odsátí vzduchu z místa kontaktu plochy s podložkou. Aby se předmět na obkladu udržel, je i zde zapotřebí ho nejprve vyčistit. Zámek pak zajistí, že zůstane na svém místě. Po hodině ho můžete zatížit. V případě, že se rozhodnete předmět přemístit, zámek uvolněte a sundejte. Tímto způsobem je možné v koupelně připevnit držák na ručníky, kelímky, toaletní papír, fén, holení, poličky do sprchy, madla a držáky na mýdlo.

TIP

Nebojte se do koupelny si přivrtat drátěný držák. Díky vychýtávce od hodinového manžela Pepy se nemusíte bát prasklé dlaždičky.

Publikováno: 8. 2. 2021, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce