To, že je koupelna centrem čistoty v jakékoliv domácnosti, je známá věc. V koupelně se myjeme, pereme prádlo, čistíme vše možné. Ovšem tam, kde se používá hodně vody, se vyskytuje také plíseň. Ta je totiž vedlejším produktem vlhkého prostředí, což v koupelně často bývá.
Plíseň je nejen nevzhledná, ale má i špatné účinky na zdraví – bolest hlavy, ekzémy, alergie, astma. Dlouhodobé působení může vyvolat i rakovinotvorné účinky. Proto neváhejte a plísně se co nejdříve zbavte. Boj však může být dlouhý a náročný. Ale byla by chyba se zaměřit pouze na odstranění plísně jako takové. Hlavně bychom měli odstranit příčinu jejího vzniku!
Jak plíseň vzniká?
K vzniku plísně musí existovat vhodné předpoklady. Obecně se dá říci, že plíseň vzniká ve vlhkých a teplých místech. Mikroskopické vláknité houby, což jsou plísně, potřebují k životu tři podmínky - organické živiny (jako šupinky kůže, vlasy, prach atp.), na kterých porostou, vysokou vlhkost a vhodnou teplotu. Pokud je tedy v koupelně nadměrné vlhko, teplo a špína či prach, pak je velmi pravděpodobné, že dříve nebo později se plíseň v koupelně objeví.
Příčin ovšem může být mnohem více, a ne vždy se nám je podaří odhalit. Někdy stačí, aby se voda dlouhodobě držela v určité spáře, a plíseň se objeví velmi rychle. Nejčastější příčinou ale bývá nedostatečné a málo časté větrání koupelny. Další možností jsou i špatně provedené stavební práce. Hlavně izolace podlahy a zdí. Zde je potom jediným řešením nákladná rekonstrukce.
Z koupelny nedělejte tropickou zahradu
Nejčastějším viníkem vzniku plísně v koupelně je jednoznačně příliš vysoká vlhkost vzduchu. Zejména staré panelákové koupelny bez okna nebyly projektovány na tak velký objem vody. Nepočítalo se, že se zde bude prát a sušit prádlo. Od toho tu přece byly prádelny a sušárny. Koupelny tak jsou odvětrávány ventilátorem do větrací šachty. Je dobré se ujistit, že je ventilátor stále funkční a pokud ne, pořiďte si nový. Pokud často dochází k zamlžení zrcadla, je zde problém. To vlhkost vzduchu dosahuje až 95% a místnost se stává ideálním prostředím pro růst plísní.
Udělejte v koupelně průvan
Pokud máte koupelnu s oknem, nebojte se jej otevírat, co to dá. Odborníci doporučují mít okno alespoň trochu otevřené po celou dobu od jara do podzimu a v zimě, jak jen to bude možné. Zkuste také zároveň otevřít okno i v jiné části bytu a vytvořte tak průvan na pár minut. Tím dojde k razantnímu poklesu vlhkosti. Koupelny bez oken je dobré osadit kvalitním ventilátorem a pokud možno co nejvíce otevírat dveře koupelny a nevytvářet tak saunu uvnitř.
Do boje!
Větráte často, ale černé fleky se stále objevují? Použijte prostředek na boj s plísní přímo určený. Na trhu je celá řada speciálních úklidových přípravků, které je možné při boji s plísní použít. Ošetření ve většině případů probíhá postříkáním zasaženého místa a působením přípravku.
Mechanické očištění se doporučuje, pokud se nám plíseň objeví na obkladech a sanitárním vybavení. Následně aplikujeme desinfekční prostředky. Plíseň, která se objevila ve spárách obkladů, může být hůře odstranitelná. Povrch je zde pórovitější, a proto se zde plíseň lépe drží. Použijeme proto hrubé houbičky nebo kartáče, případně můžeme obklady nově vyspárovat.
Větráte, drhnete, čistíte, aplikujete a plíseň se opakovaně vrací?
Nezbývá nic jiného než rekonstrukce. Je možné, že vaše koupelna má nedostatečnou izolaci, nebo už je zkrátka na hraně své životnosti a účelnosti. Jedná se o finančně nákladnější zásah. Pro lidské zdraví ovšem zcela nezbytný. Samotnou přípravu rekonstrukci nepodceňujte a řešte ji s odborníky. Vyplatí se to.
Publikováno: 6. 7. 2019, Autor: Josef Dušek (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce