reklama

Vyměňte dlažbu a obklady v koupelně!

Rekonstrukce celé koupelny je jednou z náročných etap při renovaci bytu. Ať už je to z toho důvodu, že koupelna už má svá nejlepší léta za sebou, chcete ji modernizovat, nebo je potřeba zlepšit její funkčnost. Na řadu tedy zcela přijde i výměna koupelnových obkladů a dlažby.

Vyměňte dlažbu a obklady v koupelně!

Výběr nových obkladů

Až půjdete vybírat nové obklady a dlažbu do koupelny, nebudete vědět, po kterých sáhnout dříve. Na trhu je nespočet variant v mnoha barvách, velikostech, dekorech a texturách, v nabídce jsou i dlaždice imitující dřevo a jiné materiály. Co je ale opravdu důležité?

 • Keramika musí být vhodná do koupelny – tedy zejména protiskluzovost dlažby je důležitý parametr při výběru. Mívá buď protiskluzovou impregnaci, případné různé drážky a vzory.
 • Obklady by měly být rovněž otěruvzdorné, aby jejich povrch při každodenním používání vydržel dlouhá léta.
 • Vybraná dlažba má mít jistou odolnost proti vlhkosti.
Vzorník dlažby usnadní výběr dlažby do koupelny
Vzorník dlažby usnadní výběr dlažby do koupelny

Nejen keramické musí být obklady

Ačkoli si mnoho z vás nedokáže představit obklady a dlažbu v koupelně jiné než keramické, je zde mnoho nových možností, které lze využít. Po jakých obkladech je tedy možné sáhnout?

 • Keramický obklad – mnohaletá klasika, výhodou je jeho odolnost a dlouhá životnost. Dobře odolává oděru a ošlapání a také čisticím prostředkům. Nevýhodou je chladný povrch, který lze ale omezit použitím podlahového vytápění.
 • Skleněný obklad – je sice dražší než keramika, ale blýskavý a luxusně vypadající.
 • Plastový obklad – výhodou je jeho cena, odolnost proti vlhkosti a také životnost. Je také dobře tepelně a zvukově izolační a také pokládka je velmi snadná, protože se lepí za sucha. Ovšem pořád je to plast, což není pro zastánce ekologie to pravé ořechové.
 • Korkový obklad – přírodní materiál, který lze použít i na stěnu a podlahy. Je odolný plísním a životný. Jeho povrch je po nalepení nutné opatřit lakem.
 • Kamenný obklad – přírodní kámen bude vypadat velmi luxusně, ovšem díky tomu, že je savý, je nutné jeho povrch také nalakovat a impregnovat.

Odstranit, nebo nechat?

Jsou místa, kde o odstranění starých koupelnových obkladů a dlažby asi přemýšlet nebudete – pokud rekonstruujete umakartové jádro, budete dlaždice odstraňovat spolu se stěnami, v některých případech je ale možné pokládat nové dlaždice přímo na ty staré.

Staré dlaždice se dají buď vysekat, nebo novou dlažbu přelepit přes stávající
Staré dlaždice se dají buď vysekat, nebo novou dlažbu přelepit přes stávající

Lepení na starou keramiku

Při renovaci obkladů a dlažby v koupelně je to ta méně pracná, rychlejší a také méně finančně nákladná varianta. Podmínkou je, že staré dlaždice jsou bez trhlin a neodpadávají. Nesmí pod nimi být také uvolněný prostor – pokud na dlaždici poklepete a zní dutě, je pod ní dutina a je potřeba ji odstranit. Dané místo je pak třeba vyplnit vyrovnávací cementovou směsí. A jak postupovat dále?

 • Keramické obklady na zdech důkladně odmastěte.
 • Naneste na povrch penetraci – můstek pro lepení dlažby na dlažbu.
 • Když je můstek vytvrzený, naneste na povrch flexibilní lepidlo a nalepte nové obkladačky, na původní vzor a spáry se přitom nemusí brát ohled.

Překážkou bývá v tomto případě především to, že staré dlaždice nemají nosný podklad a novou vrstvu neunesou, navíc dvě vrstvy dlaždic na sobě působí již velmi masivním dojmem.

Příprava povrchu a lepení nových dlaždic

Novou dlažbu uložíme do slabé vrstvy lepidla, které rozetřeme zubatým hladítkem
Novou dlažbu uložíme do slabé vrstvy lepidla, které rozetřeme zubatým hladítkem

Pokud budete staré koupelnové obklady a dlažbu vyměňovat, vezměte si na pomoc kladivo a majzlík a dlaždice postupně od spáry odsekněte. Použít se dá také bourací kladivo, s tím je ale potřeba pracovat opatrně, aby nedošlo k poškození zdí. Jak majzlík, tak bourací kladivo je vhodné přikládat pod úhlem zhruba 45°.

 • Z povrchů je třeba odstranit zbylé lepidlo. Je možné k tomu použít talířovou brusku.
 • Staré maltové lůžko je třeba vyrovnat – na zemi nivelační hmotou, na stěnách stěrkovou omítkou. Ty je potřeba použít i v případě, že se tam lůžko nenachází, ale je jimi třeba opravit trhliny a nerovnosti.
 • Na podklad aplikujte penetraci, v místech, kde je větší vlhkost (častý kontakt s vodou), je vhodné použít hydroizolační nátěr.
 • V místech, kde jsou přechody, dilatace a ve vnitřních rozích, je vhodné použít také těsnicí pásku.
 • Lepidlo vyberte přímo pro dané obklady a situaci – na klasický formát dlaždic je vhodné jiné lepidlo, než třeba na ty velkoformátové, kde je třeba větší přídržnost.
 • Lepidlo připravte dle návodu a pomocí zubové stěrky nanášejte na povrch, a to v množství na zhruba metr až metr a půl čtvereční, abyste do něj stihli dlaždice položit.
 • Každou dlaždici přitlačte a lehce s ní přitom kývejte. Pro udržení stejné šířky spáry používejte spárovací křížky.
 • Spárování lze provést zhruba za 24 hodin, ale je lepší vyčkat delší dobu. Připravte hmotu podle návodu výrobce a spárovací gumou nebo pěnovým hladítkem nanášejte na dlaždice. Vtírání se provádí v úhlopříčném směru do spár. Nahrubo se přebytečná spárovací hmota odstraní rovněž spárovací gumou nebo pěnovým hladítkem.
 • Vybírejte spárovací hmotu vhodnou do vlhkých prostor, nejlépe vodoodpudivou, na kterých se nebude držet voda a budou tak lépe odolávat i vzniku plísní a růstu bakterií.
 • Po zaschnutí spárovací hmoty je možné obklady umýt a vyleštit.
 • V místech, jako jsou dilatační, rohové a spojovací spáry, pružné spoje, použijte elastickou hmotu – tedy třeba silikon.

Vybrat a vyměnit v koupelně obklady a dlažbu je činnost poměrně náročná, ale stojí za to se výběru dostatečně věnovat a při pokládce být pečliví, protože vám bude sloužit ještě dlouhá léta.

Na závěr se dlaždice zaspárují spárovací hmotou
Na závěr se dlaždice zaspárují spárovací hmotou

Publikováno: 5. 7. 2019, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce