Rekonstrukce celé koupelny je jednou z náročných etap při renovaci bytu. Ať už je to z toho důvodu, že koupelna už má svá nejlepší léta za sebou, chcete ji modernizovat, nebo je potřeba zlepšit její funkčnost. Na řadu tedy zcela přijde i výměna koupelnových obkladů a dlažby.
Výběr nových obkladů
Až půjdete vybírat nové obklady a dlažbu do koupelny, nebudete vědět, po kterých sáhnout dříve. Na trhu je nespočet variant v mnoha barvách, velikostech, dekorech a texturách, v nabídce jsou i dlaždice imitující dřevo a jiné materiály. Co je ale opravdu důležité?
- Keramika musí být vhodná do koupelny – tedy zejména protiskluzovost dlažby je důležitý parametr při výběru. Mívá buď protiskluzovou impregnaci, případné různé drážky a vzory.
- Obklady by měly být rovněž otěruvzdorné, aby jejich povrch při každodenním používání vydržel dlouhá léta.
- Vybraná dlažba má mít jistou odolnost proti vlhkosti.

Nejen keramické musí být obklady
Ačkoli si mnoho z vás nedokáže představit obklady a dlažbu v koupelně jiné než keramické, je zde mnoho nových možností, které lze využít. Po jakých obkladech je tedy možné sáhnout?
- Keramický obklad – mnohaletá klasika, výhodou je jeho odolnost a dlouhá životnost. Dobře odolává oděru a ošlapání a také čisticím prostředkům. Nevýhodou je chladný povrch, který lze ale omezit použitím podlahového vytápění.
- Skleněný obklad – je sice dražší než keramika, ale blýskavý a luxusně vypadající.
- Plastový obklad – výhodou je jeho cena, odolnost proti vlhkosti a také životnost. Je také dobře tepelně a zvukově izolační a také pokládka je velmi snadná, protože se lepí za sucha. Ovšem pořád je to plast, což není pro zastánce ekologie to pravé ořechové.
- Korkový obklad – přírodní materiál, který lze použít i na stěnu a podlahy. Je odolný plísním a životný. Jeho povrch je po nalepení nutné opatřit lakem.
- Kamenný obklad – přírodní kámen bude vypadat velmi luxusně, ovšem díky tomu, že je savý, je nutné jeho povrch také nalakovat a impregnovat.
Odstranit, nebo nechat?
Jsou místa, kde o odstranění starých koupelnových obkladů a dlažby asi přemýšlet nebudete – pokud rekonstruujete umakartové jádro, budete dlaždice odstraňovat spolu se stěnami, v některých případech je ale možné pokládat nové dlaždice přímo na ty staré.

Lepení na starou keramiku
Při renovaci obkladů a dlažby v koupelně je to ta méně pracná, rychlejší a také méně finančně nákladná varianta. Podmínkou je, že staré dlaždice jsou bez trhlin a neodpadávají. Nesmí pod nimi být také uvolněný prostor – pokud na dlaždici poklepete a zní dutě, je pod ní dutina a je potřeba ji odstranit. Dané místo je pak třeba vyplnit vyrovnávací cementovou směsí. A jak postupovat dále?
- Keramické obklady na zdech důkladně odmastěte.
- Naneste na povrch penetraci – můstek pro lepení dlažby na dlažbu.
- Když je můstek vytvrzený, naneste na povrch flexibilní lepidlo a nalepte nové obkladačky, na původní vzor a spáry se přitom nemusí brát ohled.
Překážkou bývá v tomto případě především to, že staré dlaždice nemají nosný podklad a novou vrstvu neunesou, navíc dvě vrstvy dlaždic na sobě působí již velmi masivním dojmem.
Příprava povrchu a lepení nových dlaždic

Pokud budete staré koupelnové obklady a dlažbu vyměňovat, vezměte si na pomoc kladivo a majzlík a dlaždice postupně od spáry odsekněte. Použít se dá také bourací kladivo, s tím je ale potřeba pracovat opatrně, aby nedošlo k poškození zdí. Jak majzlík, tak bourací kladivo je vhodné přikládat pod úhlem zhruba 45°.
- Z povrchů je třeba odstranit zbylé lepidlo. Je možné k tomu použít talířovou brusku.
- Staré maltové lůžko je třeba vyrovnat – na zemi nivelační hmotou, na stěnách stěrkovou omítkou. Ty je potřeba použít i v případě, že se tam lůžko nenachází, ale je jimi třeba opravit trhliny a nerovnosti.
- Na podklad aplikujte penetraci, v místech, kde je větší vlhkost (častý kontakt s vodou), je vhodné použít hydroizolační nátěr.
- V místech, kde jsou přechody, dilatace a ve vnitřních rozích, je vhodné použít také těsnicí pásku.
- Lepidlo vyberte přímo pro dané obklady a situaci – na klasický formát dlaždic je vhodné jiné lepidlo, než třeba na ty velkoformátové, kde je třeba větší přídržnost.
- Lepidlo připravte dle návodu a pomocí zubové stěrky nanášejte na povrch, a to v množství na zhruba metr až metr a půl čtvereční, abyste do něj stihli dlaždice položit.
- Každou dlaždici přitlačte a lehce s ní přitom kývejte. Pro udržení stejné šířky spáry používejte spárovací křížky.
- Spárování lze provést zhruba za 24 hodin, ale je lepší vyčkat delší dobu. Připravte hmotu podle návodu výrobce a spárovací gumou nebo pěnovým hladítkem nanášejte na dlaždice. Vtírání se provádí v úhlopříčném směru do spár. Nahrubo se přebytečná spárovací hmota odstraní rovněž spárovací gumou nebo pěnovým hladítkem.
- Vybírejte spárovací hmotu vhodnou do vlhkých prostor, nejlépe vodoodpudivou, na kterých se nebude držet voda a budou tak lépe odolávat i vzniku plísní a růstu bakterií.
- Po zaschnutí spárovací hmoty je možné obklady umýt a vyleštit.
- V místech, jako jsou dilatační, rohové a spojovací spáry, pružné spoje, použijte elastickou hmotu – tedy třeba silikon.
Vybrat a vyměnit v koupelně obklady a dlažbu je činnost poměrně náročná, ale stojí za to se výběru dostatečně věnovat a při pokládce být pečliví, protože vám bude sloužit ještě dlouhá léta.

Publikováno: 5. 7. 2019, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto)
, Profil autora: Redakce