reklama

Červotoč v nábytku je vždy velký problém

Když objevíme červotoče v nábytku, většinou zalomíme rukama a přemýšlíme nad tím, jestli je lepší komodu po babičce zapálit nebo se pokusíme o její záchranu. Ta však může být, vzhledem k rozsahu poškození, někdy velmi nákladná a bohužel také někdy i zbytečná.

Červotoč v nábytku je vždy velký problém

Červotoč v nábytku je vždy velký problém

Červotoč patří do skupiny dřevokazného hmyzu. Velkým problémem jsou jeho larvy, které si ve dřevě našeho drahocenného nábytku vytvářejí spletité chodbičky a dřevo požírají. Právě vykousané chodbičky nám spolehlivě naruší strukturu dřeva natolik, že může dojít až k úplnému rozpadu nábytku nebo dřevěných součástí našeho domu či bytu.

Cestičky, vykousané červotočem
Cestičky, vykousané červotočem

Jak červotoče poznat?

Červotoč je naštěstí pro nás poněkud hlučný a nepořádný tvor. V noci, když je úplné ticho, můžeme slyšet tiché chroupání a jakmile vyloučíme myši ve spíži a manžela u ledničky, máme jistotu, že s námi bydlí právě červotoč. Tím, jak vyžírá své chodbičky ve dřevě, zanechává za sebou navíc poměrně velké množství jemných pilin. Při běžném úklidu si pak můžeme všimnout malých dírek, které slouží jako výlezové otvory pro dospělé jedince, zatímco larvy zůstávají zavrtané ve dřevě a pokračují v destrukční činnosti.

Je to asi 4 mm velký brouk s tmavými krovkami, někdy mírně tečkovaný. Většinou se zdržuje blízko místa, kde se vylíhl. Samičky kladou svá vajíčka do starých otvorů nebo využívají jakékoliv jiné praskliny či otvory ve dřevě. Napadají převážně dřevo jehličnanů, vzácně se však pouští i do dřeva listnatého. Protože napadají pouze dřevo v interiéru, máme jistotu, že pokud nám sežerou nábytek, naše dřevostavba nejspíš zůstane nedotčená. Larvě červotoče trvá asi 3 roky, než dosáhne dospělosti a to závisí na teplotě, vlhkosti a druhu dřeva. Ideální podmínky pro růst larev červotoče je 14-16 °C, vlhkost vzduchu okolo 70-80 °C a vlhkost dřeva asi 18 %.

Larvy červotoče
Larvy červotoče

Tento druh červotoče je asi o 2 mm větší než červotoč proužkovaný, liší se též barvou. Je temně hnědý, někdy s nápadnými žlutými skvrnami na rozích krovek. Tím ale jeho odlišnost končí. Jeho životní cyklus a způsob potravy je téměř identický. Díky své velikosti jsou o něco větší i vykousané chodbičky a tento červotoč je tak snáze identifikovatelný. Vyhovuje mu spíše vyšší vlhkost dřeva - až 19 %. Daleko víc mu chutná dřevo, které bylo vystaveno působením mrazu, což znamená, že nábytek přenechá svému proužkovanému příbuznému a sám se přiživí na dřevostavbě a všech dřevěných částech venku.

Larva červotoče v akci
Larva červotoče v akci

Červotoč má rád pouze čerstvé a neošetřené dřevo. Tudíž první a zcela zásadní ochranou před jeho nenasytnými larvami je důkladná impregnace všech dřevěných částí, které máme. Povrchová impregnace je vhodná na dřevo nenapadené. Pokud jsme již červotoče ve dřevě objevili, provedeme impregnaci jak povrchovou, tak injektujeme přípravek do vytvořených otvorů. Může se stát, že červotočí larvy se budou cítit ohroženy a zavrtají se hlouběji do dřeva, odkud je budeme muset vyhnat pomocí chemie. Jako velmi účinné kombinované prostředky na ochranu před červotočem a také před dřevokaznými houbami a plísním jsou přípravky Lignofix, Červostop, Xylamon, Xyladekor, Pentalidol, a další. Kromě této metody dokáže červotoče spolehlivě vyhnat mikrovlnné záření, kde stačí přibližně 2500 MHz, aby se neposedné larvy stěhovaly o dům dál. Výhodou totiž je, že červotoč nesnáší vyšší teploty. Mikrovlnné záření dosahuje ale nějakých 90 °C, což sice zničí červotoče, ale také lakovaný nábytek. Místo MV záření je možné použít metodu ozařování, kde ale musíme počítat s omezeným prostorem ozařovacích komor, takže celý dům takto bohužel neošetříme. Použitelné jsou i staré babské rady - roztoky z octa, louhového mýdla, odvary ze soli a pepře, nebo dokonce z bílého pepře, česneku, feferonek a horké vody. Těmito roztoky se pak dřevo oplachuje, menší části je možné ponořit třeba do kbelíku a nechat působit.

Vykousané otvory ve dřevě od červotoče
Vykousané otvory ve dřevě od červotoče

A co prevence?

Červotoč miluje navlhlé dřevo, takže řádně vysušené by ho nemělo tolik zajímat. Ne vždy je ale možné vysušené dřevo používat, zejména v dřevostavbách. Musíme se tedy spolehnout právě na důkladnou impregnaci, popř. další povrchové ošetřování dřeva v podobě lakování a natírání rozličnými barvami. Dalším kritériem je používat spíše dřevo listnatých stromů, které sice není nejlevnější, ale červotočům méně chutná. Neošetřené dřevo venkovní i interiérové pak doporučujeme častěji kontrolovat. Zvláště pochází-li z druhé ruky a nemáme jistotu, že jsme si již spolu se zánovní lavicí pár larviček nenastěhovali do bytu. Prevence je totiž podstatně levnější než likvidace důsledku naší liknavosti.

Publikováno: 29. 6. 2019, Autor: Martina Pilzová (text), depositphotos.com (foto), Profil autora: Redakce