reklama

Sítě proti létajícímu hmyzu do oken a dveří

S létem přichází nejen sluníčko, ale často i docela otravný hmyz. Pokud nemáme chuť neustále odhánět dotěrné mouchy, včely nebo jiný létající hmyz, a přesto chceme pravidelně větrat nebo mít otevřené dveře na terasu, musíme si opatřit ochrannou bariéru. Tady je ideálním řešením síť do oken nebo dveří.

Sítě proti létajícímu hmyzu do oken a dveří

Provizorně můžeme použít starší záclonu a pracně ji přilepit oboustrannou lepící páskou přímo k rámu oken. Řešení je to snadné a levné, nikoliv však praktické. Výsledek pravděpodobně nebude vypadat příliš hezky a také nejspíš dlouho nevydrží. Mnohem lepší je pořídit si již připravené sítě do oken.

Sítě proti hmyzu jsou určené pro plastová, dřevěná i hliníková okna. Snadná montáž i demontáž vám ulehčí práci a ušetří čas. Využít je můžete v domech, bytech, ale i kancelářích. U balkonových a terasových dveří se zaměřte na sítě, které z nich udělají nejen funkční, ale i elegantní doplněk.

Proti otravnému letnímu hmyzu se můžete chránit sítěmi do oken a dveří
Proti otravnému letnímu hmyzu se můžete chránit sítěmi do oken a dveří

Systém ovládání

Ovládání okenních sítí se hodně podobá systému ovládání rolet a žaluzií. Může být mechanický nebo elektronický. Mechanický se stahuje popruhem, šňůrou, případně klikou. Elektronický může mít i dálkové ovládání, které je samozřejmě nejpohodlnější.

Nejjednodušší typy jsou statické. Na okně nebo dveřích jsou připevněné napevno a v případě, že chcete otevřít naplno, je nutné síť sundat.

Sítě do oken na pevném rámu připevníte pomocí háčku
Sítě do oken na pevném rámu připevníte pomocí háčku

Sítě s upevněním na suchý zip

Nejjednodušší a nejzákladnější jsou sítě, které upevníte pomocí suchého zipu. Jedna část zipu se umístí na rám okna a druhá část je přímo na síti. Podle potřeby tedy můžete celou síťku sundat. Po sezóně je možné bez větších obtíží sundat i část suchého zipu z okenního rámu. Tento tip je samolepicí a po odstranění nezanechává stopy lepidla, ani nepoškozuje podkladový materiál. Nejlépe drží na plastových oknech. Na dřevěných je nutné důkladně očistit a odmastit povrch, aby se lepidlo dobře přichytilo.

Sítě na pevném rámu

Další možnost je síť natažená na pevné konstrukci. Šikovný kutil ji může zvládnout vyrobit i svépomoci. Konstrukce odpovídá velikosti rámu okna a tvoří ji buď tenká dřevěná laťka nebo hliníková laťka, která nepodléhá korozi. I tento jednoduchý a levný tip ochranné sítě proti hmyzu se dá zakoupit již připravený. Záleží jen, zda bude pasovat zrovna na vaše okna. I tyto sítě se umisťují zevnitř místnosti a není nutné zasahovat do okenního rámu. Upevní se pomocí otočných nebo pružinových držáků.

Rolovací sítě

Vyrábějí se na míru a umisťují se přímo na okno z venkovní části domu, nebo se umisťují na zastiňující mechanismus – okenice nebo rolety. Instalují se buď do již připravených nadokenních kapes pod omítkou, nadokenních překladů nebo mezi okenní špalety. Díky samostatné instalaci, je největší výhodou nezávislost. Díky pružině je manipulace při otvírání a zavírání velmi jednoduchá. Síť se plynule navíjí a zůstane dostatečně napnutá. Utěsnění zajišťují kartáčky umístěné ve vodících lištách a ukončovací liště.

Pro střešní okna je potřebné zvolit speciální typ, přizpůsobený jinému způsobu otevírání, než je u klasického svislého okna. Tento typ rolovacích sítí do oken se montuje výhradně na ostění způsobem, který umožňuje otevřít okno až do hloubky ostění.

Pro vyklápěcí okno také můžete opatřit vhodnou síť proti hmyzu
Pro vyklápěcí okno také můžete opatřit vhodnou síť proti hmyzu

Sítě s otočným rámem

Další možností jsou sítě s otočným rámem, které fungují podobně jako samotné dveře, ale otevírají se směrem ven. Využijeme je pro vstup na balkón nebo terasu tam, kde máme dostatek prostoru pro jejich pohyb. Většinou je síť zasazená do hliníkového rámu, který je povrchově chráněný lakem. Výhodou rámových sítí je snadná výměna poškozené výplně, co se při pravidelné manipulaci může stát. Montáž je možná v podstatě na jakýkoliv typ okna a dveří.

Samonavíjecí rolovací sítě na dveře

Pokud vstup na balkón nebo terasu nechceme opatřit dalšími dveřmi, které nám budou zbytečně zasahovat do prostoru, můžeme i tady využít samonavíjecí systém, kdy se síť pohybuje ve vodící liště směrem do boku a navíjí se do boxu. Lepší uchycení mají tyto sítě s magnetickou lištou.

Posuvné dveřní sítě

Pro francouzská okna nebo tam, kde vám to prostor dovolí, můžete zvolit typ sítě, které se otevírají a zavírají posouváním do strany, tedy podél stěny. Tyto sítě se pohybují na pojezdných kolečkách v rámu nebo ve vodících kolejnicích. Jejich manipulace je snadná, elegantní a velmi tichá. Kartáčové těsnění v drážce profilu zajišťuje také maximální těsnění.

V případě potřeby je možné posuvnou síť jednoduše vyjmout bez demontáže rámu. Výhodou je, že nezasahují do venkovního prostoru, vyžadují ale dostatek místa na zdi pro zasouvání.

Pro francouzská okna zvolte do stran posuvné sítě proti hmyzu
Pro francouzská okna zvolte do stran posuvné sítě proti hmyzu

Plisovaná síť z PVC a kevlar vláken

Výrobci ochranných sítí do oken postupně vytvořili z praktického produktu i stylový doplněk. K výrobě se používá speciální síťovina v černé nebo šedé barvě z PVC vláken a vlákna kevlar. Vlákno se vyznačuje nízkou hmotností a zároveň vysokou pevností. Původně měl tento vynález sloužit jako výztuž pneumatik pro závodní auta.

Plisovaná síť se posouvá jenom v horní části ve vodícím profilu ve tvaru U. V dolní části je vedena velmi nízkým plastovým profilem, co umožňuje bezbariérový přechod. Další velkou výhodou je možnost spojování jednotlivých dveřních segmentů při řešení širokých fasádních otvorů. Je proto vhodná do všech typů dveřních výplní.

Magnetická síť pro pohodlný průchod

Další možností je síť umístěná na stálo s možností plynulého průchodu středem. Je tedy uprostřed rozdělená na dvě části a opatřená magnetickým zapínáním. Sítí jednoduše a pohodlně projdete a ta se za vámi opět sama zavře. Je to elegantní a velmi praktické řešení. Hodí se do dveří na balkon, lodžii, terasu, na zahradu nebo do karavanu a velmi snadno se instaluje.

Průchod pro domácí mazlíčky

Výrobci ochranných sítí proti hmyzu mysleli i na naše čtyřnohé mazlíčky. Pokud máte doma pejska nebo kočku a nechcete jim zamezovat volný přístup na balkon či terasu, zvolte síť, která má na dolním okraji otvor připravený právě pro ně.

Přejeme vám krásné léto!

Sítě na dveře opatřete průchodem pro domácí mazlíčky
Sítě na dveře opatřete průchodem pro domácí mazlíčky

Publikováno: 24. 6. 2019, Autor: Silvie Pokorná (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce