reklama

Položení dlažby snadno a rychle

Dlažbu volíme v interiéru většinou pro koupelnu, toaletu, vstupní prostor a kuchyň. Tedy tam, kde počítáme s vyšší námahou, častějším ušpiněním nebo smáčením vodou. Její výhodou je totiž snadná údržba a vysoká odolnost.

Položení dlažby snadno a rychle

V dnešní době máme na výběr z opravdu velkého množství různých dlaždiček, jak na stěny, tak na podlahu. Obklad určený na podlahu můžete dokonce použít i na obložení stěny. Nikdy však nedávejte dlaždičky, určené pro stěny, na podlahu, nevydržely by pravidelnou zátěž. Při výběru berte v úvahu i povrchovou úpravu, nasákavost a hlavně oděruvzdornost.

Dlouhou životnost a každodenní potěšení z nové podlahy vám zaručí správné položení dlažby. Jak na to?

Kontrola a příprava podkladu před pokládkou

Na znečištěném a drolícím se povrchu nebude dlažba dobře držet. Jednotlivé dlaždičky by se rychle začaly uvolňovat a celá dlažba by se tak znehodnotila. Pokud by se pokládala dlažba na nerovný povrch, bylo by to vidět. Rohy by mohly dokonce vyčnívat a způsobit úraz. Také po delším používaní, začne taková dlažba většinou praskat.

Podlahu si tedy vždy pořádně vyčistěte, odstraňte vyčnívající části, zacelte praskliny - nespoléhejte na to, že se to schová, a prohlubně zarovnejte se zbytkem povrchu. Pokud je celý povrch hodně nerovný, použijte vyrovnávací stěrku určenou na podlahy a celý podklad srovnejte. Po kontrolu použijte vodováhu. Mírný sklon podlahy je vhodný tam, kde potřebujete odvádět vodu do odtoku, tedy v případě dláždění sprchového koutu a podobných prostor.

Na praskliny jsou šikovné sešívací sady s epoxidovou pryskyřicí. Praskliny vyfrézujte, vložte kovovou sponu a poté zalijte sešívací hmotou. Nezacelené praskliny by umožnily protečení stěrky a tím by se trhlina v podstatě zkopírovala do povrchu stěrky.

Nerovná podlaha způsobí následné praskání podlahy
Nerovná podlaha způsobí následné praskání podlahy

Vyrovnání nerovností stěrkou

Se složením a namícháním stěrky neexperimentujte, ale raději dodržte přesný postup uvedený výrobcem. V opačném případě není možné případné potíže způsobené vadnou stěrkou reklamovat. Týká se to také následné penetrace dané stěrky.

Na trhu najdete několik druhů: samonivelační, finální vyrovnávací a také zpevňující, která slouží k přímému vyrovnání podkladu. Pokud máte na práci málo času, zvolte rychle tuhnoucí stěrku, která vytuhne již za 3 hodiny. Podle složení jsou pak stěrky cementové, andhydritové a disperzní. Druh stěrky pro vyrovnání podlahy volte podle typu místnosti, hloubky nerovností a podle budoucí zátěže podlahy. Parametry stěrek určujte přímo česká norma ČSN EN 13813.

Vlastnosti stěrky můžete vylepšit ještě následnou penetrací, která snižuje nasákavost, chrání podklad před vlhkostí a zvyšuje jeho přilnavost.

Vyrovnání povrchu nivelační stěrkou je důležité, abychom dlažbu nepokládali na nerovný povrch
Vyrovnání povrchu nivelační stěrkou je důležité, abychom dlažbu nepokládali na nerovný povrch

Jak položit dlažbu

Dlažbu pokládejte od středu směrem ke zdi. Poslední dlaždičky po obvodu budete muset seříznout na potřebnou zbytkovou velikost a tvar. K tomu slouží řezačka dlaždic, která se dá ve větších prodejnách zapůjčit.

Dlaždičky si nejdříve položte na sucho (bez lepení) a vyberte, zda budete pokládat rovnoběžně nebo kolmo směrem ke zdi. U netypického prostoru, kde nejsou protilehlé stěny rovnoběžné, si průběh spár rozmyslete o to důkladněji. Ve finále to bude mít zásadní dopad na celkový vzhled místnosti. U rovnoběžného položení volte také, ke kterým zdem bude dlažba rovnoběžná, což ve finále může opticky vzhled ovlivnit už od vstupu do místnosti. Místnost tak můžete opticky prodloužit nebo rozšířit.

Část dlaždiček bude potřeba nařezat speciální řezačkou
Část dlaždiček bude potřeba nařezat speciální řezačkou

Lepidlo si připravte předem a nechte uzrát podle návodu. Po době zrání se můžete pustit do pokládky připravené podlahy. Lepidlo naneste v doporučené vrstvě na podklad a poté pokládejte dlažbu. Dlaždičku vmáčkněte do lepidla mírným pootočením do stran. Pro přesnější usazení po ní poklepejte gumovým kladívkem. Pro zachování správné vzdálenosti si pomáhejte křížovými vložkami, které zasunuté mezi dlaždičkami můžete ponechat až do úplného zaschnutí lepidla.

Lepidlo nanášejte pomocí kovové špachtle se zuby
Lepidlo nanášejte pomocí kovové špachtle se zuby

U přechodů do dalších místností nebo k jiným podlahovým krytinám doporučujeme dodržet dilatační spáru. Tato spára zamezuje styk různých materiálů, které by se časem třením o sebe mohly znehodnotit. Dilatační spáru, tedy volný prostor mezi jednotlivými podlahami ,zakryjte přechodovými lištami. Ty jsou pro vetší bezpečí a pohodlí zakulacené.

Mezi dlaždičkami ponechávejte pravidelnou spáru
Mezi dlaždičkami ponechávejte pravidelnou spáru

Čím a jak spárovat

Spárovací hmota je vidět, proto dbejte na výběr odstínu, aby ladil k vámi vybrané dlažbě. Můžete si také zvolit výrazný barevný kontrast, například ke světlé podlaze použít tmavou. Nicméně takovou volbu si dobře promyslete, protože kvalitně položená dlažba vám vydrží opravdu dlouhou dobu. Většinou volíme odstín ladící k barvě dlaždiček.

Cementová spárovací hmota má po vyschnutí stejnou barvu jako základní směs před smícháním s vodou. Nemusíte se tedy bát ztmavnutí přidáním vody. Po vyschnutí budete mít na podlaze opět vybraný odstín. Při přípravě dbejte, aby vám nezůstávaly nerozmíchané kousky, které by pak způsobily rozpad a drolení spárovačky.

Spárovací malta z tvrditelných pryskyřic je háklivější na přepravu a skladování, musí se chránit před mrazem i vysokými teplotami. Při přípravě dbejte obzvlášť na důkladné rozmíchání, abyste si připravili hmotu bez hrudek a také bez barevných odchylek. Výběr vhodné hmoty před použitím konzultujte s odborníkem. A pro případnou reklamaci si ponechte veškeré obaly použitého materiálu.

Do spárování se pusťte až po důkladném zaschnutí lepidla pod dlaždičkami. Připravenou hmotu nanášejte pomocí spárovací stěrky po celé ploše položené dlažby. Nanášejte diagonálně a opakovaně až do doby, než se vám podaří rovnoměrně vyplnit všechny spáry. Spárovačka schne obvykle 10 minut. Poté můžete setřít a umýt zbytky z povrchu dlaždiček.

Všechny spáry rovnoměrně vyplňte spárovací hmotou
Všechny spáry rovnoměrně vyplňte spárovací hmotou

Zajímavosti o pokládání dlažby

V interiéru můžete použít i dlažbu vhodnou pro exteriér. Kritérium mrazuvzdornosti určuje schopnost nasáknout vodu, a to je praktické i v interiéru.

Na trhu najdete i neglazovanou dlažbu, tu je potřeba ještě navíc povrchově upravit. Vrchní glazura určuje hodnotu otěruvzdornosti.

Pokud je podklad, který bude pod dlažbou deformován, je vhodné použít speciální elastickou lepící maltu.

Dlažbu do interiéru můžeme po zakoupení skladovat i venku, musíme však zabezpečit ochranu proti vlhkosti.

Dlažba se vyznačuje snadnou údržbou a vysokou elegancí
Dlažba se vyznačuje snadnou údržbou a vysokou elegancí

Publikováno: 22. 6. 2019, Autor: Silvie Pokorná (text), Depositphotos (foto)