reklama

Výběr a stavba podlahové krytiny

Podlahová krytina nás ovlivňuje více, než si můžeme myslet. Vhodně vybraný design spolu s dobře zvoleným typem a ještě se správně provedenou pokládkou, to jsou fakta, která nesmíme opomenout. Co si máme vlastně představit pod pojmem výměna podlahové krytiny? Jaká úskalí na nás čekají při přípravných pracích a můžeme se obrátit na odborníka?

Podlahové krytiny jsou nedílnou součástí každého obydlí. Připravili jsme pro vás několik tipů, které vám pomohou jak s výběrem, tak přípravou před pokládkou.
Výběr a stavba podlahové krytiny

Podlahová krytina a její odstranění

Před zahájením pokládky nové podlahové krytiny nás čeká řada poměrně nesnadných činností, které ale zvládneme svépomocí. Původní krytinu musíme nejprve odstranit. PVC stačí rozřezat ostrým nožem na menší části, čímž se jej z podlahy postupně zbavíme. Nevyhovující plovoucí podlahu zlikvidujeme tak, že ji od jednoho z krajů místnosti začneme rozebírat. Co se týká dlažby, zde nám pomůže až kladivo a perlík, případně silná vrtačka, která funguje i jako sbíječka.

Nejčastějším důvodem pořízení nové podlahové krytiny není stav původní pokrývky, nýbrž havarijní situace v jejím podloží. Když se začne bortit, prolíná do ní vlhkost nebo začne na více místech praskat, je to situace, kterou řešíme neodkladně.

Velkým problémem jsou staré rodinné domy, kde byla dlažba často pokládána pouze na vrstvu vápna nebo písku. Takové řešení v sobě ukrývá časovanou bombu. Kromě špatných teplotně-izolačních schopností také propouští do stěn vlhkost, čímž je poškozováno i samotné zdivo. Vždy platí, že původní krytinu likvidujeme na obecním sběrném dvoře a nikdy ji nepoužijeme do zavážky.

Montáž plovoucí podlahy je poměrně jednoduchá záležitost
Montáž plovoucí podlahy je poměrně jednoduchá záležitost

Když je vlhko

Staré podlahy mají mizernou ochranu proti vzlínání vlhka. Proto musíme přistoupit k zásadním úpravám ještě před pokládkou nové krytiny. Nevyhovující podklad ve starém domě nebo chalupě vykopeme do hloubky minimálně 30 cm a vylijeme dvěma vrstvami vysoce kvalitního betonu, ještě posíleného o kari síť a kámen ve spodní části. Díky tomu bude první vrstva velmi odolná a tuhá, přitom naváže na kvalitně vybudované nosné části domu, jako jsou základy stěn. Mezi první a finální druhou vrstvou použijeme silnější polystyrenové pásy, vytvářející dobrou tepelnou izolaci.

Při výkopových pracích a lití betonu zároveň provádíme i opravy rozvodů elektřiny a vody.

Jiná je situace v panelovém domě. Tam často dochází k rozpadu podkladové vrstvy, ta je tvořena betonem a vystěrkováním. Určité ulehčení nabízí silné dřevovláknité desky, s nimiž základ pro podlahu vybudujeme velice rychle. Větší tloušťku desek volíme z toho důvodu, aby se pod váhou nábytku nekroutily, čímž by pouze přidělávaly starosti. V rámci instalace desek se o jejich vzájemné rovinnosti přesvědčíme pomocí vodováhy. Vyrovnání řešíme suchým zásypem.

Pokud potřebujeme pouze mírně srovnat podlahu před instalací krytiny, pak se nabízí řešení v podobě samonivelační hmoty, známé pod názvem stěrka. Ta je pouze nanesena na původní, očištěný a odmaštěný podklad. Po zaschnutí je možno s podlahou dále pracovat.

Dekor podlahy vybíráme podle barevného provedení obydlí
Dekor podlahy vybíráme podle barevného provedení obydlí

Kterou podlahovou krytinu vybrat?

PVC představuje stále nejoblíbenější volbu. Má snadnou instalaci i údržbu, ale je méně mechanicky odolné, hlavně je náchylné na prořez nebo propálení horkými předměty. Hodí se hlavně do obývacího pokoje nebo jiných prostor, kde je vyšší frekvence provozu s nízkým rizikem poškození. Vhodnou alternativu představuje přírodní linoleum, které je tvořeno korkovou drtí, lněným olejem a jutovou sítí.

Laminát patří k vynikajícím alternativám, pokud požadujeme moderní dekor, ale nemáme v úmyslu pořizovat podlahu dřevěnou. Je nejvhodnějším typem pro podlahové topení, protože dobře vede teplo.

Podlahová krytina dotváří každý interiér, proto jejímu výběru věnujte dostatek času
Podlahová krytina dotváří každý interiér, proto jejímu výběru věnujte dostatek času

Plovoucí podlahy s povrchovou úpravou patří po PVC k nejoblíbenějším modelům. Stále mají poměrně snadnou instalaci, protože jde o systém, kde jednotlivé desky zapadají vzájemně do sebe. Pro svépomocnou instalaci ale potřebujeme nářadí, především okružní pilu s kotoučem, který má jemnější zuby, takže provádí čistší řez.

Dlažba stále přitahuje mnoho nových majitelů bytů a domů. Výborně se hodí do kuchyně, chodby a nesmí chybět na podlaze v koupelně a WC. Instalace je však náročnější, protože vyžaduje specifický postup s použitím speciálních lepidel a řezačky. Avšak dobře udržovaná a vybraná dlažba dělá svému majiteli v obydlí velkou radost po mnoho dlouhých let, přitom její náchylnost na poškození je minimální.

Keramická dlažba vyžaduje pokládku odborníkem, je totiž náročná
Keramická dlažba vyžaduje pokládku odborníkem, je totiž náročná

Dobré rady na závěr

  • Vhodnost použití námi vybrané podlahové krytiny konzultujeme s odborníkem.
  • Trh nabízí stovky různých provedení a dekorů, nikdy však nesaháme po prvním, který se nám líbí.
  • Pokud se na svépomocnou výměnu podlahy necítíme, necháme si ji provést odborným pracovníkem, díky čemuž máme záruku kvalitně provedené práce.

Publikováno: 20.6.2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce