reklama

Jaký materiál na podlahu zvolit? Dřevěnou plovoucí podlahu

Ať stavíte nebo rekonstruujete, dříve nebo později budete muset řešit otázku, z jakého materiálu podlahu pořídíte. V první řadě je důležité si uvědomit, že každý materiál má svá určitá specifika a podlahy tak mohou mít zcela odlišné technické a užitné vlastnosti, které jejich využití přímo předurčují či vyvracejí. Materiál proto vybírejte s ohledem na zátěž dané místnosti a na vlastnosti, které od podlahy očekáváte. Jedním z nejrozšířenějších podlahových systémů je tzv. plovoucí podlaha.

Dřevěná plovoucí podlaha je velmi pěkná, snadno udržovatelná a má dlouhou životnost. Její trvanlivost dosahuje velmi pěkných třiceti let.
Jaký materiál na podlahu zvolit? Dřevěnou plovoucí podlahu

Jako plovoucí označujeme takovou podlahu, která není připevněna k podkladu. Takto se tradičně pokládají laminátové podlahy nebo vinylové podlahy, ale stejným způsobem lze položit i podlahy dřevěné, které vzhledem podlahových desek a způsobem pokládky klasický laminát připomínají. Plovoucí podlaha se zásadně pokládá plovoucím způsobem, většinou pomocí zámkových spojů - jednoduše se skládají k sobě na pero a drážku. Není pevně spojena s podkladní vrstvou - "plave". V současné době se však stále častěji lepí i plovoucí podlahy. Lepí se celoplošně a jsou pevné, stabilní, mají velmi nízkou hladinu kročejového hluku a mají i delší životnost.

Výhodou plovoucí podlahy je snadná montáž
Výhodou plovoucí podlahy je snadná montáž

Dřevěná plovoucí podlaha

Velmi pěkná, vzhledná a funkční podlaha, která je vynikající kopií klasických parket. Je snadno udržovatelná, s dlouhou životností. Její trvanlivost dosahuje velmi pěkných třiceti let. Výhodou oproti laminátové podlaze je v opravitelnosti této podlahy. Můžeme ji zrenovovat přebroušením. Další výhodou je také velký výběr dřevin v různých barvách a s různorodou kresbou a rychlá pokládka. Dnešní plovoucí podlahy jsou konstrukčně kopií starých zámeckých parket, jejichž životnost a krásu obdivujeme dodnes.

Dřevo jako materiál má také řadu výhod. Nejlépe se udržuje, povrch dřevěné podlahy můžete zcela obnovit mořidlem, lazurou a intarziemi, krycí nátěr lze snadno opravit, Dřevěné podlahy pruží a svědčí vašim kloubům a jsou ideální volbou pro alergiky. Jsou také velmi dobrým zvukovým izolantem a mají skvělé tepelně-izolační vlastnosti, čímž snižují náklady na vytápění prostor. A nesmíme také opomenout fakt, že dřevo je obnovitelný zdroj, takže je to ta nejlepší volba pro životní prostředí.

Při použití dřevěné plovoucí podlahy máte velký výběr z dřevin, kreseb a barev
Při použití dřevěné plovoucí podlahy máte velký výběr z dřevin, kreseb a barev

Typy dřevěných plovoucích podlah

a) Masivní dřevěné podlahy se vyrábí z jednoho kusu dřeva, na povrchu ošetřeného lakem nebo olejem. Velkou výhodou masivní dřevěné podlahy je možnost mnohonásobné renovace podlahy celoplošným broušením, nevýhodou nevhodnost pro podlahové topení. Masivní desky těžko snášejí výrazné změny teplot, jaké jsou tradičně spojené s fungováním podlahového topení. Z důvodů tlumení kročejové hlučnosti a minimalizace dilatace je doporučeno masivní desky lepit celoplošně k podkladu.

b) Vrstvené dřevěné podlahy jsou složeny z dřevěných podlahových desek, tlakově slepených z několika kolmo na sebe položených vrstev. Proti masivu vykazují velmi dobrou tvarovou stálost i při pravidelných tepelných změnách. Dvouvrstvé nebo třívrstvé dřevěné podlahy jsou pro podlahové topení ideální, lze je také položit jako plovoucí dřevěné podlahy. Vzhledem k tlumení hluku kroků se ovšem opět doporučuje spíš celoplošné lepení, které dodá podlaze mnohem komfortnější vlastnosti. Rovněž kombinace s podlahovým topením lepení vyžaduje, aby se zamezilo byť jen minimálním objemovým změnám.

c) Mozaikové dřevěné podlahy jsou na českém trhu stále docela vzácné, ale při dnešních cenách zdaleka ne nedostupné. Zejména ve starších budovách a historických interiérech se díky mozaikovým podlahám nabízí možnost rekonstruovat budovu v původním duchu a dosáhnout mnohem luxusnějšího dojmu, než u rovných dřevěných desek, nebo dokonce laminátových plovoucích podlah. I mozaikové podlahy tvoří nášlapná vrstva z ušlechtilých dřevin a dvě vnitřní vrstvy z obyčejnějšího dřeva, které dávají podlaze potřebnou tuhost a brání nadměrné dilataci.

I děti milují kontakt se dřevem
I děti milují kontakt se dřevem

Lepit nebo plavat

www.ceskykutil.cz/domacnost/podlahy/plovouci-podlaha-pokladka-1-dil" rel="nofollow">Pokládka plovoucím způsobem se doporučuje v případě, že budeme v budoucnu podlahu rozebírat. Je to také levnější a rychlejší varianta. Velice rychlá je též demontáž. Musí se ale pokládat na absolutně rovný povrch. Lepení se musí použít v případě, že plánujete podlahové topení, při plovoucím způsobu by se podlaha dostatečně neprohřívala. Při plovoucím způsobu pokládky volte dilatace 1 až 1,5 cm a pokud pokládáte v místnosti delší než 7 m, umístěte dilatace i do prostoru. Pokud lepíte, stačí dilatace 0,5 až 1 cm s tím, že délka místnosti může být až 11 m. Jak již bylo řečeno, všechny dřevěné plovoucí podlahy se doporučují k podkladu přilepit, pokud neplánujete v brzké době demontáž. Složitost pokládky při lepení není výrazně složitější a finanční rozdíl není veliký.

Dřevěné podlahy se doporučují přilepit
Dřevěné podlahy se doporučují přilepit

Publikováno: 18.6.2019, Autor: Josef Dušek (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce