reklama

Umělé jezírko si můžeme postavit sami

Mít na zahradě jezírko, kde si vlnka s vlnkou hraje a vítr si pohrává s rostlinkami na břehu, je snem snad každého zahrádkáře. Ne každý pozemek však nabízí přírodní vodu a tam, kde není, můžeme si vypomoci stavbou umělého jezírka, které zkrášlí naši zahradu stejně, jako to opravdové.

Umělé jezírko si můžeme postavit sami

Umělé jezírko

Vodní prvek prakticky v jakékoliv podobě je vítanou kulisou na zahradách. Tam, kde příroda nedovolila vodě vytrysknout ze země a jediná voda v okolí je v našem vodovodu, musíme si vypomoci stavbou jezírka. Nemusíme hned budovat nádrž, ve které by si pohodlně zaplavalo družstvo vodního póla, bude nám jistě stačit i malé umělé jezírko, které vnese do zahrady pohodu, svěžest a život.

Umělé jezírko uprostřed zeleně působí svěžím dojmem
Umělé jezírko uprostřed zeleně působí svěžím dojmem

Čím začít?

Než se vrhneme do hloubení jámy, měli bychom si promyslet, zda místo, které jsme pro stavbu jezírka zvolili, je opravdu nejvhodnější. Musíme místo vybrat tak, abychom výkopem jednak nenarušili např. kořeny stromů nebo svah a aby jezírko později fungovalo tak, jak má. Měli bychom si tedy dopředu ujasnit, k čemu budeme jezírko využívat. Může mít pouze okrasnou funkci, může sloužit ke koupání a nebo tyto funkce kombinovat. Pokud budeme chtít do jezírka nasadit ryby, musíme počítat s hloubkou minimálně 120 cm.

I vysloveně malé jezírko oživí zahradu v harmonii s rostlinami a dekorací
I vysloveně malé jezírko oživí zahradu v harmonii s rostlinami a dekorací

Předpokládáme, že celé jezírko budeme stavět sami. Pokud chceme ušetřit peníze, můžeme si koupit plastovou nádrž, kterou zakopeme do země. Budeme si muset pouze vytyčit místo, které poté vykopeme a usadíme do jámy nádrž. Tyto prefabrikáty jsou ideální právě pro jednoduchou práci s nimi a nižší pořizovací cenu. Máme také možnost vykopat jámu, tu poté vyložit netkanou textilií a následně černou pevnou PE fólií, okraje fólie zatížit zeminou a obložit kameny či osázet rostlinami. Jak v plastové nádrži, tak u jámy s fólií vytvoříme dno z vypraného písku nebo oblázků, osadíme kameny a vodními rostlinami. Postupně pak napouštíme vodu.

Plastová nádrž jezírka může mít přiznané okraje a nevypadá nijak rušivě
Plastová nádrž jezírka může mít přiznané okraje a nevypadá nijak rušivě

Vodní rostliny a případně i ryby, které se dají v jezírku chovat, potřebují zajistit přísun kyslíku. Je tedy nutné opatřit vodní čerpadlo, které umístíme spolu s filtrací do mělké části jezírka a nebo úplně mimo do nejbližší blízkosti jezírka. Čerpadlo musí být napojeno na zdroj energie. Tu také využijeme, pokud budeme chtít jezírko např. osvětlit. Aby bylo jezírko opravdu zajímavé, kromě rostlin doplníme břeh dekoracemi - keramikou, ozdobnými kameny nebo hitem sezóny, což jsou solární fontánky, které plují samovolně po hladině.

Jezírko s fontánkou v noci za umělého osvětlení působí luxusně
Jezírko s fontánkou v noci za umělého osvětlení působí luxusně

Díky vysazeným rostlinám bychom měli v jezírku vytvořit fungující ekosystém. Umělá jezírka by tak měla, na rozdíl od koupacích bazénů, být jakousi živou vodou, v níž žijí nejen ryby, ale také různí drobní živočichové a mikroorganismy. Měli bychom na to pamatovat už při stavbě jezírka v základu a dimenzovat tvar jezírka tak, aby zajistilo spokojený život nejen nám, ale i těm menším živočichům.

Publikováno: 15. 6. 2019, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce