reklama

Automatické zavlažování trávníku

Automatické zavlažování nám pomáhá udržet trávník v perfektní kondici po celý rok. Především jde o déletrvající období sucha, které zelenému koberci vůbec nesvědčí. Jaké máme možnosti při koupi automatického zavlažování trávníku? Co bychom při jeho pořizování měli zvážit?

Automatické zavlažování trávníku

Proč trávník zavlažovat?

Automatické zavlažování je pro pěstěný trávník důležité po celý rok, hlavně jde o období kdy neprší a hrozí tedy jeho postupné vysychání. Po sečení často dochází k tvorbě přísušků i míst, která jsou vypálená silným slunečním zářením. Poznáme to podle nehezkých nahnědlých míst, kde to vypadá, že trávník úplně uschnul. Automatický systém dokáže díky inteligentnímu a zcela samočinnému řízení přivést vláhu trávníku hned několikrát denně.

Kdy je ideální doba pro zavlažovací cyklus?

Vhodná doba pro zalévání je po ránu, kdy ještě nemají sluneční paprsky takovou sílu. Pokud zavlažíme během dne, kdy panuje velké teplo, pak často dochází k poškození trávníku. Kapky vody působí na zelená stébla jako lupa, která znásobí sluneční záření. Další vhodný úsek dne představuje večer, kdy je možné i přihnojovat. Množství vody a hnojiva dnes umí moderní zařízení nadávkovat přesně tak, jak nastavíme v centrální jednotce.

Detail výsuvné zavlažovací trysky
Detail výsuvné zavlažovací trysky

Jak náročná je instalace automatického zavlažování trávníku?

Automatické zavlažování je především nákladnější položkou při tvorbě nové zahrady, která se stane nedílnou součástí našeho obydlí. Pečlivě promyšlená zahrada, která je kromě trávníku bohatá na kvetoucí trvalky, keře a vzrostlé stromy, nám poskytne nejen pocit dobré nálady a bezpečí, ale stane se i útočištěm mnoha živočišných druhů. Na zahradě bychom měli ponechat pás přerostlé trávy, kde kvete luční kvítí a stává se tak přirozeným biotopem opylovačů, jako jsou včely a motýli. Automatické zavlažování potom pomůže, když přijde doba déletrvajícího sucha a my chceme, aby zahrada dostala svoji pravidelnou dávku vláhy a díky tomu skvěle prospívala.

Celý rozvod zavlažovacího systému je v rámci budování zahrady vhodné postavit jako podzemní, kdy jsou rozvodné trubice ukryty oku. Centrální zavlažovací jednotku včetně podávacího čerpadla, je-li potřeba, můžeme umístit například do sklepního prostoru. Čerpadlo nebo vodárnu pořizujeme v tom případě, pokud se nechystáme využít vodu z vodovodu, ale použijeme vláhu ze studny, která je součástí především starších domů.

Tam, kde není přívod elektřiny k dispozici, můžeme sáhnout po centrální ovládací jednotce, která má bateriové napájení a je na přívodu tedy nezávislá. Avšak u studny, kde potřebujeme výtlačný prvek, již přívod elektřiny musíme zřídit. Postačí dvojzásuvka na 230 voltů, která je zapojena k 16 A jističi. Ale pozor, pokud jsme si pořídili zavlažování trávníku s bezdrátovou jednotkou, nejprve bychom měli ověřit, zda-li zdi sklepního prostoru příliš neutlumí signál domácí Wi-Fi sítě.

Rotační zavlažovací tryska
Rotační zavlažovací tryska

Po instalaci čerpadla nebo vodárny a centrální jednotky pokračujeme v budování zavlažování v zahradě. Pro rozvod potrubí vytvoříme rýhy, které jsou hluboké kolem 30 cm, kde plastové potrubí obsypáváme pískem a až poté můžeme přistoupit k definitivnímu zahrnutí hlínou. Změny směru trubek nebo rozdvojení se řeší pomocí L nebo T spojky.

Následuje instalace koncových trysek, které jsou seřiditelné, díky čemuž ještě před prvním spuštěním celého systému nastavíme přibližný požadovaný průtok vody. Výsuvné trysky jsou dobrým řešením z toho důvodu, že nikde nepřekáží a po vypnutí zavlažování se zasunou do jejich držáku. Při sečení tak nehrozí jejich poškození. V případě, že kromě trávníku zavlažujeme i zeleninovou zahrádku, pak bychom si měli opatřit takovou centrální jednotku, která nám dovolí zavlažovat dvě oblasti zahrady, jež mají odlišné požadavky na vláhu.

Velké zahrady s více oblastmi zavlažování pak řešíme nákupem rozdělovací hlavice. Ta existuje v provedení až se šesti výstupy, přičemž ji umístíme do rohu nebo zavěsíme na stěnu pod centrální jednotku. A tehdy, když sezona pěstování končí a chceme zavlažovat jen trávník, jednotlivé sekce vypneme pomocí zavírací páčky. Před zimou nezapomeneme celé zařízení včetně vodárny nebo čerpadla deaktivovat, vodu z celého řádu vypustíme a necháme vyschnout. Hlavní součásti skladujeme na suchém a chladném místě.

Základem systému automatického zavlažování je centrální jednotka
Základem systému automatického zavlažování je centrální jednotka

Rady na závěr

  • Pokud se na ruční budování výkopů pro závlahu trávníku necítíme, půjčíme si speciální stroj - rýhovací frézu. Ta dokáže vytvořit celou síť rýh pro trubky a práci máme značně ulehčenou.
  • Nezapomeneme na kapkovou závlahu, která je vhodná zvláště ke keřům a zeleninové zahrádce. Pro tento účel se dodávají speciální koncové trysky.
  • Výstavbu závlah můžeme svěřit i odborné firmě, která má bohaté zkušenosti a tuto proceduru zvládne během krátké doby.

Publikováno: 14. 6. 2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce