reklama

Zdravá práce začíná kvalitní pracovnou. Víte, jak si ji správně vybavit?

Přibližně 12 let svého drahocenného života strávíme v práci. Přestože se to na první pohled nezdá jako hrozné číslo, je nanejvýš důležité, abychom těchto 12 let pracovali v souladu se svým zdravím, obzvlášť v případě, že sedíme 8 hodin denně u počítače. Je to i váš případ? Přečtěte si, proč je základním předpokladem pro zdraví v práci pracovna a jak si ji správně vybavit.

Zdravá práce začíná kvalitní pracovnou. Víte, jak si ji správně vybavit?

Základem zdravého sezení je kvalitní židle

Při sedavé práci na počítači dostávají kromě očí nejvíce zabrat záda a krční páteř. Pokud sedíte 8 hodin denně na nekvalitní a nepohodlné židli, vaše záda, šíje i hlava se začnou brzy ozývat. Předejít tomu můžete snadno – pořízením kvalitní ergonomické židle, která disponuje nastavitelnou výškou opěrky zad, hlavy i sedáku a v ideálním případě také vypolstrováním. Ceny takových kancelářských židlí začínají zhruba na 3 tisících korun. Myslete však na to, že v tomto ohledu investujete především do svého zdraví.

Pracovní stůl

Pozornost věnujte i pracovnímu stolu a jeho výšce, klasické kancelářské stoly bývají vysoké okolo 70-76 cm, ty polohovatelné potom cca 80 cm. Dost záleží i na typu vaší postavy, nicméně u vyššího stolu většinou nemusíte řešit vyvýšení monitoru, abyste ho měli v úrovni očí. Hloubka stolu by měla mít z hlediska standardního komfortu a dostatečného místa na nohy minimálně 60 cm.

A co osvětlení?

Spousta lidí podceňuje osvětlení kanceláře, přitom právě od něj se odvíjí míra naší soustředěnosti a produktivity. Abyste se cítili dobře a byli produktivní nehledě na to, zda je ráno nebo večer, vybavte svou kancelář ideálně třemi typy osvětlení:

  • centrálním osvětlením
  • stolní lampou (nezbytnost pro dlouhé pracovní noci)
  • LED pásky k monitoru

Velkou roli hraje také teplota osvětlení neboli teplota chromatičnosti. V kanceláři chceme být bdělí a energičtí, k čemuž nám dopomůže právě bílé studené světlo o teplotě 4 - 6 000 Kelvinů. Centrální osvětlení vybírejte podle vkusu, pro rovnoměrný rozptyl světla se určitě vyplatí pořídit si bodovky nebo alespoň víceramenné svítidlo. Dostatek světla přímo na pracovní ploše vám pak zajistí LED stolní lampa. Poohlédněte se například po stolní lampě s husím krkem, z hlediska praktičnosti ji oceníte nejvíce.

Tip: Chcete načerpat co nejvíce z denního světla? Umístěte svůj pracovní stůl kolmo k oknu, nikdy ne zády, jinak docílíte rušivého světelného odrazu z monitoru.

Publikováno: 14. 6. 2019, Autor: Rendl Lighting (text a foto), Profil autora: Redakce