reklama

Jak na rekonstrukci kuchyně? Příprava je nejdůležitější

Rekonstrukce kuchyně pro vás může být hrůzným zážitkem na celý život, nebo příjemnou obměnou a radostí na dlouhá léta. Poradíme vám pár tipů, jak se vyhnout potížím, aby se rekonstrukce nestala noční můrou.

Jak na rekonstrukci kuchyně? Příprava je nejdůležitější

Před samotnou rekonstrukcí je již dopředu nutné mít poměrně jasnou představu o tom, jak má kuchyně vypadat. Mnozí chtějí velké a prostorné kuchyně, avšak v malých prostorách obrovskou kuchyň nikdo nevykouzlí. Právě proto si rozvrhněte prostor, udělejte si představu, kde budou skříňky, jak budou prostorné, co do nich budete dávat, kde bude stát myčka či v jakém místě chcete mít varnou desku nebo sporák. Myslete na to, že nezabudované spotřebiče vám budou ubírat místo z pracovní plochy, takže pokud máte menší kuchyň, doporučujeme jednoznačně například vestavnou myčku. Výšku pracovní desky dnes určují normy, avšak z ergonomického hlediska je malý předklon k lince mnohem horší než úplný předklon.

Berte také v potaz, zda máte dostatek odkládacího prostoru ve spíži či bude nutné veškeré zásoby a domácí spotřebiče skladovat přímo ve skříňkách. Pokud spíž nemáte, pak bude nutné podrobně naplánovat, kam jaké věci umístíte a dle toho zvolit i vhodné skříňky v lince a nad ní.

Podstatné také je, zda budete mít kuchyň samostatnou, nebo zda se jedná o otevřenou místnost, propojenou například s obývákem. V takovém případě myslete na to, aby design kuchyně korespondoval s ostatními prostory. Pokud si s designem nevíte rady, v každém kuchyňském studiu a prodejně vám rádi poradí, jaký ráz a vzhled kuchyně vybrat, aby vhodně pasoval právě do vašeho domova.

Jak na rekonstrukci kuchyně? Příprava je nejdůležitější
Jak na rekonstrukci kuchyně? Příprava je nejdůležitější

Takto jasná představa vám pomůže také přesně určit, zda jsou dané rozvody vody a elektřiny vhodně umístěné, nebo zda je budete chtít na jiném místě.

Pokud máte přesnou představu, a víte, jak by měla být vaše kuchyň rozvržená, přichází ta příjemnější část, což je výběr podlahy a obkladů. Na trhu jsou dostupné různé materiály obkladů – keramický, skleněný, ale můžete použít například stejný, jako je vaše pracovní deska. Materiálů kuchyňských skříněk je nespočet a vybírat můžete z lesklých, nebo matných povrchů s různým dekorem nebo imitací dřeva, přímo z dřevěných či dřevotřískových materiálů použitých na samotnou výrobu. V každém případě zvažte výslednou úpravu, protože lesklé materiály jsou háklivé na každou kapku vody, nečistotu a otisk prstu.

Podlaha v kuchyni by měla plnit hlavně praktický účel. V tomto ohledu jsou nejlepší jednolité povrchy PVC nebo dlažba. Snadno se udržují a nová lina nejsou háklivá ani na vlhčí prostředí. Plovoucí podlaha v tomto případě tedy nebude úplně vhodnou alternativou, stejně jako koberec, ve kterém se snadno usazují nečistoty, a špatně se udržuje.

No a jak jinak můžete oslavit novou kuchyni něž nějakým fantastickým receptem? Inspiraci na zajímavé recepty naleznete například v letáku Albert.

Publikováno: 13. 6. 2019, Autor: MALL.cz (text a foto) , Profil autora: Redakce