Malování stěn barvami zvládne kdekdo. Ostatně není to až tak moc složité. Složitější už je vytvořit dekorativní styl podle některé z malířských technik. Víte třeba, jak vypadá technika tupování, strukturový nátěr nebo vrývání? S trochou šikovnosti se nám to jistě podaří.
Benátský štuk neboli umělý mramor
První malířskou technikou, kterou si představíme, je benátský štuk. Je to dekorativní stěrka, která umožňuje dosáhnout hladkého a lesklého povrchu s mramorovým vzorem. Patří mezi štukatérské techniky tvoření umělého mramoru, který se od přírodního liší pouze absolutní absencí spár. Ačkoliv patří mezi moderní dekorativní zdobení stěn, je tato technika známá již od 18. století, kdy přišla z italských Benátek. Tento štuk lze aplikovat prakticky na všechny běžné povrchy - beton, cihla, omítka, dřevo nebo sádrokarton. Velmi dobře vypadá ve velkých prostorách a dává nádech luxusu a příchuť starobylé osobitosti. Je praktický, neboť je omyvatelný, neulpívá na něm prach, je vhodný i např. do koupelny. Zde však kvůli delší trvanlivosti doporučujeme druhotné ošetření voskem.

Tento štuk se nanáší v několika vrstvách tak, aby spodní byla tou základní. Ta se roztírá do několika směrů a vytváří reliéfní strukturu, která se po zbroušení překrývá barevnou vrstvou. Kompletní nános štuku se po zaschnutí leští speciálním ocelovým kartáčem. Amatér sice tuto techniku zvládne, ale pro kvalitní a dlouhotrvající efekt bychom měli raději nechat takovou práci na odbornících. Ani cena není zanedbatelná, pohybuje se okolo 700 Kč za 1 m2.

Technika Travertino
Jedná se o napodobeninu kamene travertina, což je vápencová hornina. Vyrábí se z křemičitého písku, mramorových zrn a vápenné mazaniny. Pomocí různého poměru těchto složek lze dosahovat různých barevných i strukturních efektů. Můžeme tak dosáhnout vzhledu pískovce či lávového kamene. Tato technika se dá uplatnit jak v interiéru, tak v exteriéru. V základní podobě nabízí devět odstínů typických pro přírodní travertin - Anticato, Tivoli, Acquabianca, Dorato, Biancospino, Toscano, Avana, Striato a přírodní/bílý.

Encanto a další nátěry
Encanto je speciální nátěrová barva, která vytváří na denním světle sametový efekt a kovové podtóny, které nelze docílit žádnou běžnou malířskou barvou. Je to dekorativní malba spojující v sobě antickou krásu a moderní design. Je nabízena v množství odstínů ve třech základních bázích Gold, Silver a Grey a nově v dalších čtyřech bázích Oro, Rosso,Bianco a Nero. Aplikace barvy je jednoduchá a hodí se do všech prostor komerčních i soukromých. RAFFAELLO MADREPERLATO je dekorativní barva, která vytváří jedinečné perleťové efekty. OTTOCENTO ANTICO VELLUTO je moderní barva s mimořádnou schopností vytvářet nádherné efekty sametu. DUCA DI VENEZIA je nátěr v široké škále barev, který vytváří patinované polokrycí efekty charakteristické jemným prolínáním kontur.

Magic touch
Malířská technika Magic touch je speciální stěrka s hedvábným kovovým nebo perleťovým efektem. Je to akrylátová tmelová hmota, používá se jak v interiéru, tak v exteriéru nejlépe na původní disperzní podklad. Její zpracování je jednoduché, takže nátěrovou hmotu dokáže na stěnu nanést i laik. Používá se k tomu malé nebo velké hladítko, pomocí něhož se hmota roztírá. Je vhodná na téměř všechny běžné povrchy. Je nejen omyvatelná, ale zvyšuje ochranu zdí, dekoruje a je odolná vůči průmyslovým čistícím prostředkům a desinfekcím. Odolává i UV záření, takže se hodí i na fasády domů. Díky univerzálnímu vzhledu můžeme dosáhnout imitace kovu, břidlice, rezavého plechu nebo pytloviny.

Malířská technika tupování
Na tuto malířskou techniku stačíme sami. Celé kouzlo spočívá v práci s tupovacím štětcem, houbičkou, mořskou houbou, zmačkaným hadříkem, kartáčem, molitanem, igelitovým sáčkem nebo kartáčem. Namáčíme zvolený nástroj do barvy a lehkým poťukáváním na zeď v kolmé poloze nanášíme barvu. Opakovaným nanášením barvy vytváříme hustou strukturu teček a jemné přechody mezi nimi. Jako podklad se většinou používá světlejší odstín, který se pokryje tmavším odstínem. Pro dekoraci zdí je tato technika sice zajímavá, ale zdlouhavá a dnes jí již téměř vytlačilo daleko efektivnější stříkání zdí pomocí stříkacích pistolí.

Fládrování
Fládrování je tvoření efektu struktury dřeva. Je nutné zakoupit fládrovací barvy, které dosáhnou kýženého efektu velmi jednoduše. Na připravený a důkladně očištěný podklad se nanese základní barva, která se rozetře po směru předpokládané kresby. Používají se k tomu běžné tónovací barvy. Připravený odstín fládrovací barvy se rozmíchává pivem nebo klížidlem. Čím bude fládrovací barva řidší, tím bude výsledná kresba kontrastnější a naopak hustší barva obraz změkčí. Nanášíme vždy po směru předpokládané kresby štětcem nebo houbičkou. Plochu natřeme jen tak velkou, abychom jí stihli válečkem setřít, než zaschne. Velké plochy natíráme v pruzích. Fládr se doporučuje po úplném zaschnutí přelakovat.

Malířských technik je velká spousta a ty, které již dávno upadly v zapomnění, ožívají znovu a nebo jsou zdokonalovány a přetvářeny do modernějšího stylu. Můžeme se tak setkat i s technikou stírání kartáčem, efekty tvořené hladítkem nebo plastickými dekory pomocí nastříkané barvy či hmoty. Všechny tyto techniky vytvářejí osobitý styl našich domovů a zútulňují ho.

Publikováno: 9. 6. 2019, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto)
, Profil autora: Redakce