reklama

Pro trávník i záhony zvolte automatické zavlažování

Automatický zavlažovací systém není jen prostředek pro zalévání na nově vybudovaných prostranstvích kolem rodinných domů. I starší zahradu dokáže velmi rychle probudit k životu, protože mnoho důmyslných řešení dokáže nadávkovat vodu tak, že se dostane hlavně ke kořenům a to ještě třeba několikrát za den a i včetně hnojiva. Jaká úskalí jsou ukryta v automatickém zavlažování? Na co bychom měli při pořizování takového zařízení myslet?

Pro trávník i záhony zvolte automatické zavlažování

Automatické zavlažování pro zdravou a prospívající zahradu

Automatické zavlažování není pouze výrobkem dnešní moderní doby. Jeho cílem je především velmi efektivní a pravidelné zavlažování trávníku, keřů, živého plotu nebo zeleninových záhonků. Hodí se na každé zahradě s velkým množstvím zeleně, kde je potřeba zalévat. Vysoká efektivita automatického zavlažovacího systému spočívá v přesném nadávkování menšího množství vláhy, které není odplaveno, nýbrž se vsákne do země. Tím dojde k zavlhčení kořenového systému rostlin, díky čemuž rostliny dobře prospívají.

Automatická závlaha prospívá nejen trávníku, ale i záhonovým rostlinám či keřům
Automatická závlaha prospívá nejen trávníku, ale i záhonovým rostlinám či keřům

Instalace i bez výkopů

Automatické zavlažovací systémy můžeme instalovat, aniž bychom museli provádět výkopové práce. Ukrytím rozdělovacích hadic pod keře nebo jejich obsypání mulčovací kůrou dosáhneme, že systém závlahy je ukryt a nehyzdí zahradu. U podzemního systému se bez výkopů neobejdeme. Jde o zařízení, které je ukryto oku uživatele, při sepnutí dojde k vysunutí trysek, případně se aktivuje kapková závlaha, která je k rostlinám zvláště šetrná.

Instalace automatického zavlažování
Instalace automatického zavlažování

K ovládání a načasování zalévání slouží v jednodušším případě zavlažovací hodiny, modernější je ale speciální jednotka, kterou zapojíme přímo na venkovní vodovodní kohoutek. Pokud máme k dispozici studnu a používáme ji k zalévání, pak šikovným řešením je napojení zavlažovacího systému na výstup z čerpadla nebo domácí vodárny. Při spuštění zalévání pak mírně poklesne v systému čerpání vody tlak a vodárna je automaticky spuštěna.

Podle náročnosti můžeme zvolit různé úrovně ovládání. Absolutní špičkou v oboru zavlažování je bezdrátové řízení prostřednictvím sítě Wi-Fi přes aplikaci, kterou můžeme používat i tehdy, pokud jsme mimo dosah zařízení. To je napájeno bateriemi, takže odpadá nutnost napájení z elektrické sítě. Dnešní, vysoce moderní systém umožňuje volit zavlažovací cyklus dle aktuální vlhkosti půdy, přičemž dokáže až šestkrát denně zalít.

Velmi šikovným pomocníkem k automatickému zavlažovacímu systému je rychlospojka pro připojení běžné zahradní hadice. Zabudováním přípojného boxu do země spolu s potrubím tak napojovací segment neruší pěkný ráz zahrady, přitom zapojení hadice pro mytí automobilu nebo případně jako zdroje vody tlakové myčce je záležitostí okamžiku.

Závlaha zeleninové zahrádky automatickým systémem
Závlaha zeleninové zahrádky automatickým systémem

Automatická kapková závlaha

Kapkové zavlažování rostlin je velkým hitem posledních let. Pozvolným a jemným zaléváním ve formě kapek vody je dosaženo stavu, že vody se dostává pouze tam, kde je jí zapotřebí. Díky tomu se vláha nedostává do prostoru mezi rostlinami, kde je omezeno postupné zarůstání plevelem, který se v záhonech běžně vyskytuje. Je to dáno využitím kompostu v zahradě, protože sem tam se nám do tohoto důležitého materiálu dostane semínko plevele, které následně vyklíčí.

Běžné zalévání je proti kapkové závlaze přeci jen méně efektivní, protože kvůli většímu množství vláhy najednou kořeny zeleně nejsou schopné pojmout a tak se voda odplaví hlouběji do půdy nebo dojde k jejímu odparu. Nastavitelné hlavice tohoto zavlažovacího zařízení jsou ideální třeba na zahrádce, kde je zapotřebí zalévat různými intenzitami. Velké rostliny, jako jsou rajčata, papriky nebo okurky, milují větší množství vláhy. Je to dáno rychlostí růstu. Naopak menší zelenina, jako třeba salát nebo ředkvičky, vyžadují závlahy méně.

Ke kapkové závlaze, například pro náročné kvetoucí rostliny v nádobách, seženeme i takový přístroj, jakým je přimíchávač hnojiva. Nádržka, která pojme více než 250 ml tekutého hnojiva, umožňuje postupné přidávání přípravku do zálivkové vody. V době sucha poté mixování vypneme, protože hnojení v době sucha, i při využití postupné závlahy, rostlinám obecně nesvědčí.

K závlahám lze připojit i dávkování hnojiva, což je vhodné tam, kde chybí živiny
K závlahám lze připojit i dávkování hnojiva, což je vhodné tam, kde chybí živiny

Několik dobrých rad na závěr

  • Zavlažovací systém vybíráme obezřetně, poradíme se zkušenou firmou, která má v oboru dlouholeté zkušenosti. Výrobky s velmi nízkou pořizovací cenou nejsou vhodné pro dlouhodobé užití, protože jsou vyprodukovány s důrazem na nízké výrobní náklady.
  • Pokud potřebujeme zalévat několik částí zahrady, musíme systém doplnit o rozdělovací zařízení.
  • Se stavbou domu přemýšlíme zároveň o pořízení tohoto systému, následné výkopy v již zařízené zahradě ji mohou nenapravitelně poškodit. Především jde o přetrhání kořenů u již vzrostlých stromů nebo keřů.
  • Automatická závlaha se hodí i pro zalévání truhlíků a jiných nádob, je to obzvláště vhodné řešení pro období dovolené, kdy nebýváme doma a rodinu máme daleko.

Publikováno: 11. 6. 2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce