reklama

Krásnější byt? Stačí vymalovat

Malování je v podstatě velmi inspirativní činnost. Kdysi dlouhodobě plánovaná záležitost s vyčerpávajícím úklidovým finále, dnes téměř forma seberealizace a relaxace. S moderními malířskými potřebami a prostředky jde o doslova o několikahodinovou práci. Mimo zútulnění obytného prostoru výmalba slouží i k dezinfekci a eliminaci plísní. I když to na první pohled vypadá jednoduše, může se stát, že budete potřebovat pomoc odborníka – NejŘemeslníci čekají jen na vás.

Krásnější byt? Stačí vymalovat

Zbrusu nový interiér

Každý byt se po nějakém čase okouká. Jsou dokonce místnosti, které časem po radikální nápravě přímo volají. Jednou z možností obnovy je malování, které třeba v porovnání s obklady či tapetováním má několik nesporných předností. Je bezpečné, rychlé, není příliš nákladné a s kvalitními barvami a vhodným nářadím ho většinou zvládne i naprostý laik. Má-li ovšem „převlékání“ interiéru skutečné doznat kýžené změny a chcete-li, aby odvedená práce byla co nejkvalitnější, je třeba dodržovat technologii a držet se osvědčených zásad.

Patří k nim nejen namíchání barev na paletě, ale především dokonalá příprava pomyslného malířského plátna. Týká se retuší prasklin, oděrek a otvorů po skobách i hřebíčcích, oprav otlučených rohů a omítkových puchýřů, zamaskování map a skvrn, eliminace plísní či rzi. K tomu potřebujete zednickou lžíci, špachtli, modelářskou sádru nebo stěrkový tmel, láhev s rozprašovačem, hladítko a filcové nebo houbičkové hladítko, vyztužovací pásku nebo opravovací pásku k zakrytí trhlin, penetraci.

O majiteli bytu vypovídá nejen vybavení, ale i barvy na zdech...
O majiteli bytu vypovídá nejen vybavení, ale i barvy na zdech...

Jako na nové šaty

Barvy nikdy nevybírejte jen podle oblíbenosti, ale vždy v kontextu s účelem jednotlivých místností. Často totiž stačí pouze zvýraznit (vypíchnout) nebo naopak upozadit kout, roh, stěnu, strop, dílčí detail. Vhodnými tóny snadno ovlivníte i rozměry pokojů - „větší“ prostor docílíte světlými studenějšími odstíny nebo výmalbou místnosti jednou barvou. Nízké stropy můžete vymalovat světleji než ostatní stěny a pokud chcete v malém kamrlíku vyvolat dojem protáhlejšího prostoru, sáhněte po sytějších tónech. Syté barvy (třeba červená) podporují apetit, ložnice by naopak měla působit chladněji, uklidňujícím dojmem.

Obecně se dá říct, že pro výběr barvy existují tři základní pravidla. Charakter místnosti, její orientace vůči světovým stranám a rozměry. Platí, že místnosti, v nichž tzv. pulzuje život (kuchyně, obývací prostor a dětské pokoje), by měly být vymalovány teplými barvami, k nimž patří třeba žlutá, oranžová nebo zmíněná červená. Tyto tóny totiž podporují fyzickou a psychickou aktivitu, povzbuzují apetit a činnost hormonů, přinášejí radost a dobrou náladu.

Naproti tomu odpočinkové místnosti (ložnice), stejně jako „vodní prostory“ (koupelna, lázeň, bazén) si přímo žádají uvolňující odstíny – tyrkysová, modrá, zelená). Pokoje orientované severně a severovýchodně (tedy méně osluněné nebo neosluněné) by měly nést teplé tóny, zatímco pokoje obrácené k jihu a jihozápadu klidně snesou studenější tóny. V menších místnostech se raději vyhněte tmavým a sytým barvám (zmenšují, vyvolávají klaustrofobické pocity) a naopak.

Dětské pokojíčky si zaslouží osobitost a barvy
Dětské pokojíčky si zaslouží osobitost a barvy

Jak udržet barvu na zdi

Moderní barvy mají vhodnou konzistenci, méně stříkají a tečou, takže se práce s nimi výrazně zjednodušila. Musíte je ovšem aplikovat přesně podle technologického postupu, podle osvědčených malířských zásad a se správným „vercajkem“ v ruce.

Prvním nezbytným krokem jsou pochopitelně přípravné práce. Je-li to možné, prostor vykliďte, těžší kusy nábytku sestěhujte doprostřed a přikryjte fólií. Zakryjte i podlahu. Pokud se nevyhnete škrábání staré malby, stěny pomocí štětky navlhčete vlažnou (mýdlovou) vodou. Nikdy nepoužívejte klasickou dlouhou špachtli (má delší páku, pruží, práce s ní je namáhavější a v podkladu zůstávají viditelné stopy záseků), vhodnější je širší lakýrnická špachtle s velmi krátkým ostřím. Plíseň vždy odstraňujte za mokra, použijte některý z fungicidních přípravků, kartáč a kupříkladu houbičku s drsným povrchem (na nádobí).

Rány zacelte sádrovou, akrylátovou stěrkou v prášku nebo v pastózním stavu, případně tmelem. Po zaschnutí a vybroušení opravených míst použijte penetraci. Ta slouží ke sjednocení povrchu, především vyspravovaných míst, míst, kde působily mastné páry a také povrchů s drolící se omítkou. Kromě barev, kde výrobce přímo doporučuje jediný nátěr, naneste vždy dvě vrstvy barvy (řidší nátěr zpevní podklad, hustější více kryje). Barva musí proschnout na povrchu i uvnitř, jinak ji válečkem strhnete.

Čerstvě omítnuté stěny vyžadují trpělivost, vápenocementové omítky totiž musí vyzrát, jinak prosakují a na zdech se objeví mapy a skvrny. Rezavé fleky po vytopení přemalujte třeba přípravkem Primalex Izoprim. Další překážkou bývají plísně, nejčastěji v rozích místností se zvýšenou vlhkostí. Zde pomůže otěruvzdorný vnitřní malířský nátěr (např. Primalex Mykostop) s fungistatickým účinkem.

Uvidíte i co nevidíte

K nejdůležitějším faktorům, ovlivňujícím zdravou a pohodovou atmosféru, patří barvy a světlo. Existují vzorníky (prakticky co výrobce, to vlastní set), takže barvu si snadno vybere každý z vás. Ale pozor, je zde přece jen určitý rozdíl mezi odstínem na papíru a přímo na stěně. Barvu si nikdy nenechte míchat tzv. od oka a pokud se necítíte na vlastní tónování, práci svěřte odborníkům. Jde totiž o vědu, v níž platí, že:

Aditivní (sčítací) míchání barev se týká míchání barevných světel (přesněji zdrojů světla) o třech základních barvách: červené Č, zelené Z, modré M. Smícháním Č + Z získáme žlutou, smícháním Z + M pak azurovou, výsledkem Č + M je purpurová. Ovšem žlutá, azurová a purpurová jsou „jen“ barvy doplňkové nebo sekundární. Smícháním všech tří světel o stejné intenzitě získáme bílou.

Subtraktivní (odečítací) míchání se věnuje míchání barevných pigmentů (předmětů, které světlo odráží) o třech doplňkových barvách – žluté Ž, azurové A a purpurové P. V mozku pak žlutá vzniká tak, žlutá plocha ze spektra pohlcuje modrou a k pozorovateli tedy odráží pouze červenou a zelenou. Ty se v mozku spojí a vytvoří žlutou.

Kvalitní výmalbu si zaslouží nejen obydlí, ale i komerční a veřejné prostory
Kvalitní výmalbu si zaslouží nejen obydlí, ale i komerční a veřejné prostory

Malířské desatero aneb tipy NejŘemeslníků

1. Zjistěte zda na stěně drží starý nátěr (tzv. palcový test – zanechá-li mokrý prst na podkladu tmavý otisk, nátěr držet nebude, test s lepicí páskou – nesmí na ní ulpět žádná barva).2. Praskliny, širší trhliny a díry zacelte tmelem (např. universální šlehaný tmel), nechte zaschnout a přebruste smirkovým plátnem.3. Malířskou páskou olepte zárubně dveří a rámy oken (ušetříte si úklidové práce).4. Vždy malujte za denního světla v rozmezí teplot uvedených na obalu (odpovídající teplotu mají mít i stěny), pozor na extrémní vlhkost vzduchu.5. Nejdříve se maluje strop, pak postupujte od okna ke dveřím, následnou vrstvu nanášejte po mírném zaschnutí předchozí vrstvy.6. Tónování je vhodnější svěřit tónovacímu centru, co nejpřesněji odhadněte potřebné množství.7. Tloušťka nátěru a počet vrstev se přizpůsobuje podkladu (hladký povrch - méně barvy).8. Pro první nátěr (štětkou) barvu zřeďte více a malujte kolmo ke světlu, pro druhý je lepší neředit vůbec a přetírat jedním směrem ve směru dopadajícího světla.9. Štětku namáčejte přibližně z 1/3, neroztírejte křížem a z nátěru tzv. vyjíždějte.10. Práce válečkem je rychlejší, musíte však zvolit správný typ.

Každá barva působí v interiéru jinak, proto použití pečlivě promyslete
Každá barva působí v interiéru jinak, proto použití pečlivě promyslete

Alchymie na paletě

Kdysi jsme se ve fyzice učili, že spektrum má sedm základních barev. Existuje prý na to dokonce mnemotechnická pomůcka: „Čenda oznámil, že zítra máme i fyziku“. První písmena jednotlivých slov zde označují červenou, oranžovou, žlutou, zelenou, modrou, indigovou a fialovou. Osmá, tzv. „barva kouzel“ okarína existuje jedině v zeměplošské sérii fantastických knih britského spisovatele Terryho Pratchetta. Pragmaticky vzato je barva jako taková především důležitou stavební pomůckou. Používá se v exteriéru i v interiéru, k ochraně kovu, dřeva, betonu, zdiva, omítek, fasád, střešních krytin a dokonce na sklo, keramiku, kámen, plasty… Naprostá většina natěračských, lakýrnických i malířských činností se odehrává od jara do podzimu a patří k pracím, které chataři, chalupáři a majitelé domů často zvládají svépomocí. K tomu však musí mít alespoň základní přehled o používaných hmotách i o technologii práce s nimi.

ČervenáČervená opticky zmenšuje prostor, proto ji používejte pouze do velkých místností. Dodává energii a v interiéru je velmi výrazná. Je vhodná pro psychicky silné jedince.OranžováOranžová povzbuzuje, podporuje trávení a pomáhá překonávat depresi.ŽlutáŽlutá nastartuje vaše smysly. Povzbudí čich, zrak i sluch. Podpoří i vaši paměť.ModráModrá vás zklidní a místnost lehce ochladí. Otevře vaši mysl a podpoří komunikaci v rodině.ZelenáZelená je dobrá pro váš zrak. Oživuje oči a uklidňuje nervovou soustavu. Navíc vás naplní energií.HnědáHnědá dodává pocit domova, jistoty a bezpečí. Působí hřejivým dojmem.FialováFialová je stále nejoblíbenější barvou do interiéru. Podporuje chuť k životu a je také barvou meditace.RůžováRůžová je citlivá barva, která zněžní vaši domácnost. Hodí se spíš do dětského pokoje.ČernáČerná barva je moderní a prvky černé mohou v domácnosti působit až tajemně.

Publikováno: 9. 6. 2019, Autor: Nejřemeslníci.cz (text a foto) , Profil autora: Redakce