reklama

Barvy na malování pokojů

Barvy na malování pokojů volíme s rozvahou. To, jaký odstín si vybereme pro naše obydlí, se pozitivně nebo negativně odráží na naši psychice. Z hlediska pohody jsou nejvhodnější modrá, žlutá, zelená nebo světle šedá. A co ostatní? Jaký na nás mají vliv?

Barvy na malování pokojů

Barvy na malování pokojů a jejich vliv na nás

Barvy vybíráme většinou podle našeho vlastního vkusu. Snažíme se vždy o moderní výmalbu, která má pomoci s tím, abychom se v našem obydlí zároveň cítili příjemně. Návrat do příjemného prostředí po náročném dni v zaměstnání pomůže v aktivaci psychické pohody. Proto si výběr barvy před malováním dobře promyslíme, přičemž barva zdí by měla být příjemným kontrastem k výbavě pokojů, jako je například pohovka a bytové doplňky ve formě dekoračních závěsů a podobně. Nepříliš vhodnou barevnou kombinací nabouráme nejen vzhled celého obydlí, ale také naši psychiku. Různé barvy totiž vcelku zásadně ovlivňují člověka.

Bílá působí dojmem čistoty. Avšak jako výmalbu ji často nepoužíváme na celé plochy, protože působí poněkud chladně. Dobře působí ve společnosti světle modré nebo šedé, kdy po jejich boku zajišťuje nenásilný kontrast, který ani po několika letech neomrzí. Světle modrá a šedá aktivují v mozku odpočinkový režim, což představuje dobrou kombinaci například pro ložnici. Avšak bílá by neměla chybět v menších prostorách, které opticky zvětší.

Modrá s bílou působí vyrovnaně
Modrá s bílou působí vyrovnaně

Žlutá je barvou, podporující aktivitu. Neměla by chybět například v obýváku nebo kuchyni, kde trávíme většinu času. Velmi dobře působí v kontrastu s oranžovými nebo modrými a šedými doplňky. Pokud se rozhodneme ji použít do ložnice, pak budeme vstávat plní energie.

Veselá oranžová působí jako prvek, který zesvětlí prostor především tam, kde je bydlení orientováno severním směrem a dostává se do něj málo přirozeného světla. Její sytější odstíny jsou velmi příjemné, vyvolávající dobrou náladu. Z hlediska metabolismu je oranžová vizuálním aktivátorem dobrého trávení. Krásný protiklad jí zajišťuje třeba sytá modrá.

Zelená barvou pohody

Zelenou barvu na malování pokojů by si vybral málokdo. Avšak někteří z nás tuší, že jde o opravdový aktivátor pohody a vyrovnanosti. Takže pokud prožíváte náročnou životní etapu, máte velkou zodpovědnost v zaměstnání a váš mozek ne a ne vypnout ani po odchodu z kanceláře, pak nad zelenou určitě uvažujte. Vliv zelených odstínu na mozek působí, jako kdybychom byli na procházce v přírodě, kde zelená jednoznačně vládne.

Naopak červená se prezentuje jako provokující faktor. Sice může vyvolávat dojem tepla, ale pokud ji máme rádi, pak ji při výmalbě využijeme pouze v obývacím pokoji, kde dobře funguje po boku bílé. Do ložnice je naprosto nevhodná, protože v nás může vybudit neklid, který nedovolí usnout.

Béžová se hodí především do kuchyně, je to mírná a příjemná barva
Béžová se hodí především do kuchyně, je to mírná a příjemná barva

Modrá je jednou z úplně nejvhodnějších barev do všech místností, kde ji můžeme použít v různých odstínech. Pro pravou psychickou pohodu se používá hlavně světlejších odstínů, ale ani tmavší nevadí. Představte si, jak na vás zapůsobí, když odjedete na dovolenou a vidíte moře. Přesně ty samé pocity v nás vybudí modrá. Je jí vlastní vyvolání pocitu pohody, štěstí a spokojenosti. Fialová může být s modrou spojována, avšak její účinek na lidskou psychiku je odlišný. Působí dojmem prázdna a méněcennosti. Pokud se ji rozhodneme použít, pak na menší plochy s větším podílem žluté.

Na konci barevné řady

Hnědá barva je přirozená, zastoupená prakticky v každé místnosti. Světlejší odstíny působí docela hezky především s přírodním nábytkem z masivu. S výraznějšími odstíny to ale nebudeme přehánět, protože pak vytváří v mysli dojem prázdnoty a beznaděje. Kombinace menších ploch, vymalovaných hnědou a větší části se zelenou, vyvažuje její negativní vliv na lidské myšlení.

Naprosto nevhodná je barva černá. Imituje v sobě dojem smutku, smrti a prázdnoty. Ke všemu silně akumuluje sluneční záření, které se následně mění v teplo. Jedinou výhodou je, že opticky zmenší velké a na první pocit chladné prostory.

U sytých barev si dáváme pozor na zatmavení jinak světlého prostoru
U sytých barev si dáváme pozor na zatmavení jinak světlého prostoru

Rady na závěr

  • Barvy vybírejte nejen podle vkusu, ale s přihlédnutím k doporučení odborníků.
  • Nezapomeňte, že i když máte oblíbenou některou z nevhodných barev, pravděpodobně to na vaši psychiku může mít vliv.
  • S malováním někdy přichází i nutnost oškrabat původní nátěry z minulých let.

Publikováno: 8. 6. 2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce