reklama

Nářadí na vymalování bytu

Příprava na malování stěn je někdy stejně náročná jako mise na Mars. Těch věcí, co k tomu potřebujeme. Není to jen kbelík barvy a štětka. Jsou to také pomůcky pro opravu stěn, pro samotné malování a další, bez kterých se pořádný řemeslník neobejde. A jako každý muž má svůj nůž, tak každý malíř musí mít ten správný štětec.

Nářadí na vymalování bytu

Malování pokoje není zrovna oblíbená činnost, protože v sobě skrývá další záludnosti, které je potřeba vyřešit dřív, než se barva stěn vůbec dotkne. Když pomineme otravné stěhování a zakrývání nábytku, většinou se v prvotní fázi setkáme s opravou poničených zdí. Obyčejná sádra sice vyřeší drobné problémy jako jemné praskliny, díry po hřebících a vrutech, ale k jejímu nanesení potřebujeme špachtli a jemný štětec. Větší díry nebo naopak boule je nutné obrousit a vytmelit. Použijeme k tomu smirkový papír, popř. škrabku a následně nerovnosti přetáhneme stěrkovým tmelem a zdi napenetrujeme.

Štětce

Štětec nebo jinak řečeno malířská štětka jsou i nadále nedílnou součástí malířských pomůcek. Patří mezi dekorační pomůcky. Na trhu nalezneme štětce ploché i kulaté. Profesionální malíři pokojů nedají dopustit na kulatou masivní štětku, se kterou se barva po stěnách výborně roztírá a plochý štětec, tzv. zárohák, použitelný nejen na rohy místností, ale díky dlouhé rukojeti i na menší, špatně dostupná místa. Kvalitnější štětce využívají směs přírodních štětin nebo polyethylenová vlákna, která mají výhodu vyšší životnosti.

Při malování stěn je lepší připravit více druhů štětců
Při malování stěn je lepší připravit více druhů štětců

Váleček

Váleček je ideálním pomocníkem na velké plochy, které potřebujeme vymalovat bez zbytečných "kocourů", které amatéři při práci se štětkou často nadělají. Jsou vyráběny buď ze syntetických vláken nebo ty kvalitnější a dražší z ovčí vlny. Lze je koupit v různých šířkách. Barva na váleček přilne velmi dobře, většinou nestéká a nestříká okolo. Některé válečky jsou vyráběny tak, že uvnitř svého těla mají nádobku na barvu, takže není nutné je opakovaně namáčet. Spolu s válečky se kupují plastové mřížky, přes které se váleček přetáhne, aby se odstranila přebytečná barva.

Malování válečkem zvládne i úplný začátečník
Malování válečkem zvládne i úplný začátečník

Polštářky

Jsou lepší než válečky, mají podobné vlastnosti. Při jejich používání téměř nedochází k znečištění okolí od barvy. Používají se k malování ostrých přechodů mezi barvami. Krátké štětinky jsou vyrobeny z mohéru. Nanášená barva nezanechává stopy.

Stříkací pistole

Jejich výhodou je rychlé nanášení barvy, ale také značné znečištění. Proto je nutné celé okolí pečlivě zakrýt. Modernější pistole již nepotřebují kompresor, protože jsou již vybaveny řadou trysek, které zajistí rovnoměrné nanášení barvy.

Stříkací pistole je praktická, ale po jejím použití nás čeká velmi důkladný úklid
Stříkací pistole je praktická, ale po jejím použití nás čeká velmi důkladný úklid

Kromě těchto jmenovaných pomocníků nesmíme zapomínat i na obstarání vhodných nádob, ve kterých budeme barvu rozmíchávat, teleskopickou tyč, pokud nechceme neustále vylézat na štafle, dekorativní válečky, pomůcky na ošetření stěn před malováním a spoustu úklidových prostředků po malování.

Štafle už sice vyšly z módy, ale čas od času se hodí
Štafle už sice vyšly z módy, ale čas od času se hodí

Malování je záležitost nesnadná, ale se správnými pomocníky a pomůckami se nám může stát i zábavou. Navíc téměř všechny pomůcky je možné používat opakovaně, pokud je po použití důkladně opláchneme a ošetříme. Navíc tyto pomůcky, protože jsou většinou plastové a syntetické, jsou cenově dostupné. Malovat svépomocí tak můžeme prakticky kdykoliv a kdekoliv.

Publikováno: 6. 6. 2019, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce