reklama

Jak vyrovnat nerovnosti na zdi, aby dekorace lépe vynikly

Při rekonstrukci bytu nebo když se rozhodnete pro novou výmalbu, je potřebné veškerý podklad vyrovnat. Je to snadné, jen to dá trochu práce, která se vám ale nakonec vyplatí. S našimi radami zvládnete bezchybně hladké stěny i sami. A s některými dílčími úkony si poradí i šikovné dámy.

Jak vyrovnat nerovnosti na zdi, aby dekorace lépe vynikly

Nejdříve si připravte prostor

Jako u každé práce, si nejdříve připravte prostor, kde budete pracovat. Nábytek a osobní věci, které můžete odnést, odneste pryč. Větší kusy nábytku přesuňte do středu místnosti a přikryjte je velkým kusem látky nebo igelitem. Rámy oken, dveří, vypínače a zásuvky překryjte například papírovými krycími páskami. Usnadní vám to následný úklid. Podlahu hlavně kolem zdí také přikryjte a můžete se pustit do práce.

Sundejte starou tapetu a barvu

Ze zdí sundejte veškeré nástěnné lampy, poličky, plakáty a obrázky. Sundejte také původní tapetu a barvu. Pokud chcete docílit dokonale hladkého a zdravého podkladu, ideálně oškrábejte vše staré jak to jen jde, vyškrábejte díry a škvíry, aby se lépe opravovaly a sundejte i nános staré barvy. Stěny pořádně omeťte suchým smetákem a v případě napadení plísněmi, ošetřete tyto místa speciálními na to určenými přípravky. Pokud zdi nevykazují známky plísně, i tak je můžete přejít octovou vodou v poměru 1:10, 1 díl octu na 10 dílů vody, a podklad tak jednoduše preventivně ošetříte. Po těchto krocích nechte zeď proschnout. Při práci vždy větrejte.

Před úpravou zdí odstraňte původní nátěry a tapety
Před úpravou zdí odstraňte původní nátěry a tapety

Překontrolujte nerovnosti a díry

Teď si dejte záležet a nespěchejte. Prohlédněte si zdi zblízka i z dálky. Pohlaďte je dlaní, podívejte se na ně z více uhlů. Je potřeba opravit jednak drobné nerovnosti, jako jsou díry, rýhy nebo menší prohlubně, ale také větší nerovné plochy. Křivě nanesená původní omítka, kde na jedné části zdi je tenčí vrstva a na jiné části hrubší vrstva stěrkovací hmoty, nepůsobí esteticky. Navíc by to později mohlo dělat potíže při dekorování zdí, montování polic nebo pověšení obrazů.

Co je stěrka

Stěrka je měkká pastovitá hmota, která se nanáší na zdi stíraním – proto označení stěrka. Většinou se tímto způsobem vyrovnává povrch velké plochy zdí. Kdysi si zedník nebo štukatér připravoval stěrku sám, proséval jemný písek a hmotu si musel připravit na místě. Dnes je možné koupit připravenou hmotu v různé zrnitosti a složení, podle toho pro jaký účel a místo ji chceme použít. Stěrky jsou určené převážně na konečnou úpravu zdí, ale najdeme i stěrky pro úpravu podlah.

Stěrka je vyrovnávací pastovitá hmota, kterou můžete pokrýt celý povrch
Stěrka je vyrovnávací pastovitá hmota, kterou můžete pokrýt celý povrch

Jaký materiál zvolit

Volba materiálu a způsob, jak vyrovnat nerovnosti, záleží na druhu a rozsahu dané nerovnosti.

Sádra je jemné práškové pojivo, snadno ředitelné vodou, a je vhodná pro opravu malých děr a trhlin. Na větší plochy ji rozhodně nedoporučujeme. Při dalších úpravách se po zatvrdnutí může drolit. Při práci postupujte podle pokynů od výrobce, který vždy najdete na obalu výrobku.

Štuk je maltová zrnitá směs, která se nanáší na omítku a tím úpravu zdi dokončíte. Štukovou směs najdete na trhu různého druhu, podle typu pojiva, dělí se na vápenný, vápenno-sádrový, sádrový a cementový. Upravit a vyrovnat ním můžete prakticky celý povrch stěny.

Dále můžete využít tuhé nestékavé pasty, takzvané tmely, které koupíte připravené k použití v různých tubách. Tmely jednoduše z tuby vytlačíte a na dané místo vmáčknete. Opět se jedná o opravu malých nerovností. Mají vysokou přilnavost a dají se tak použít i jako lepidlo.

Skvělé jsou také polyuretanové pěny, které se používají podobně jako tmely, a pro vyrovnání menších nerovností. Mají výborné izolační vlastnosti a dobře přilnou k většině materiálů. Použití pěn je více speciální, používají se například na ukotvení elektroinstalací, dveřních a okenních rámů, na vyplnění mezer ve zdivu, kolem vzduchových kanálů a potrubí.

Některé úkony zvládnou hravě i šikovné ženy
Některé úkony zvládnou hravě i šikovné ženy

Jak při vyrovnání nerovností postupovat

Ze všech otvorů a prasklin je nutné prostřednictvím štětce vymést prach a drobné uvolněné částice. Můžete si pomoct i klasickým domácím vysavačem. Pokud pokyny od výrobce vybraného materiálu neuvádí jinak, trhliny lehce namočte, aby se stal povrch kompaktnější a lépe se spojil s nanášeným materiálem. Další krok představuje vyplnění trhlin pomocí sádry, tmelu, štuku nebo stěrky, přičemž vždy zarovnejte okolí a spojte tak celou plochu do jednotného celku.

1. Zatmelte a vyrovnejte menší nerovnosti

Zopakujme si, že je vždy nutné očistit stěny smetákem a vyluxovat prach, aby se opravná hmota na stěnu lépe přichytávala. Do otvorů hlubších než 1,5 milimetru naneste tmel nebo sádru (opravnou stěrku), čím díru zacelíte a povrch zarovnejte štukatérskou špachtlí.

2. Naneste plošnou stěrku

Celou plochu pak překryjte další vyrovnávací hmotou, například štukem a nanášejte ji štukatérskou stěrkou. Hmotu naneste rovnoměrnými pohyby do kříže v dostatečně silných vrstvách, tak aby zcela zakryla podklad zdí. Jakmile je celá plocha pokrytá, ještě jednou je nutné rozetřít nanášenou hmotu shora dolů, aby byl materiál všude v rovnoměrné a vyrovnané vrstvě.

Nenesenou vrstvu vyrovnávací hmoty uhlaďte hladítkem
Nenesenou vrstvu vyrovnávací hmoty uhlaďte hladítkem

3. Povrch vyrovnejte hladítkem

Pro uhlazení plochy stěrky lze použít speciální hladítko s gumovou hranou. Stažení se provádí hned po zaschnutí tmelu. Začíná se v rohu. Zbývající plochu lze stáhnout libovolným směrem – shora dolů, ze strany či zespodu nahoru. Stažený tmel je z hladítka vždy potřeba odstranit pomocí štukatérské špachtle, dokud je ještě vlhký.

4. Dolaďte nerovnosti a obruste povrch

Udělejte kontrolu celé plochy. Pokud se vám to na poprvé nepovedlo a zůstala vám někde například prohlubeň, naneste na dané místo opět vyrovnávací hmotu a sjednoťte ji s okolím. Ve chvíli, kdy budete s výsledkem spokojení, máte skoro hotovo. Na závěr, pro dosažení jemnějšího povrchu, ještě celou plochu můžete obrousit.

Jak jinak můžeme zdi vyrovnat

Další alternativou, jak zdi vyrovnat, je použití připravených pevných ploch, které na zeď upevníme. Můžeme použít klasické obkladačky nebo celé panely, které na plochu zdí připevníme. Elegantní řešení, ale spíš jenom pro optické vyrovnání, jsou plastické tapety nebo plastické barvy na zdi. Plasticita může být přímo hmatatelná nebo jenom optická. Myslete do budoucna na to, že při dalších úpravách a změnách, tyto vrstvy budete muset odstraňovat. Přidáme vám tedy i tip, jak později odstranit latexový nátěr.

Plastický vzor na zdech opticky vyrovná nebo zakřivý prostor
Plastický vzor na zdech opticky vyrovná nebo zakřivý prostor

Jak odstranit latexový nátěr

Před novým malováním je nutné latexový nátěr odstranit. Nová malba by na něm totiž vůbec nedržela a okamžitě by se olupoval. Smíchejte horkou vodu s nastrouhaným tuhým mýdlem na praní nebo se sodou na měkčení vody. Roztok naneste na zeď a nechte působit, ale ne úplně zaschnout. Latex působením těchto roztoků začne vytvářet puchýře, které postupně a velmi jednoduše oloupete nebo oškrábete špachtlí.

Publikováno: 5. 6. 2019, Autor: Silvie Pokorná (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce