reklama

Příprava před malováním

Když se rozhodnete malovat, řešíte barvu, štětce, váleček, zda udělat bílý okraj nebo vymalovat zdi až ke stropu, zda do rohu přimalujete hada nebo kolem dokola doplníte barevné pruhy. Než se ale do malování pustíte, musíte si celou místnost a zdi připravit. Abychom se ke zdem dobře dostali, potřebujeme dostatečný prostor. Vše, co je možné, odneste nebo alespoň přesuňte od zdí dál, a co je u zdí napevno, zakryjte. A můžete se pustit do přípravy zdí.

Příprava před malováním

Připravte si “místo činu”

Než se pustíte do samotné přípravy k malování, přizpůsobte si co nejvíce celý prostor. Ušetříte si hodně práce s následným čištěním.

Ukliďte všechny drobnosti a vytahané věci. Sundejte ze zdí plakáty, obrázky a odmontujte police, lampičky, lustr a vše ostatní, co je možné sundat. Nábytek pokud možno odneste z místnosti pryč, nebo ho přesuňte doprostřed a zakryjte. Koberec ideálně srolujte a odneste. Pokud to není možné, dostatečně ho zakryjte. Můžete rozložit staré noviny a hadry. Mnohem praktičtější je ale speciální folie, kterou můžete na krajích přilepit a nebude vám při práci ujíždět pod nohami.

Ochraňte také rámy oken, dveří a všechny lišty, ať je pak nemusíte zdlouhavě a pracně čistit. Můžete použít samolepící folii nebo papírové krycí pásky. Určitě nepoužívejte klasickou lepící pásku. Vybírejte takové, které se dají snadno odstranit a nezanechávají na povrchu zbytky lepidla.

Vyklizený prostor se maluje nejlépe
Vyklizený prostor se maluje nejlépe

Nezapomeňte na vypínače a zásuvky. Ty můžete také přelepit nebo přímo odstranit a po malování zase jednoduše vrátit zpátky.

A nakonec radiátor. Tady je to náročnější. Nemůžete ho posunout a pravděpodobně ani dočasně odstranit. Vzhledem k tomu, že je potřebné vymalovat i prostor za ním, tak ho nelze ani snadno zakrýt. Skvělým pomocníkem je tady igelit nebo folie. Radiátor dostatečně obalte a obalení zafixujte tak, aby vám nic nepřekáželo při práci.

Vypínače a zásuvky můžete před malováním přelepit nebo odstranit
Vypínače a zásuvky můžete před malováním přelepit nebo odstranit

Staré musí pryč, díry je potřeba zacelit

Když máte prostor vyklizený a co nešlo odnést, máte dostatečně zakryté, můžete se pustit do přípravy povrchů, které chcete malovat. Povrchy stěn i stropů musí být před malováním pevné, čisté, stálé a ideálně světlé.

Pokud měníte tapetu za barvu, tady není co řešit. Stará tapeta musí pryč. Nejde to jinak, než ji strhnout a zbytky seškrábat. Pro ulehčení práce tapetu namočte, nechte zvadnout a pak se pusťte do díla. Skvělým pomocníkem jsou speciální odstraňovače tapet, které umí rozpustit lepidlo a odstranění tapety vám ulehčí. Pro škrábání použijte malířskou škrabku nebo zednickou špachtli.

Dále překontrolujte stav a kvalitu celé plochy. Podklad by měl být suchý, bez prachu a uvolněných částic. Pokud se některá místa olupují nebo drolí, nebojte se na dané místo zatlačit, vše uvolněné a nestále musíte odstranit. Nová barva by jinak neměla na čem držet a ve zdi budete mít fleky a prázdná místa. Vzniklé trhliny a díry není těžké spravit. Opravovat zdi až po malování se nijak nevyplatí. Museli byste pak malovat znovu, co navýší čas i náklady. Raději tedy tuto část nepodceňujte a dejte si s přípravou stěn k malování dostatečně záležet.

Před malováním si zdi dostatečně připravte
Před malováním si zdi dostatečně připravte

Jednoduchý test staré barvy

Namočte váleček vodou a přejděte s ním několikrát po stěně. Pokud se vám nátěr na váleček nelepí, vše je v pořádku a starou barvu můžeme na zdi ponechat. Pokud se na váleček barva lepí, je nutné ji sundat stejně jako tapetu, jinak se vám bude lepit a míchat s novou barvou. Odstranění je pracné, ale jde to. Navlhčete zdi pomocí malířské štětky nebo větší houbičky a poté všechny vrstvy oškrábejte.

Stěny napadené plísní musíte důkladně ošetřit

Stěny nakonec umyjte a odmastěte. Můžete použít jednoduše teplou mýdlovou vodu nebo si pořídit speciální přípravek. Na trhu najdete spoustu vychytávek pro kutily i profesionály. Pokud však najdete místa napadená plísni, nikdy je nestačí jenom umýt. Zárodky plísně na zdi zůstanou a po malování se opět objeví. Jednak to bude nehezké, ale hlavně je plíseň našemu zdraví škodlivá. Ošetření takové zdi tedy nikdy nepodceňujte. Napadená místa očistěte, ošetřete vhodným prostředkem a nechte zaschnout. Ideální je, počkat nějakou dobu, zda se plíseň neobjeví znovu a není nutné ošetření opakovat. Je určitě lepší malovat později na čisté a zdravé zdi, než malovat zbytečně znovu.

Při práci s plísněmi a chemikáliemi se chraňte oblekem a rouškou
Při práci s plísněmi a chemikáliemi se chraňte oblekem a rouškou

Závěrečná penetrace zdí

Penetrace je ošetření zdí, které dodá podkladu na další kvalitě a stálosti. Pokud jste zjistili, že původní barva na zdi dobře drží, tak ji díky penetraci ještě více zafixujete. Penetrace vám navíc sjednotí různorodý povrch a zvýší savost povrchu. Nová barva tak bude držet lépe a vytvoří jednolitý celek. Můžete zvolit univerzální nebo hloubkovou penetraci, určenou pro náročnější povrch. V případě zdí napadených plísní, použijte fungicidní, tedy protiplísňovou penetraci.

Dobrá rada na závěr:

Než se pustíte do samotného malování, zkontrolujte, zda máte k dispozici dostatečné množství barvy. Pokud si necháváte barvu namíchat, nebo ji budete míchat sami, je to obzvlášť nutné. Později nemusíte trefit stejný odstín.

Určitě si dopředu připravte i veškeré pomůcky a nářadí, ať pak při práci nemusíte běhat do obchodu, nebo prosit sousedy o pomoc. Raději si připravte víc různých štětců a třeba i štětec se zalomenou rukojetí pro práci v hůře přístupných místech.

Myslete také na ochranu svého zdraví a zajistěte si ochranné pomůcky, jako rukavice, pláštěnku, ochranné brýle a roušku. A pokud je to možné, při práci pravidelně větrejte.

Před malováním si připravte barvy, pomůcky a veškeré nářadí
Před malováním si připravte barvy, pomůcky a veškeré nářadí

Publikováno: 3. 6. 2019, Autor: Silvie Pokorná (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce