reklama

Radíme: Plynový nebo elektrický sporák?

Při této volbě záleží samozřejmě především na dispozicích vaší kuchyně, ale pokud máte možnost elektřiny i plynu, budete muset zvážit, co je pro vás výhodnější. A rozhodování to není úplně snadné, jelikož oba typy sporáků mají své zásadní výhody i nevýhody.

Radíme: Plynový nebo elektrický sporák?

Pod pojmem sporák mají výrobci na mysli samostatně stojící troubu s varnou deskou, který je k dostání v několika šířích, nejčastěji 50, 55 a 60 cm, ale i 90 či 120 centimetrů. Oproti vestavným spotřebičům se u nich setkáte s menšími pořizovacími náklady a větším výběrem. Tento článek vám usnadní rozhodování mezi plynem a elektrickou energií.

Plynové sporáky

Plyn jako takový je obecně levnější než elektrická energie. Samotné spotřebiče jsou také cenově dostupnější, k jejich ceně však musíte připočítat zapojení certifikovaným plynařem. Na rozdíl od elektrického si plynový sporák sami nezapojíte. Vaření na plynu je také rychlejší, výhodou je skvělá regulace přívodu tepla i okamžitá intenzita ohřevu. Přednosti plynového sporáku jsou především:

  • vysoká výhřevnost plynu
  • přesná a rychlá regulace - jakékoli snížení teploty se projevuje okamžitě
  • teplo je přenášeno přímo na varnou nádobu, takže nedochází ke zbytečným ztrátám

Tip: Prohlédněte si nové modely plynových sporáků MORA s praktickým objemem a stabilní mřížkou.

Při používání plynu pro vaření však vzniká větší množství zplodin a musí být zajištěno odvětrávání. Plynový sporák může znamenat i zvýšené nebezpečí, přece jen se jedná o otevřený oheň, což při manipulaci znamená zvýšení rizika. Na druhou stranu však vždy vidíte, který hořák je právě v provozu.

Plynové sporáky
Plynové sporáky

Nezapomeňte: Pokud máte malé děti, je třeba při výběru sporáku a jeho případného zabezpečení pamatovat i na ně. Přečtěte si více o zabezpečení bytu kvůli malým dětem.

Elektrické sporáky

V případě elektrických sporáků musíte počítat s faktem, že náklady na jeho pořízení jsou vyšší, stejně tak jako náklady na spotřebu elektrické energie. Elektrická trouba je doplněna elektrickou varnou deskou. Ta může být s litinovými plotýnkami, sklokeramická nebo indukční.

Inspirace: Chystáte se zmodernizovat celou svoji kuchyni? Prohlédněte si fotogalerii různých typů kuchyní Gorenje.

Pokud nemáte plynovou přípojku, je elektrický sporák jasnou volbou. Připojení k elektřině je prakticky všude. Elektrický sporák mívá i více funkcí než sporák plynový, například horní i dolní ohřev, grilování nebo horkovzduch a další. Na výběr máte z více druhů varných ploch, z nichž každá má své výhody i nevýhody.

  • Klasické litinové plotýnky jsou vysoce odolné, ale teplota se dá těžko regulovat, a dlouho se rozehřívají i chladnou.
  • Sklokeramické desky jsou méně odolné proti nárazu a mají dost vysokou spotřebu energie.
  • Indukční desky jsou energeticky méně náročné, protože ohřívají pouze dno nádoby a okolí zůstává chladné. Jsou proto i bezpečnější, ale vyžadují speciální druh nádobí.

Velkou výhodou elektrického sporáku je trouba s výbornou regulací teploty a dalšími přidanými funkcemi.

TIP: Nezapomeňte na vhodné osvětlení kuchyňské linky. Na trhu existují různé varianty LED osvětlení, ze kterých můžete vybírat.

Také sporáky mají energetické štítky

Ať se rozhodnete pro elektrický nebo plynový sporák, určitě si přečtěte energetický štítek spotřebiče. Sporáky s označením A nebo A+ lze považovat za úsporné. Také příkon nebo spotřeba plynu vám napoví. A pokud máte pocit, že nevíte, jaký typ sporáku si vybrat, můžete zvolit kompromis - kombinované sporáky spojují vlastnosti obou - plynový vařič a elektrická trouba mohou být tím vhodným řešením právě pro vás.

Tip: Investujte do moderního detektoru kouře, který komunikuje přes Wifi a vy tak ihned dostanete informaci o kouři do mobilního telefonu. Detektor vám může ušetřit mnoho starostí i peněz. Ve srovnání s náklady na odstranění následků požáru je investice do detektoru malinká. Moderní bezdrátové detektory se jednoduše instalují a nejsou třeba složitě nastavovat. Detektor kouře by měl být součástí každé nové kuchyně.

Publikováno: 1. 6. 2019, Autor: Mora (text a foto), Profil autora: Redakce