reklama

6 rad, jak bojovat proti plísni v domě

Nejkrizovějším obdobím pro vznik plísně v domě je zima. Špatná cirkulace vzduchu, vysoká vzdušná vlhkost, nesprávné větrání a cirkulace vzduchu – to je přímo živná půda pro vznik plísní. Typický zápach v místnostech, vlhkost, mapy na zdech a olupující se omítka, to jsou jen některé ze znaků přítomnosti plísně v domě. Navíc je tu riziko vzniku alergií a různých onemocnění. Máme pro vás 6 rad, jak s plísní účinně bojovat.

6 rad, jak bojovat proti plísni v domě

Za vznik plísní zpravidla mohou zvýšená vlhkost, špatné topení, a ještě horší větrání v zimních měsících. Často slýcháme, že za vznik plísně mohou plastová okna, stavební úpravy a zateplení domů nebo nesprávné odvlhčení stavby. To jistě může být pravda. Vždy však záleží na nás, jaká učiníme preventivní opatření, aby i ve starší zástavbě, kde jsou vyměněná okna za dobře těsnící plastová a provedeno dodatečné zateplení, ke vzniku plísně nedošlo. Ono, upřímně řečeno, plíseň nevzniká pouze ve straší zástavbě. Často se s ní potýkají i majitelé novostaveb. Proto pokud plíseň objevíte, je nutné proti ní bojovat okamžitě a na nic nečekat!

1 rada: Prevence na prvním místě

Základním preventivním opatřením je dobré větrání. Často zmiňovaná plastová okna nejsou sama o sobě příčinou vzniku plísní. Na vině je nesprávné větrání. Ve dnech, kdy je vnitřní i venkovní teplota přibližně stejná, větrejte klidně celý den, mějte otevřenou ventilaci nebo mikroventilaci. Problém nastává v době, kdy je rozdíl teplot velký. V zimě je venku teplota pod bodem mrazu a uvnitř kolem 20 °C. Větrat se nám moc nechce, protože přeci nebudeme topit „pánu bohu do oken“. A to je právě chyba! Také používání ventilace v zimních měsících není dobře.

Častou příčinou vzniku plísně v okolí oken je nesprávně větrání
Častou příčinou vzniku plísně v okolí oken je nesprávně větrání

Jediné správné větrání v zimních měsících je nárazové – tedy otevřít okna dokořán na několik minut, několikrát za den. Dojde k rychlé výměně vzduchu v místnosti, ale zdi nestihnou prochladnout. Stejně rychle jako se vzduch v místnosti ochladí, tak se zase prohřeje. Na studených zdech se tak nesráží vlhkost v podobě kapek vody.

Proč je používání ventilace v zimních měsících problém? Pokud necháte dlouhodobě otevřenou ventilaci, dojde k prochládání vnitřních zdí v okolí okna. Na zdi se pak sráží vlhkost, která zapříčiňuje vznik plísně.

2 rada: Zamezte vzniku přílišné vlhkosti

To se snáze řekne, než udělá. Už jen samotným dýcháním a pocením vyprodukuje dospělý člověk až jeden litr vody denně! K tomu připočteme vaření, praní, sušení prádla, koupání a sprchování se… a to je nějaké vlhkosti! Té se v bytě nezbavíme jinak než jen opět správným větráním. Ideální vlhkost by se měla pohybovat kolem 50-60 %, cokoliv je navíc je spolu s teplotou kolem 20 °C živná půda pro vznik plísně. Běžně se však můžeme setkat i s tím, že v domácnostech je vlhkost i nad 70 %, a to už je skoro jako v pralese!

2 rada: Zamezte vzniku přílišné vlhkosti
2 rada: Zamezte vzniku přílišné vlhkosti
2 rada: Zamezte vzniku přílišné vlhkosti
2 rada: Zamezte vzniku přílišné vlhkosti

Velké množství pokojových rostlin nebo třeba akvárium s rybičkami mohou přispívat ke zvyšování vzdušné vlhkosti v bytě a tím nepřímo zapříčiňovat vznik plísní

Lze ale učinit preventivní opatření – pokud například vaříte, tak zavřete v kuchyni dveře, pára a s ní spojená vlhkost se pak nebude šířit i do dalších místností. V kuchyni při vaření a po dovaření dostatečně vyvětrejte.

Pokud máte myčku na nádobí, tak ji nechejte zavřenou ještě alespoň půl hodiny i po tom co domyla. Však to znáte všichni, jakmile zazní signalizace, že je mytí dokončeno a vy ihned otevřete dvířka, tak se vyvalí kopec páry. Pokud necháte myčku ještě chvíli zavřenou, tak pára zkondenzuje uvnitř.

Až se půjdete koupat nebo sprchovat, tak za sebou také zavřete dveře. Po koupeli pak vanu nebo sprchový kout a podlahu osušte do sucha, otřete také zkondenzovanou vlhkost na oknech. Poté samozřejmě dostatečně vyvětrejte. Také mokré ručníky nenechávejte ležet zmuchlané na zemi nebo přes vanu, ale dejte je dostatečně vysušit.

Pokud se vám doma ve zvýšené míře rosí okna, pak kondenzát vždy otřete do sucha
Pokud se vám doma ve zvýšené míře rosí okna, pak kondenzát vždy otřete do sucha

Pokud vlhkost ve zvýšené míře kondenzuje na oknech, a to je právě záležitost kuchyní, koupelen, ale také ložnic po ránu, pak tuto vlhkost vždy ihned setřete utěrkou nebo papírovým kapesníkem do sucha.

K sušení prádla využívejte sušárny, venkovní prádelní šňůry nebo balkóny. Zkuste zamezit sušení prádla v interiéru, uvolňuje se z něj opravdu velké množství vlhkosti. Ideálním pomocníkem je v tomto případě sušička na prádlo.

Pokud chcete mít vlhkost v domě pod kontrolou, pak je dobré si pořídit vlhkoměr.

3 rada: Nechejte zdi dýchat!

Nábytek těsně obestavěný kolem zdí, dlouhé závěsy a husté záclony na oknech zabraňují přirozené cirkulaci vzduchu v bytě. To je opět voda na mlýn přispívající ke vzniku plísní. Mezi zdí a nábytkem ponechejte volný prostor, kudy může volně proudit vzduch. Často totiž není plíseň v domě patrná na první pohled, protože se „schovává“ právě za nábytkem, kde si vesele bují… Zvažte také, zda alespoň v zimních měsících neomezíte používání dlouhých neprodyšných závěsů, kdy za nimi na oknech neustále kondenzuje vlhkost, okna se rosí a voda stéká po zdech. Veškerý nábytek, pokud je to možné, odsuňte alespoň 5-10 centimetrů ode zdi, aby tam mohl proudit vzduch.

S nadměrnou vlhkostí nám může pomoci odvlhčovač
S nadměrnou vlhkostí nám může pomoci odvlhčovač

4 rada: Proti plísni odvlhčovač

Zdrojem vyšší koncentrace vlhkosti jsou například i akvária, velké množství pokojových rostlin – pokud se nechcete rybiček a květin zbavovat, pak si k nim pořiďte odvlhčovač, který nadbytečnou vlhkost pohltí. Na trhu je k dostání řada přístrojů od těch malých až po větší absorpční přístroje, které promění všudy přítomnou páru na tekutinu. Záleží pak, na jakém principu odvlhčovač funguje, vždy je však nutné pravidelně kontrolovat nádobku s kondenzátem a pravidelně ho vyprazdňovat. K tou samozřejmě platí dodržování tří výše uvedených zásad.

5 rada: Odstraňte vzniklá ložiska plísně

Pokud již plíseň v bytě objevíte, pak je nutné ji neprodleně odstranit. Nábytek otřete vodou s příměsí protiplísňového přípravku. Vždy je lepší používat přípravky na přírodní bázi, zejména pokud místnost trvale obýváte. Vždy dbejte rad a doporučení výrobce. Nábytek poté nechejte důkladně vyschnout.

Pokud je plíseň na zdech, což bývá nejčastější problém, pak je nutné odstranit samotnou plíseň, malbu a často oškrábat i zasaženou omítku. To vždy provádějte za vlhka. Nikdy plíseň neodstraňujte například suchým hadříkem nebo houbou. Plísňové spory se šíří vzduchem, proto je nutné postižená místa vždy předem navlhčit, nejlépe vodou s přídavkem protiplísňového přípravku. Teprve až potom odstraňte plíseň, malbu a případně zeď oškrábejte. Novou omítku a malbu nanášejte až po dokonalém vyschnutí postiženého místa. Opět používejte speciální přípravky určené na plísní postižená místa. Na zeď napadenou plísní nikdy nedávejte tapety!

Vyzkoušet můžete i tradiční postupy, jako je dezinfekce postižených míst modrou skalicí nebo hašeným vápnem.

Při odstraňování plísně vždy používejte ochranné pomůcky a používejte přírodní protiplísňové přípravky
Při odstraňování plísně vždy používejte ochranné pomůcky a používejte přírodní protiplísňové přípravky

6 rada: Nepoužívejte chemické přípravky

Raději se v boji proti plísním vyhýbejte chemickým přípravkům. Ty sice dokáží plíseň velmi rychle na oko zlikvidovat, ale stejně rychle se pak bohužel plíseň často znovu objeví. A mnohokrát v ještě rozsáhlejším měřítku. Vsaďte raději na přírodní protiplísňové přípravky. Pokud navíc dodržíte všechna preventivní opatření, pak se vám jistě podaří se plísně brzy zbavit.

Vždy je však nutné odstranit samotnou příčinu vzniku plísně v domě. Dokud nezjistíte, proč vlastně plíseň u vás doma vzniká, tak se jí nejspíše nikdy na dlouhou dobu nezbavíte a bude se opakovaně vracet.

Dodržujte proto preventivní opatření, a hlavně odstraňte původ a příčinu jejího vzniku.

Publikováno: 31. 5. 2019, Autor: Andrea Drobílková (text), Depositphotos (foto) , Profil autora: Redakce