reklama

Narodila se nám kuřátka! Kde ale mají svou maminku?

Umělé líhně jsou takové neživé kvočny, které vám zajistí vylíhnutí kuřat prakticky stejně spolehlivě. Pokud ještě líheň na drůbež doma nemáte, pečlivě zvažte její výběr. Můžete si jí také sami vyrobit či postavit, ale ujistěte se, že jste umělou líheň vybavili vším, co je potřeba a co zajistí vylíhnutí zdravých a životaschopných kuřat. Kuřata se vylíhnou přibližně za tři týdny, a do té doby budete také muset mít připravenou odchovnu.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jsou lepší umělé líhně nebo kvočna?

Kuřátka jsou zanedlouho po vylíhnutí roztomilé nadýchané žluté nebo tmavé kuličky, které se vedou do dlaně. Starat se o ně přináší radost, ale i starosti. A spoustu starostí budete mít i v době, kdy kuřata ještě ani neví, že se mají vylíhnout a mají podobu vejce.

Nejen kuřata, ale celkově všichni ptáci se líhnou z oplozeného vajíčka, to ostatně ví každé dítě. V běžných domácích podmínkách se o líhnutí kuřat postará kvočna, která bude schopna alespoň celé tři týdny na vajíčku sedět. Je nutné jí podávat potravu tak, aby nemusela hnízdo opouštět. Stačí přímo vedle hnízda nachystat misku s vodou a krmením. Jinak je dobré nechat kvočnu v klidu oddělenou od ostatních členů hejna.

Běžné venkovské domácnosti, které chovaly slepice a další domácí drůbež, měly tuto praxi zažitou dlouhá léta. Prostě bez kvočny to nejde.

A pak přišla revoluce v podobě umělých líhní, které se dnes běžně nacházejí i v těch venkovských domácnostech. Zejména tam, kde s chovem drůbeže začínají a chtějí si svá vlastní kuřátka "vysedět" samy.

Malá, hebká a roztomilá. Kdo by neměl rád kuřátka?
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Malá, hebká a roztomilá. Kdo by neměl rád kuřátka?

Podíváme se na to, jak taková umělá líheň vlastně pracuje a oč je to jednodušší nebo složitější, než si pořídit kvočnu.

Jako první je nutné získat oplozená slepičí vejce. Ta seženete u chovatelů (vyberte si prověřeného chovatele, který může doložit nezávadnost vajec a má zdravý chov kontrolovaný veterinářem). Je sice hezké, pokud vám třeba hodný soused nabídne vajíčka od kvočny, ale pokud si společně s vejci zavlečete domů některou z chorob domácí drůbeže, může to znamenat vážný problém. 

Líhnutí kuřat pomocí "umělé" kvočny

Umělé líhně na vejce jsou v podstatě takové inkubátory, které jsou určeny k umělému odchovu drůbeže a jsou široce využívány nejen chovateli, ale i jednotlivci pro pohodlné líhnutí kuřat.

Umělé líhně mají celou řadu praktických vymožeností, které spolehlivě nahradí kvočnu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Umělé líhně mají celou řadu praktických vymožeností, které spolehlivě nahradí kvočnu

Pro správné líhnutí je nutné dodržet předepsanou teplotu, vlhkost, větrání a chlazení, v neposlední řadě obracení vajec. Umělé líhně jsou vyrobeny převážně z plastu, což zajišťuje dobrou údržbu. Jsou také jednoduché na obsluhu, neboť jsou vybaveny automatickými senzory, které hlídají výše uvedené faktory a pomocí bezpečnostního alarmu jsou schopny chovatele upozornit na odchylky. Průhledné víko zajišťuje výbornou vizuální kontrolu vajec. Nastavení líhně je snadné díky obrázkovému nebo velmi podrobnému návodu. Součástí automatické obsluhy je i otáčení vajec.

Do umělé líhně uložte oplozená vejce od prověřeného chovatele
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Do umělé líhně uložte oplozená vejce od prověřeného chovatele

Zda je vejce nezávadné, zjistíte prosvícením - stačí použít baterku v mobilu. Vejci ani zárodku to nijak neublíží. Zdravé a oplozené vejce by mělo ukazovat jasnou cévní strukturu a postupně se vyvíjející embryo. První prosvěcování oplozených vajec by mělo proběhnout na konci první třetiny líhnutí, tedy osmý den po vložení vajec do líhně. Prosvícení vajec je dobré provádět v tmavé místnosti. Ihned odeberte všechna vejce, která jsou uvnitř zakalená, protože se zde mohou rozvíjet zárodky plísní nebo bakterie.

Doba líhnutí se stanovuje na 21 dní. Po tuto dobu se o vejce starají umělé líhně stejně dobře jako živá kvočna. A jak samotné líhnutí kuřat probíhá? Ideální je nechat všechno na přírodě. Je sice hezké, pokud se budete chtít sami účastnit líhnutí kuřat, ale vaše pomoc může být spíše kontraproduktivní. Pokud se kuře samo nedokáže dostat ze skořápky, nemá mnoho šancí na život a pravděpodobně velmi brzy uhyne. Snažte se proto do průběhu samotného líhnutí nezasahovat a počkejte, až kuřata opustí skořápku a ukážou svou životaschopnost.

Do samotného líhnutí kuřat vůbec nezasahujte, nechte to na přírodě
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Do samotného líhnutí kuřat vůbec nezasahujte, nechte to na přírodě

To, co v tu chvíli již můžete udělat, je odstranit skořápky z umělé líhně, aby nepřekážely ostatním kuřatům a oschlá kuřata přemístit do nového bydlení, kterému se říká odchovna. Tu si, stejně jako umělé líhně, můžete vybudovat sami, ale musíte opravdu striktně dodržet všechny postupy a zajistit pro vejce i kuřata ideální podmínky pro vylíhnutí a odchování.

Umělé líhně mají celou řadu praktických vymožeností, které spolehlivě nahradí kvočnu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Umělé líhně mají celou řadu praktických vymožeností, které spolehlivě nahradí kvočnu

Odchovna může být buď plastová, nebo dřevěná. Co je ale podstatné, musí být vybavená vyhříváním, které kuřatům zajistí dokonalý komfort. Protože kuřata díky přirozenému instinktu zvládnou velmi brzy najít potravu, umístěte do odchovny krmítka s vhodnou potravou pro kuřata a napáječky s vodou. Samozřejmostí by měl být trusník, který půjde samostatně vyjmout a vyčistit.

Zdroj informací: Zahradník po ruce, slepicar.cz, agron.cz

Publikováno: dnes, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová