reklama

Ponořte se do světa tesařství a zažijte i vy uspokojení z práce s přírodním materiálem

Tesařství není jen o stavbě domů. Je to umění práce se dřevem, které se předává z generace na generaci a spojuje nás s přírodou i historií. Prozkoumejte spolu s námi toto jedinečné řemeslo. Nebudeme vás přesvědčovat, abyste všeho nechali a hned se chopili sekery, ale rádi bychom vám představili krásy tesařství s nadějí, že budete chtít vědět ještě více.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Tesařství od pravěku po současnost 

Tesařství bylo vždy velmi důležitým řemeslem, jelikož dřevo bylo pro lidstvo od nepaměti základním stavebním materiálem. První příbytky našich předků byly sruby postavené z kmenů stromů. S rozvojem civilizace se rozvíjelo i tesařství. V období středověku se tesaři sdružovali do cechů a jejich umění bylo vysoce ceněno. Z tesařství se později oddělilo truhlářství, které se zaměřilo na výrobu menších dřevěných předmětů. Dnes se tesaři podílejí na stavbě dřevěnic, krovů, ale i moderních dřevostaveb. 

Tesařství je důležitým řemeslem i v současnosti
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Tesařství je důležitým řemeslem i v současnosti

Tesařství v Česku 

Tesařství má v Česku hlubokou tradici. Naši předkové postavili nespočet dřevěných staveb, které dodnes obdivujeme. Dřevěné kostely, sruby i roubenky jsou důkazem zručnosti a umu českých tesařů. Ačkoli se stavebnictví změnilo, tesařství stále zůstává žádaným řemeslem. Moderní tesaři ke své práci využívají ty nejmodernější technologie a nástroje, ale zároveň ctí rovněž i tradiční postupy. 

Jan Bašta staví lodě s vášní
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jan Bašta staví lodě s vášní

Lodní tesařství

Lodní tesařství je úzce spjato s tesařstvím samotným. Jde o fascinující odvětví, které se zaměřuje na stavbu plavidel ze dřeva. Je to náročné řemeslo, které vyžaduje hluboké znalosti a dovednosti. Lodní tesař musí nejen dokonale ovládat práci se dřevem, ale musí také rozumět hydrodynamice, statice a dalším souvisejícím oborům. Musí umět vybrat ten správný druh dřeva pro danou část lodi, navrhnout pevné a vodotěsné spoje a také zajistit, aby hotová loď byla nejen funkční, ale i krásná. 

Lodní tesařství v Česku 

Ačkoli by se mohlo zdát, že i když nejsme v bezprostřední blízkosti moře, nemá toto řemeslo v Česku příliš mnoho prostoru, ovšem historie nás přesvědčuje o opaku. Kořeny lodního tesařství jsou u nás hluboké. Již naši předkové, kteří žili v blízkosti řek a rybníků, stavěli dřevěné čluny a loďky pro rybolov i přepravu. S rozvojem obchodu a dalších aktivit se postupně stavěly lodě stále větší a složitější. Navíc řeky Vltava, Labe nebo Morava se staly důležitými dopravními tepnami a české loděnice zásobovaly okolní země různým zbožím.

V 19. století se proto v českých loděnicích stavěly parníky a nákladní lodě, které brázdily dokonce i světové oceány. Ačkoliv se dnes už většina lodí staví z jiných materiálů, dřevěné lodě mají stále své příznivce. Je to pochopitelné, dřevo je lehké, pevné, pružné a dobře odolává náporu vody. Dřevěné lodě jsou proto ceněny pro svou eleganci a jedinečnost. V Česku stále existuje několik dílen a spolků, které se věnují lodnímu tesařství. Pokud vás toto řemeslo zaujalo, můžete se u nich zúčastnit nějakého kurzu nebo workshopu, na němž se naučíte základy stavby dřevěných lodí. 

I vy se můžete naučit stavět lodě
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
I vy se můžete naučit stavět lodě

Jak se stát tesařem?

Pokud vás tesařství láká a chtěli byste se ho naučit, máte několik možností. V České republice existuje řada středních odborných škol, které nabízejí obor tesař. Po úspěšném absolvování získáte kvalifikaci, která vám umožní pracovat v tomto oboru. Jestli vás zajímá přímo lodní tesařství, můžete se obrátit na specializované kurzy nebo školy, které nabízí výuku stavby dřevěných lodí. 

Jan Bašta staví lodě jedinečným způsobem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jan Bašta staví lodě jedinečným způsobem

Seznamte se s tvůrcem poctivých dřevěných lodí Janem Baštou 

Jan Bašta, scénograf a vášnivý loďař, prožil svůj život na pomezí umění a řemesla. Jeho ruce, které tvoří divadelní kulisy, také vyřezávají i elegantní dřevěné kánoe. Jeho příběh je příběhem vášně, preciznosti a neutuchající touhy po dokonalosti. Po dlouhá léta jezdil na vodu, aby jej to přivedlo k tomu, že začal lodě sám vyrábět. Nicméně jeho cesta k dřevěným kánoím byla ještě dlouhá a klikatá. Nejprve začal s tvorbou laminátových modelů, ale touha po něčem originálním a trvanlivějším ho přivedla k tradičnímu řemeslu.

Výroba kánoe je náročný proces. Výroba jedné lodě tak zabere i 200 hodin. Každá loď přitom vzniká na základě pečlivě zpracovaných šablon. Ty se namontují k lavici po jedné stopě a na jejich hranu se lepí laťky. Když člověk tímto způsobem slepí celý trup, vše se obrousí, přelaminuje, čímž získáte hotovou skořepinu lodi. Výsledkem pak je jedinečné plavidlo, které snoubí estetiku s funkčností. Jan Bašta lodě vyrábí, protože je to pro něj i přes veškerou náročnost ohromný zážitek. S každou lodí je to vždy takové “poprvé”, protože každá loď je jiná a Jan je zvědavý, jak se bude chovat a plout.

Zdroje informací: Machr, HORNBACH BAUMARKT CS spol. s. r. o., denik.cz

Publikováno: dnes, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová