Drátěné dekorace si můžete vyrobit i vy sami. Myslíte si, že drátování je příliš složité? Opak je pravdou. S drátem mohou pracovat i úplní začátečníci. Stačí jen trocha trpělivosti, šikovnosti a základní vybavení. V našem článku vám poradíme, jak začít a jak si takovou jednoduchou drátěnou sošku můžete sami vyrobit.
Drátěné dekorace nejsou výdobytkem nové doby
Drátěné dekorace v podobě soch a šperků nejsou žádnou žhavou novinkou posledních let. Ve skutečnosti se objevovaly již ve starém Egyptě a v době bronzové a železné v Evropě. Již tehdy měly podobu různě velkých soch, figurek a šperků. Nicméně s rozvojem dovedností a schopností zpracování materiálu byla tvorba drátěných dekorací nahrazena jinými technikami. Až po letech zapomnění, kdy umělecké tvorbě vévodily jiné materiály, se díky pracím Alexandra Caldera a Ruth Asawové (a dalších umělců), vrací drát v 20. století opět na scénu a již tam i zůstává.
Tvorba s drátem je oblíbená dodnes. Je typické, že většina těchto umělců zpočátku pracuje s běžným drátem, ale se zkušenostmi, když dostanou příležitost, nebojí se pak ani stříbra nebo zlata. Jde o obdivuhodné umění, které se však můžete naučit i vy. Nechte se zlákat a přičichněte k tomuto jedinečnému drátěnému umění. Přichystali jsme si pro vás jednoduchý návod pro tvorbu drátěných figurek, které zvládnou vyrobit i skuteční začátečníci.
Na drátěné dekorace budete potřebovat:
- měděný drát
- alobal
- štípací kleště
- ketlovací kleště
- ploché kleště
- vázací dráty 2 šířek
- nůžky
- lak na disky kol automobilu
Jak vyrobit kouzelné figurky z drátu?
Drátěné dekorace vyrobíte z měděného drátku, z něhož si odštípnete dostatečnou délku podle toho, jak budete chtít mít figurky velké. Z drátku je nutné vytvořit nejprve kostru sošky. Není to nic složitého. Začněte pěkně od hlavy. Postavu vyrobíte kroucením drátku a tvořením oček v místě rukou, nohou a hlavy.
Pokud máte hotovou kostru postavičky, vytvořte z alobalu kuličku a tu vtlačte do prostoru hlavy a bříška. Poté nastříhejte alobal na proužky a kostru jimi omotávejte. Vznikne pěkně tvarované tělo.
V následujícím kroku si vezměte do ruky o něco silnější vázací drát stříbrné barvy a figurku jím pevně omotejte. Zpevníte tím celou konstrukci těla.
Figurku je vhodné nasprejovat lakem. Doporučujeme vám, abyste to dělali venku, nebo si figurku položili na novinový papír, abyste si vše okolo nezašpinili. Nechte zaschnout, a nasprejujte figurku z druhé strany.
Po zaschnutí laku můžete naohýbat sošku do žádané pozice. K tomu vám poslouží tenký stříbrný vázací drátek. Sošku jím omotejte podle svého vlastního vkusu a uvážení. Nakonec nezapomeňte figurku dotvarovat do pozice, třeba do té meditační. A máte hotovo.
Tip redakce:
- Ještě víc luxusně bude takováto figurka vypadat, když ji přilepíte, nebo jinak připevníte, k dřevěnému přírodnímu soklu či kulatině. Velmi pěkně tyto sochy vypadají i na kameni.
- K dekorování můžete použít i jiné materiály. Pokud jste z drátků vytvořili třeba tanečnici, můžete figurku doplnit o tylovou sukni ze staré záclony.
Zdroje informací: Vychytávky Ládi Hrušky
Publikováno: před týdnem, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová