reklama

Jak vysušit vlhkou zeď po přívalové vodě a zastavit pronikáni vlhkosti do domu?

Následky extrémní přívalové vody bývají hrozivé už na pohled. Povodeň však nevede jen k viditelným hmotným ztrátám. V mnoha případech jsou neviditelné škody závažnější než ty, které zaznamenáme zrakem. K těm nejhorším patří to, když nám vlhkost pronikne do zdiva domu. Jak vysušit a opravit takto poškozené steny?

i (Zdroj: IZONIL )
Oprava soklu pomocí omítky IZONIL Hard

Průnikem vody do stavebních materiálů, konstrukční prvky staveb prudce snižují své statické vlastnosti a zhoršují se i tepelně/izolační vlastnosti, což má vliv na zvyšování spotřeby energií. Nesmíme však zapomínat ani na problematiku zdravotního ohrožení. Po povodních se na zařízeních domů či bytů tvoří povlaky. Plísně rozmnožovány sporami jsou zdrojem alergenů, které mohou zhoršovat zdravotní stav alergiků, zejména v souvislosti s chorobami dýchacího systému.

Pokud vám do domu natekla voda vlivem vydatných dešťů nebo vás zasáhla povodeň, budete muset jako prvé vodu odčerpat kalovým čerpadlem, které si poradí i s blátem a dalšími nečistotami.

Jakmile vodu odčerpáte, začněte větrat všemi možnými otvory, ideálně do průvanu. Kromě větrání je společným postupem u jakékoliv příčiny vlhkých zdí vytápění místnosti pomocí radiátorů nebo přímotopů. Užitečným prostředkem jsou i elektrické odvlhčovače nebo vysoušeče vlhkosti. Intenzitu vysoušení udržujte v rozumné míře, jinak hrozí popraskání zdiva.

Pak následuje odborná oprava poškozených zdí, nejčastěji mechanickým odstraněním poškozené omítky až do výšky záplavové vlny, prořezání spár a aplikace injektážní malty do vyvrtaných otvorů. Injektáží vyplníte póry zdiva a zvýšíte tak jeho vodoodpudivost.

V předposledním kroku spáry, otvory a nerovnosti zacelte hydrofobní omítkou IZONIL Hard, která je zároveň paropropustná a pomáhá zdi nadále případnou zbytkovou vlhkost odpařit a zeď vysušit. Správným nanesením IZONILu ve dvou vrstvách (1.vrstva – perlinka – 2. finální vrstva), se na zdi vytvoří voděodolná ale zároveň paropropustná vrstva, posílí se hydroizolace a prodlouží se celková životnost zdi. Po splnění všech zmíněných kroku můžete v posledním kroku zdi omalovat paropropustnou barvou.

Benefity hydrofobní omítky IZONIL
i (Zdroj: IZONIL )
Benefity hydrofobní omítky IZONIL

IZONIL svým univerzálním použitím je možné aplikovat do exteriéru (hydroizolace soklu či zděného plotu, rekonstrukce starých budov, hydroizolace bazénů), ale aj v interiéru (hydroizolace sklepu, šachet, podzemních staveb, koupelen). Vyrábí se standardně ve dvou provedeních:

  • F010 Jemná – zrnitost 0,0 - 0,6 mm / 25 kg
  • C020 Hrubá – zrnitost 0,0 - 0,6 mm / 25 kg

IZONIL zajišťuje dlouhodobé řešení problému s prosakováním vody na povrch stěny (v případě aplikace z negativní strany) respektive problému s průnikem vody do stěny (v případě aplikace z pozitivní strany) a zároveň zajišťuje dlouhodobé řešení odvětrávání vlhkých stěn (z obou stran). IZONIL přitom dokonale nahrazuje běžné cementové omítky u novostaveb nebo běžné omítky při rekonstrukci domu. IZONIL je navíc netoxický, a díky tomu, že se nanáší jako jiná běžná omítka, je práce s IZONILEM opravdu jednoduchým řešením.

Autorizovaným distributorem omítky IZONIL Hard je společnost RBL Trade s.r.o., která má své výhradní prodejce v rámci České republiky a Slovenska

IZONIL Hard – Mějte své zdi v suchu!

Více informací naleznete na www.izonil.cz / www.izonil.sk / www.rbl-trade.com.

Publikováno: před hodinou, Autor: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat

16. díl: Petr Skácel - loutkař - TV verze

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Petr je loutkář světového formátu, který kromě svých dvou krámků v Nerudově ulici pomáhal založit také loutkovou univerzitu. Jeho výtvory používá ve svých filmech třeba i společnost Disney.