reklama

Oživte zapomenutá řemesla. Vyrábět můžete třeba brnění

Výroba brnění je staré řemeslo, které je úzce spjaté s kovářstvím. Právě o něm bude následující text. Když se odhodláte oživit stará řemesla, připravte se na hodně trnitou cestu. Jestli ale dojdete až na konec, čeká vás zajímavá a tvůrčí práce, při které můžete vyrábět věci, které nebudou mít na trhu konkurenci.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Chce to hodně trpělivosti

René Kohlstruck je řemeslník, který se na výrobu brnění a dalších historických věcí zaměřuje. Jak sám tvrdí, je to řemeslo jako žádné jiné. Nejde přitom jen o práci s kovem, ale také se dřevem, kůží nebo textilem.

„Musím spojit spoustu už zaniklých profesí. Všechno si dělám sám a pokaždé začínám návrhem buď podle fotografie nebo nějaké jiné předlohy,“ vysvětluje René Kohlstruck.

Když to hodně zjednodušíme, výroba brnění se v principu podobá šití obleku. Jen místo látky se používá železo, konkrétně ocelový plech. Každá část výstroje se musí navrhnout pečlivě a také řádně vyzkoušet, jestli na těle dobře sedí. Plechy se zpracovávají nůžkami, pak se nahřívají v kovářské peci, kují se dohromady, a nakonec se povrchově upravují.

„Baví mě renovovat také staré nástroje, které při výrobě používám. Ty pak brnění dodávají typický historický vzhled,“ vysvětluje René Kohlstruck.

Nejpoužívanějším nástrojem při výrobě brnění je kladivo
i (Zdroj: HORNBACH Baumarkt CS spol. s r.o.)
Nejpoužívanějším nástrojem při výrobě brnění je kladivo

Právě nástroje hrají při výrobě brnění klíčovou úlohu, zejména pak kladiva. Těch je potřeba opravdu hodně – některá pro ohýbání, další pro rozklepání a jiné například pro lemování okrajů plechů. Z ostatního nářadí přijde vhod vrtačka, bruska nebo leštička a kovářská výheň – bez ní se železo elegantně tvarovat nedá.

„Brnění nemusí pasovat přesně na milimetr, jde ale o to, aby bylo funkční a líbivé,“ zdůrazňuje René Kohlstruck.

Některé prvky výstroje může zručný kovář vyrobit během několika hodin, práce na komplikovanějším brnění ale zabere klidně i několik měsíců. René Kohlstruck sám sebe označuje za řemeslníka a chtěl by profesi výrobce brnění udržet co nejdéle při životě.

„Protože mi tahle práce dělá opravdu radost, i když někdy může být náročná,“ dodává spokojený výrobce brnění.

Kovářství není jen těžká, ale také tvůrčí práce
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kovářství není jen těžká, ale také tvůrčí práce

Brnění z módy nevyšlo

Ačkoli se to tak může zdát, brnění z módy nikdy nevyšlo. Jistě, neprodává se jako konfekce ani ho nevyužívají bezpečnostní složky, ale pořád existuje spousta historických spolků, které se bez brnění neobejdou. Stejně tak slouží jako dekorace nebo historické makety v muzeích. A protože lidí, kteří by ho uměli vyrobit, není moc, nouzi o práci jako výrobci brnění mít rozhodně nebudete. Ostatně, výroba brnění nemusí být plnohodnotná profese, ale například jen zajímavý a originální koníček.

Kde se řemeslu naučit

Kovářské řemeslo není mrtvé. Žije a má se čile k světu. Aktuálně se vyučuje na několika školách v Česku, které se často specializují na takzvané umělecké kovářství. Dalšími obory jsou například podkovář nebo uměleckořemeslné zpracování kovů. Aktuálně naleznete v rejstříku středních škol více než tucet těch, které obor kovářství, nebo jemu příbuzné obory nabízí. 

Bez výhně se při výrobě starého brnění a zbraní neobejdete
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bez výhně se při výrobě starého brnění a zbraní neobejdete

Pokud se na školu cítíte přeci jen už trošku staří nebo zkrátka nemáte čas usednout znovu do školních lavic, nevadí. Na internetu naleznete spoustu kurzů a seminářů, které vás formou víkendové školy do kovářského řemesla zasvětí. Nakonec se můžete stát i úplnými samouky – informací o kovářství naleznete na internetu dost, včetně tohoto textu.

Zdroj informaci: HORNBACH Baumarkt CS spol. s r.o.

 

Publikováno: před týdnem, Autor: Jaroslav Kropáč (text), HORNBACH Baumarkt CS spol. s r.o. (foto),, Profil autora: Jaroslav Kropáč