Nechybí vám na zahradě něco užitečného, co zabaví děti (a někdy i dospělé)? Co třeba taková houpačka? Zahradní houpačka se dá koupit, ale také postavit. A možná budete překvapeni, že stavba houpačky není zase nic tak extrémně složitého, pokud máte v hlavě dobrý nápad a k tomu několik KVH hranolů, zemní patky a nějaké ty konstrukční vruty. A samotné houpačky si kupte hotové, vyrobené macramé technikou. Sousedé puknou závistí!
Stavba houpačky pro dvě děti
Zahradní houpačka je stavba, která nesmí na žádné větší i menší zahradě prostě chybět. Ať už si jí koupíte v hobby marketu nebo si jí postavíte doma, bude mít své kouzlo. Houpání navíc uklidňuje mysl, napomáhá k relaxaci a navozuje harmonii, klid a mír.
Klid a mír ale může vzít rychle za své, pokud máte více než jedno dítě. Zákon schválnosti neomylně říká, že jakmile máte jednu houpačku a dvě i více dětí, chtějí se všechny houpat najednou a žádné není ochotné počkat. Proto v závislosti na počtu dětí klidu doma rozhodně neublíží, když bude houpačka vícemístná, případně bude možné na její konstrukci zavěsit další houpačky.
A z tohoto důvodu se stavba houpačky jeví jako jediná rozumná možnost. Pokud jste se rozhodli, že investujete čas a nějakou tu korunu do stavby houpačky, budete se jistě rozmýšlet, jak by měla konstrukce vypadat, jak by měla být ukotvená, aby se nepřevrátila poryvem větru nebo rozdováděnými dětmi a jak by se na ní dalo zavěsit více houpaček najednou.
Začněte tím, že si najdete ideální místo. Konstrukce bude sestávat z dvojrámu, jehož šířka bude 260 cm. Kotvení konstrukce nebude do země či do betonu, ale pomocí kotevních patek. Označte si místa pro stavbu houpačky třeba barevným sprejem.
Kotevní patka čili úchytka sloupku typu U z pozinkované oceli se hodí na kotvení dřevěných konstrukcí a dřevěných plotů. Díky závitu se jednoduše zavrtá do půdy bez nutnosti kopání a vylévání betonem.
Kotevní patky zašroubujte do země na vyznačených místech. V zavrtávání vám pomůže buď kovová tyč, nebo silnější hranolek, který vložíte do U profilu a patkou točíte ve směru hodinových ručiček.
Stavba houpačky se neobejde bez KVH hranolů, v tomto případě o rozměrech 100x100 mm. Budete potřebovat celkem 7 kusů. Excentrickou bruskou povrch hranolů přebruste, aby se později daly hranoly dobře natírat.
Horní břevna budou dvě a obě budou v délce 270 cm. Samotná délka je 260 cm, ale je potřeba připočítat na každé straně 5 cm přesah.
Stojny budou v délce 210 cm, a budete potřebovat celkem 4 kusy. Nařezat na potřebnou délku vám je pomůže okružní pila.
Břevna a stojny ohraňte horní frézkou nebo alespoň strhněte hranu smirkovým papírem nebo brusnou houbou.
Odřezky využijete pro vytvoření vzpěr mezi sloupky. Pokud vaše stavba houpačky probíhá přesně podle doporučených rozměrů, budou vzpěry dlouhé 40 cm. Před usazením do konstrukce je obruste smirkovým papírem.
Stojny usaďte do kotevních patek a vypodložte klíny, abyste zajistili dokonalou rovinu.
Zašroubujte první vrut (použijte vruty o délce 8 cm) a vodováhou zkontrolujte rovinu.
Na sešroubování celé konstrukce při stavbě houpačky použijte konstrukční vruty s talířovou hlavou o délce 180 mm.
Jednotlivé díly musí spolu svírat úhel 90° a musí být v rovině. Kontrolujte nejen vodováhou, ale i úhelníkem.
Mezi horní břevna vložte příčníky tak, aby se na ně daly následně ukotvit háky na houpačku.
Při spojování dřeva si vypomozte svěrkou, nebo poproste souseda či někoho z rodiny o přátelskou výpomoc při držení trámů.
Konstrukci pospojujte minimálně dvěma diagonálně vedenými vruty.
Háky na zavěšení houpačky seženete v hobby marketu. Otvory si předvrtejte.
Stavba houpačky je sice u konce, ale je potřeba celou konstrukci natřít a dokončit slavnostní zavěšení houpaček a světel. K ošetření dřeva zvolte ekologický nátěr, protože houpačka je primárně určená pro děti. Vhodný je třeba olejový lazurovací krém, který v sobě spojuje impregnaci, základ a lazuru. Nátěr snižuje riziko vzniku hniloby a vytváří ochranný film proti plísni a řasám.
Tento nátěr je vyrobený tak, že stačí pouze jedno přetření dřeva a olejový krém se vpije hluboko pod povrch. Navíc neskapává, neboť je velmi hustý, a je proto vhodný i na nátěry nad hlavou. Nemusíte se tedy bát, že vám lazura skápne do obličeje nebo dokonce do očí.
Houpačku z macramé si rovněž kupte (pokud nechcete utrácet, vyrobíte si jednoduše z několika prken pohodlné sedátko), k houpačce pořádný ocelový řetěz a 4 karabiny. Vždy počítejte, jakou nosnost má samotná houpačka a jakou nosnost mají karabiny. Houpačku docela určitě využijí i dospělí a je nutné dbát i na jejich bezpečnost.
Houpačky upevněte na řetěz a karabiny a zavěste do háků. Přebytečnou délku řetězu odstřihněte pákovými nůžkami.
Co by byla stavba houpačky bez trochy romantiky? Opatřete konstrukci paralelně zapojenými světly a vykouzlíte nezapomenutelnou atmosféru kouzelných letních večerů.
Hotová stavba houpačky vypadá velmi dobře a neznalý pozorovatel by řekl, že houpačka byla jistě drahá. Pokud ale nepočítáte koupi sedadel houpačky z macramé, samotná stavba vás nevyjde na víc než cca 5000 Kč. A to se s koupenou houpačkou s dřevěnou konstrukcí z obchodu vůbec nedá srovnat.
KVH hranoly v ruce jen tak neuříznete. To bude chtít pořádnou a spolehlivou pilu. Kombinovaná pila Scheppach HM 100 T je víceúčelový stroj, který můžete během několika sekund předělat z běžné pokosové pily na malou stolovou pilu. Pila umožňuje provádění i velmi přesných řezů.
Macramé houpačka ve tvaru křesla je vyrobena z přírodní bavlny. Ručně pletený vzor působí romantickým dojmem a je vhodný jak do bytu, tak na zahradu. Ocelové obruče zajistí stabilitu a jsou zárukou pohodlného posezení. Nosnost houpačky je max. 120 kg.
Zdroj informací: Libovky Pepy Libického, Garland, Levior, 4camping.cz
Publikováno: před týdnem, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová