reklama

Co teď dělat se sklepem, do kterého natekla voda

Voda ve sklepě je docela velká nepříjemnost. Spousta domácností ji řeší teď, kdy Moravu zasáhly ničivé povodně. Voda se dostala i do míst, kam předtím nikdy nedotekla. Dílem jde o vodu spodní, dílem o povrchovou, kterou do sklepů donesla záplavová vlna. V textu si ukážeme pár základních rad, jak se zatopeným sklepem dál zacházet nebo kdy začít s odčerpáním vody.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kalové čerpadlo můžete použít i v hodně znečištěném prostoru (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Voda ve sklepě. S odčerpáním počkejte

V místech, kam do sklepů zatekla voda ze záplavové vlny, se doporučuje s jejím odčerpáním počkat, a to až do doby, než klesne spodní voda. Ta může mít vysoký tlak, a pokud byste vodu ze sklepa odčerpali moc brzy, hrozilo by, že tlak podlahu prolomí a sklep zase zatopí. Vhodná je v tomto případě konzultace se statikem. Až když hladina spodní vody opadne (můžete udělat například sondu zahradním vrtákem), je bezpečné vodu odčerpat.

Před odčerpáním počkejte, až opadne hladina spodní vody
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Před odčerpáním počkejte, až opadne hladina spodní vody

Čím dostat vodu ven

Kalovkou – tedy kalovým čerpadlem. Voda ve sklepě se pomocí čerpadla dostane ven během několika minut. Záleží pochopitelně na tom, jak výkonné čerpadlo máte a jak moc byl sklep zatopený. Kalové čerpadlo má tu výhodu, že dokáže „zkousnout“ i nečistoty, jako je bahno nebo štěrk. Obvykle má v sobě kalovka i plovákový spínač. Pokud výška hladiny není taková, aby se spínač aktivoval, můžete spínač položit na vyvýšené místo, čímž se čerpadlo aktivuje i při nižším množství vody. V žádném případě ale nechte běžet čerpadlo nasucho!

Zatopené věci musí ze sklepa ven
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zatopené věci musí ze sklepa ven

Pořiďte si vysoušeč

Když je voda ze sklepa pryč, můžete začít s vysušováním objektu. K tomu se používají vysoušeče. Jde o energeticky poměrně náročná zařízení, takže s tím počítejte. Pro opravdu rychlé vysušení doporučujeme průmyslové vysoušeče. Nemusíte si je kupovat, dají se půjčit v různých půjčovnách nebo ve stavebninách.

Myslete na to, že než vytopený sklep vyschne, zabere to několik měsíců. Vysoušečem si můžeme pomáhat několik prvních dnů či týdnů, po zbytek uvedené doby nechte sklep přirozeně větrat nebo si pomozte menším ventilátorem.

Výkonné čerpadlo odsaje vodu za několik minut
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Výkonné čerpadlo odsaje vodu za několik minut

Kdy nastěhovat sklep zpátky

Voda ve sklepě je pochopitelně problém pro uskladněné věci. Zpátky do sklepa je nanoste až poté, co je sklep dokonale vyschlý. Dřívější nastěhování věcí, hlavně potravin, by vedlo k jejich zkáze. Pro měření vlhkosti ve sklepě použijte obyčejný vlhkoměr. Ideální vlhkost pro uskladnění potravin je pod 65 procent, pokud se tedy nejedná o vinný sklep, kde může být vlhkost vyšší.

Potraviny, které spodní či záplavová voda zatopila, v žádném případě nepoužívejte, a to ani zavařeniny. Vyhoďte je do bioodpadu. Voda ze záplav je kontaminovaná a může znehodnotit i potraviny, na kterých to není na první pohled patrné.

Co když nejde elektřina

To je častý problém po záplavách. V místech, kde nefunguje elektrický proud, musíte použít benzinové elektrocentrály. Pokud si některou budete půjčovat, zaměřte se hlavně na to, jak výkonné spotřebiče z ní můžete napájet. Už zmiňované vysoušeče si berou několik set Wattů,  čerpala kolem 1000 Wattů.

Zdroj informací: autor článku 

Publikováno: před dvěma dny, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)