reklama

Proměňte železnou rudu v ušlechtilou ocel. Kovářství je prastaré řemeslo

Proměňte železnou rudu v ušlechtilou ocel. Kovářství je prastaré řemeslo. Oheň patří mezi základní přírodní živly, které stály u vzniku naší planety. Chcete ho zkrotit, a přitom ještě vyrábět nádherné věci? Tak se staňte kovářem, stejně jako Pavel Bolf. Jeho specializací je výroba japonských mečů a nožů. Jsou natolik hezké a ostré, že vám z nich spadne brada.

i (Zdroj: HORNBACH Baumarkt CS spol. s r.o.)
Kovářství je krásné řemeslo. Vyrábět můžete meče nebo cokoli jiného (HORNBACH Baumarkt CS spol. s r.o.)

První meč jsem si vyrobil na gymnáziu v patnácti letech. Samozřejmě, že z dnešního pohledu to byl velmi nedokonalý výrobek. Postupně jsem se vypracoval,“ vzpomíná na svoje začátky Pavel Bolf.

Výroba japonských mečů je zvláštním oborem kovářského řemesla. Jde o prastarou technologii, které se ale dodnes používá. Prostě proto, že lepší způsob na výrobu japonských mečů neexistuje. Vše začíná přípravou železné rudy, ze které je potřeba získat ušlechtilou ocel. Pak následuje vykování čepele meče, která se musí zakalit, ale jen částečně, konkrétně její ostří. Pak přijde na řadu broušení, leštění a další postupy, na jejichž konci je meč ostrý jako břitva.

Broušení čepele
i (Zdroj: HORNBACH Baumarkt CS spol. s r.o.)
Broušení čepele

Kovář ovládá i práci se dřevem

Pokud se stejně jako Pavel Bolf rozhodnete vyrábět japonské meče nebo nože, počítejte s tím, že nebudete krotit jenom oheň a železnou rudu, ale také dřevo. To se totiž využívá hlavně na výrobu rukojetí. Speciální, často exotické dřeviny dodávají mečům ten správný šmrnc, a na rozdíl od mečů evropských je to právě dřevo, které dodává samurajským zbraním typický design. Takže kromě výhně, kovadliny nebo bucharu budete v dílně potřebovat také dláta, rašple, brusky a pochopitelně i vrtačku. 

Výrobce mečů musí ovládat i práci se dřevem
i (Zdroj: HORNBACH Baumarkt CS spol. s r.o.)
Výrobce mečů musí ovládat i práci se dřevem

Kde se řemeslu naučit

Kovářské řemeslo není mrtvé. Žije a má se čile k světu. Ostatně nemusíte vyrábět jen meče nebo nože, ale kovář najde uplatnění i při výrobě plotů, zábradlí a dalších ozdobných a funkčních prvků.

Kovářské řemeslo se aktuálně vyučuje na několika školách v Česku, které se často specializují na takzvané umělecké kovářství. Dalšími obory jsou například podkovář nebo uměleckořemeslné zpracování kovů. Aktuálně naleznete v rejstříku středních škol více než tucet těch, které obor kovářství nebo jemu příbuzné obory nabízí.  

Kovářství není jen o těžké práci. Finální úprava vyžaduje hodně citu
i (Zdroj: HORNBACH Baumarkt CS spol. s r.o.)
Kovářství není jen o těžké práci. Finální úprava vyžaduje hodně citu

Pokud se na školu cítíte přeci jen už trošku staří nebo zkrátka nemáte čas usednout znovu do školních lavic, nevadí. Na internetu naleznete spoustu kurzů a seminářů, které vás formou víkendové školy do kovářského řemesla zasvětí. Nakonec se můžete stát i úplnými samouky –informací o kovářství naleznete na internetu dost, včetně tohoto textu.

Zdroj informací: HORNBACH Baumarkt CS spol. s r.o. 

Publikováno: dnes, Autor: Jaroslav Kropáč (text), HORNBACH Baumarkt CS spol. s r.o. (foto)