reklama

Návod na renovaci kovu

Renovace kovu nemusí být věda. Stačí, když víte, jak na to. Přečtěte si náš článek a inspirujte se. S našimi tipy a triky zvládnete renovaci starých kovových předmětů snadno a rychle. A co víc, naučíme vás, jak správně pečovat o další kovové předměty ve vaší domácnosti.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Renovace kovu vdechne nový život do starých předmětů

Renovace kovu je nejen praktická, ale i ekologická a hospodárná volba. Proč byste přece měli vyhazovat funkční, leč opotřebované věci, když jim můžete vrátit jejich původní lesk? Renovace je skvělý způsob, jak můžete ušetřit peníze, snížit množství odpadu a zároveň získat jedinečný kousek s historií. Je přitom jedno, zda se jedná o plot, kovovou branku, zahradní nábytek, kovové dveře, nebo třeba vintage lampy. S trochou zručnosti a s těmi správnými nástroji je možné renovovat skoro všechno. 

Renovace kovových předmětů je ideálním projektem pro všechny, kteří rádi tvoří svýma rukama a baví je různé DIY návody. A pokud si nejste úplně jistí, zda to zvládnete sami, máme pro vás návod, v němž vám to krok po kroku ukážeme. 

Kdy se vyplatí renovovat kovové předměty? 

Přemýšlíte, kdy se vůbec renovace vyplatí? Renovace kovů se vyplatí v případě, kdy má pro vás předmět sentimentální hodnotu, jako třeba stará kovová postýlka, dětská postýlka nebo třeba kovový stůl po prarodičích. Renovovat se rovněž vyplatí kvalitně vyrobené předměty, které při dobré péči vydrží dlouhá léta. 

Dobré je rovněž i danou plochu nejprve umýt
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dobré je rovněž i danou plochu nejprve umýt

Na renovaci kovu si nachystejte: 

  • různě veliké ocelové kartáče, které by měly mít i různé tvary, abyste se dostali do těch nejmenších prostor a na špatně přístupná místa
  • smirkový papír o různé zrnitosti pro jemnější dokončovací práce 
  • špachtle pro odstranění velkých kusů rzi a staré barvy
  • brusky s různými druhy brusných kotoučů
  • speciální chemické přípravky, které rozpouští rez
  • nádoby pro namáčení menších kovových předmětů
  • štětce pro nanášení odstraňovače rzi a čištění povrchu
  • vodu, hadry a konzervanty
  • speciální barvy pro vytvoření nátěru
  • ochranné pomůcky jako rukavice, ochranné pracovní brýle a respirátor
Odstraňte z kovu rez a starou barvu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Odstraňte z kovu rez a starou barvu

Jak na renovaci kovu? 

Předmět se musí na opravu připravit

Renovace kovu krok po kroku vám může pomoci zrenovovat různé kovové předměty, protože postup je podobný. Základem renovace je dobrá příprava daného předmětu, tedy odstranění starého nátěru a rzi. Toho docílíte pomocí vhodného nástroje - brusky, drátěného kartáče nebo smirkového papíru. Na větší plochy a silnější vrstvy nátěru je bruska nejefektivnější, pokud chcete očistit detaily a menší plochy, použijte drátěný kartáč nebo smirkový papír. 

Po odstranění starého nátěru a rzi povrch důkladně odmastěte. Použijte k tomu nejlépe speciální odmašťovač, aceton nebo líh. A nakonec vše ještě omyjte jarem s teplou vodou.

Samotná oprava poškození 

Pokud jste objevili, že na povrchu jsou nějaké otvory nebo nerovnosti, vyplňte je vhodným tmelem na kov. Pokud je kov silně zkorodovaný, pravděpodobně se renovace neobejde bez konvertoru rzi, který přemění rez na stabilní sloučeninu. 

Teprve až bude kov zcela očištěn, můžete se pustit do natírání
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Teprve až bude kov zcela očištěn, můžete se pustit do natírání

Teprve až v třetí fázi přichází na řadu provedení nového nátěru

Tradičně můžete nanést základní nátěr určený pro kov. Tento základní nátěr zajistí lepší přilnavost finálního nátěru a ochrání kov před korozí. Vyberte si pro to barvu nebo lak podle toho, jaký efekt chcete dosáhnout. K dispozici jsou různé typy nátěrů - matné, lesklé, kladívkové atd. V případě renovace interiérových kovů vám však doporučujeme vodou ředitelné barvy, a to nejen proto, že nezapáchají, ale dokáží držet i na lehkých kovech a pozinku.

Ovšem aby to však mělo smysl, naneste na kov alespoň dvě vrstvy nátěru. Pokud bude renovovaný kovový předmět vystaven povětrnostním vlivům, můžete na kov použít nátěr s vysokou odolností proti UV záření a vlhkosti. 

Ještě moudřejší však je, pokud se rozhodnete kov natřít speciálním přípravkem s označením 2v1 nebo 3v1. Jde o nátěry, které tvoří jak základ, tak i mezivrstvu a potom i konečný vrchní email. Tyto nátěry je před použitím důležité důkladně promíchat, protože jejich pigment klesá dolů a potom je jen na vás, jakého odstínu budete chtít dosáhnout, případně podle potřeby si pak barvu můžete ještě i naředit.

To vám usnadní natírání a pomůže, aby se barva dostala i do poškozených pórů kovu. Nicméně i s použitím této barvy je nutné, abyste provedli alespoň 2-3 nátěry. Pozor, pojem 2v1 není o počtu nátěrů, ale o počtu složek. Je však vhodné, abyste první nátěr více naředili. Barvy 2v1 a 3v1 nejsou pouze syntetické, ale mají i svou vodou ředitelnou podobu.

Zdroje informací: pořad Gondíci, unihobby.cz, chatar-chalupar.cz, agohome.pl

Publikováno: 20. 9. 2024, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová