reklama

Restaurování starého nábytku jako cesta k udržitelnosti

Renovace či restaurování nábytku může být zajímavá činnost v různých případech. Je to skvělá příležitost, jak vnést do interiéru harmonii a zdůraznit svůj vlastní vkus v designu nábytkových výrobků, ať už jde o stůl, skříň, nebo starou komodu po babičce. Starý nábytek má své kouzlo a vyplatí se dát mu novou šanci na uplatnění. Mnohdy je tento nábytek vyrobený daleko kvalitněji než moderní dřevotřískové prefabrikáty, které po pár letech přestanou sloužit a končí většinou ve spalovně.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Restaurování nábytku svépomocí

Restaurování nábytku je činnost, kde se šikovné ruce řemeslníka pokoušejí o záchranu buď hodnotných historických kusů nábytku, ale může to být i snaha o zachování již vyrobených, ale velmi často poškozených kusů nábytku, který ještě nedávno sloužil svému účelu. Smyslem restaurování starého nábytku je nepodléhat módním konvencím, kdy se při každé nové designové vlně zdvihne potřeba mít doma také nějaký ten módní výstřelek. To s sebou ale mnohdy přináší zbavování se již nepotřebných nebo zastaralých věcí, což vede jednak k nárůstu výroby v nábytkářském průmyslu a jednak k novému a dalšímu zpracovávání dřeva a dalších materiálů.

Vystoupením z konzumní společnosti a snaha o udržitelnost přiměla spoustu lidí přemýšlet jinak než doposud. Je opravdu nutné zahlcovat si domovy stále novým a novým nábytkem jen proto, že je právě moderní? A je nutné ten starý a opotřebovaný vyhodit na smetiště, nebo odvézt do sběrného dvora?

Nábytkové farmy jsou obvykle zahlceny již nepotřebným nábytkem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nábytkové farmy jsou obvykle zahlceny již nepotřebným nábytkem

Nabízí se zcela jednoduché řešení. Restaurování nábytku, který už dávno není moderní, ale je funkční a může po opravě a úpravách dále sloužit. A nemusíte se vůbec bát, že nábytek bude nemoderní. Naopak je dnes velká móda ukázat, že se nebojíte být originální a že prvorepublikové nebo funkcionalistické období může udělat spoustu parády v novém kabátku.

Je pravda, že spoustu takových "vyřazených" kusů nábytku můžete nalézt u popelnic. Takový nálezový stav většinou odpovídá nešetrnému zacházení, ale pokud není nábytek opravdu hodně poškozený, je restaurování nábytku zábava.

Jak na restaurování nábytku?

Zkuste nábytku vrátit zašlou slávu pomocí některé z technik, například pokud zvýrazníte původní vzhled nábytku pomocí laků a mořidel, nebo na něm vytvořte povrch zcela nový. Zejména starší nábytek bude mít na svém povrchu různé prohlubně, škrábance a spáry, způsobené buď letitým používáním, nebo nešetrným zacházením. 

Všechny takové šrámy včetně prasklin je potřeba zacelit pomocí truhlářského tmelu. Mělké spáry zaplníte tmelem napoprvé, na větší a hlubší praskliny, které jsou hlubší než 5 mm, naneste tmel ve vrstvách. K dostání je dokonce tmel v několika barevných odstínech.

Povrch dřeva je potřeba obrousit
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Povrch dřeva je potřeba obrousit

Oprýskanou barvu a zašlé nečistoty, které se dostaly hluboko do dřeva, odstraníte pomocí brusného papíru. Použijte několik různých zrnitostí, abyste se dostali na původní dřevo a všechny nánosy laků a barev dokonale vybrousili. Na vyšší vrstvy laku či barev použijte tzv. cidlinu (truhlářská škrabka).

Vybrat nátěr na dřevo chce trochu filosofie. Chcete docílit původního vzhledu nebo dáte přednost originalitě? Má-li dřevo pěknou kresbu, neschovávejte ji pod barvu, ale použijte bezbarvý lak či vosk. Barevný lak se bude hodit tam, kde ani opakovaným broušením nebyly zahlazeny všechny stopy po špatném zacházení. 

Očištěné dřevo natřete lakem nebo barvou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Očištěné dřevo natřete lakem nebo barvou
Rozdíl při restaurování nábytku je patrný na první pohled
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rozdíl při restaurování nábytku je patrný na první pohled

 Můžete kombinovat i více barev, nebo na nábytku vytvořit patinu pomocí houbičky. Patinováním se vytvoří unikátní styl, který na první pohled působí nesourodým a zastaralým dojmem. 

Věnujte pozornost také čalounění a úchytkám. Čalounickou práci můžete také zvládnout sami, případně vám pomohou odborní čalouníci. Úchytky na šuplíky či skříňky vybírejte s citem a opět přemýšlejte, jaký nádech bude pro restaurovaný nábytek ten pravý.

Zdroj informací: Gondíci, bonacasa.cz

Publikováno: 13. 9. 2024, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat