reklama

Jak naštípat dřevo efektivně?

Podzim je období přípravy dřeva na zimu. Když máte dvůr plný polen, je vám jasné, že je budete muset nějak zpracovat. Můžete zvolit starou dobrou metodu, tzn. sekeru, nebo na to jít chytře a použít štípač.

i (Zdroj: Garland)
Štípač Scheppach HL 760 je vybaven odnímatelnou ochrannou klecí a prodlouženým pracovním stolem

Před začátkem chladného období je zásadní mít dostatečnou zásobu kvalitního dřeva. Ale s narůstajícími náklady na vytápění je také klíčové šetřit. Můžete využít stromy z vlastních zdrojů jako je zahrada. Správná příprava včetně rozštípání a řezání je ale také základem pro efektivní vytápění i minimalizaci nákladů.

Jak štípat dřevo?

Můžete zvolit klasickou metodu, kterou používali i naši dědové, a to sekací špalek a sekeru. Na větší polena je potřeba vzít klíny nebo kalač. A i tak je tento způsob velmi fyzicky i časově náročný.  Jestli se ale chcete zahřát hned dvakrát, tzn. poprvé sekáním dřeva a podruhé topením, a strávit tím mnoho dní, pak s chutí do toho.

Když ale máte dvůr plný polen, vyplatí se pořídit si některý ze štípačů (štípaček). Naštípají i větší polena s menší námahou a výrazně rychleji. Navíc je tento způsob bezpečnější než s použitím sekery. Důležitým parametrem je tlak při štípání. Vyšší tlak je potřebný při zpracování tvrdého dřeva nebo větších polen.

Když máte dvůr plný polen, vyplatí si pořídit si některý ze štípačů, např. Scheppach HL 760
i (Zdroj: Garland)
Když máte dvůr plný polen, vyplatí si pořídit si některý ze štípačů, např. Scheppach HL 760

Horizontální štípače

Vzhledem k tomu, že se poleno u horizontálního štípače pokládá do vodorovné polohy, jsou vhodnější spíše pro menší a střední polena. Mohou být vybaveny pracovním stolem a ochrannou klecí, která zajišťuje větší bezpečnost při práci.

Německá značka Scheppach je synonymem pro kvalitní nářadí a stroje. V jejím sortimentu najdete štípače na dřevo a kolébkové pily, které vám značně pomohou ulehčit práci. Štípače značky Scheppach se vyznačují dlouhou životností a poskytují uživateli jistotu servisního zázemí největšího výrobce štípačů v Evropě.

Až 100 polen za hodinu

Horizontální štípač Sheppach HL 760 LS se stojanem je schopen rychle a spolehlivě roztříštit až 100 velkých polen za hodinu. S maximální délkou polena 52 cm a tlakem až 7 tun si hravě poradí s tvrdým i měkkým dřevem. Odnímatelná ochranná klec, prodloužený pracovní stůl, kvalitní štípací klín z kované oceli, který je v této cenové kategorii unikátní a další funkce, zajišťují bezpečnost a pohodlí při práci.

Systém VARIO umožňuje nastavit dráhu pístu podle délky polena, není pak potřeba čekat, až se píst vrátí do nejzazší polohy, což šetří čas i energii. Stroj je navíc vybaven praktickým podstavcem, který umožňuje práci ve vzpřímené poloze, a tak vás nebudou bolet záda. Kompaktní design, kvalitní materiály a mobilní provedení dělají z tohoto štípače dokonalého partnera pro přípravu dřeva.

Horizontální štípač je schopen rychle a spolehlivě roztříštit až 100 velkých polen za hodinu
i (Zdroj: Garland)
Horizontální štípač je schopen rychle a spolehlivě roztříštit až 100 velkých polen za hodinu

Vertikální štípače

Výhodami vertikálních štípačů jsou obrovská štípací síla a uložení polena při štípání ve svislé podobě, které umožňuje snadnější nakulení i velkého kmenu do stroje. Díky obrovské síle, dokážou rozštípnout za zlomek času i velká silná polena včetně těch z tvrdého dřeva. Nevýhodou těchto štípačů ovšem bývá jejich rozměr. Proto se obtížněji převážejí. Proto přišla značka Scheppach s revoluční novinkou.

Obrovská síla v kompaktním provedení

Scheppach jako první na našem trhu představil zcela novou generaci výkonných štípačů na dřevo Compact. Příkladem je štípač Scheppach Compact 15 T. Jeho ohromná štípací síla až 15 tun umožňuje snadno zvládnout i velká polena z měkkého i tvrdého dřeva. Kompaktní konstrukce zajišťuje minimalizaci skladovacího prostoru, v nejnižší poloze se výška stroje pohybuje okolo pouhého metru, a tak je manipulace i převoz výrazně snadnější. Systém automatického návratu pístu, bezpečnostní obouruční ovládání, nízká základna s výsuvným rozšířením pro dokonalou stabilitu, bezpečnostní ramena chránící poleno před vypadnutím a další prvky zaručují snadné a bezpečné používání.

Stroj má integrovaný zvedák pro manipulaci s těžkými kmeny. Mohutný rozšiřovací štípací klín si dokáže poradit i s poleny o průměru až 450 mm. Robustní podvozek vybavený třemi velkými koly umožňuje pohodlné přemísťování stroje. Dlouhá životnost stroje a kvalitní servisní zázemí je u Scheppachu samozřejmostí.

Výhodou vertikálních štípačů Scheppach je obrovská štípací síla
i (Zdroj: Garland)
Výhodou vertikálních štípačů Scheppach je obrovská štípací síla

A na závěr – jeden malý štípač pro přípravu třísek a dřeva na podpal

Když je vše nařezané a naštípané, pak již zbývá jediné, nachystat dřevo na podpal. Každý na to má svou metodu. Rychlejším a efektivnějším řešením pro přípravu třísek a podpalového dřeva je použití ručního štípače Scheppach. Ukotvíte jej na stěnu nebo dveře, vložíte polínko a bez námahy jednoduchým pohybem naštípáte třísky nebo menší kusy dřeva na podpal. Zpracuje snadno měkké i tvrdé dřevo o velikosti 90-340 mm. Robustní, odolná litina, ze které je štípač vyroben, poskytuje záruku dlouhé životnosti. Práce s tímto štípačem je pohodlnější, rychlejší a bezpečnější oproti práci se sekyrou.

Pro výrobu třísek využijte ruční štípač
i (Zdroj: Garland)
Pro výrobu třísek využijte ruční štípač

Příprava dřeva na zimu může být náročným úkolem, ale věřte, že s kvalitními pomocníky se stane rázem efektivnější. Bez ohledu na to, zda jste kutil nebo profesionální řemeslník, můžete mít to pravé nářadí pro zvládnutí náročných úkolů při zpracování dřeva.

Chcete se dozvědět víc o štípačích?

Další informace se dozvíte na www.garland.cz.

Zdroj informací: Garland

Publikováno: tento týden, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce