Mech má rád vlhko a stín, tím pádem i střechy, které se v těchto podmínkách nachází. Čištění střechy od mechu není legrace, hlavně tam, kde se pracuje ve větších výškách. Taková práce totiž vyžaduje odbornou firmu, jejíž pracovníci mají patřičné zabezpečení a zkušenosti, aby ze střechy nespadli. Na menších přístřešcích si ale snadno poradíte sami.
Na čištění střechy funguje skalice
Osvědčeným způsobem při čištění střechy je použití síranu měďnatého. Ten se v odpovídajícím poměru namíchá s vodou a na střechu jednoduše nastříká. Doporučovaný poměr je 10 g skalice na 1 l vody. Modrá skalice, neboli síran měďnatý, mech zničí, protože naruší jeho metabolické procesy. A co víc, modrá skalice vytvoří na povrchu povlak, která dalšímu růstu mechu zabrání. Ne, že by na střeše už nikdy nenarostl, ale rozhodně mu to potrvá déle.
Pozor, abyste si roztokem nepotřísnili trávník – také by pak odumřel. Samozřejmě pracujte s ochrannými rukavicemi a chráničem zraku. Na střeše je třeba se také řádně zajistit. Pozor hlavně na střechách ses klonem – kloužou!!! Jak už jsme upozorňovali v úvodu textu, do větších výšek je lepší pozvat odbornou firmu.
Čistit střechu lze i mechanicky
Kdo se chce při čištění střechy obejít bez chemie, může využít mechanický způsob odstranění mechu. Nejde o nic jiného než o ostříkání mechu tlakovou myčkou. Výborně se tímto způsobem dá odstranit mech z plechové krytiny i z krytiny betonové. Pozor u asfaltových pásů s posypem – tlak vody by je mohl poškodit.
Počítejte s tím, že ostříkaný mech zaneřádí okolí domu, ušpinit může i fasádu pod okapy, které velký objem mechu rozhodně nepojmou. Když ale nečistoty z fasády ostříkáte, než zaschnou, neměl by být problém.
Při použití tlakové vody se obloukem vyhněte eternitovým střechám. Ty totiž obsahují nebezpečný azbest, který byste mechanickým čistěním uvolnili do okolí domu.
Nejlepší je prevence
Určitě nezapomínejte na prevenci, která může interval čištění střechy výrazně prodloužit. Jak už bylo zmíněno, mech má rád stín a vlhko. Dbejte tedy na to, aby byla střecha čistá a nikde se delší dobu nedržela voda. Pomůže ořezat stromy nad střechou tak, aby na ni nepadalo listí nebo plody ze stromů.
Náchylnější na růst mechů jsou střešní krytiny se strukturou, na kterých se dlouho drží voda. Samotný mech sice vypadá hezky, ale na střeše může způsobit pěknou paseku, a to doslova. Kořeny mechu vedou k narušení struktury střešních tašek, v zimě zadržují vodu, která pak zamrzá a při jejím tání opět dochází k porušení integrity betonových výrobků. Rozhodně tedy nedoporučujeme mech na střeše nechávat.
Zdroj informací: autor článku
Publikováno: 11. 9. 2024, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com), Profil autora: Jaroslav Kropáč