reklama

I zapalovače mají své vlastní muzeum. Už jste jej navštívili?

Víte, že v Přibyslavi je unikátní muzeum zapalovačů? Jsou mezi nimi skutečné rarity, které jsou třeba jen v jednom jediném kusu na celém světě, ale i obyčejné plastové barevné zapalovače, které seženete v každé trafice.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Unikátní sbírku skrývá muzeum zapalovačů

Městské muzeum Přibyslav nabízí kromě tradiční stálé expozice a kulturních akcí jednu výjimečnou zajímavost, a sice zcela originální sbírku nejrůznějších zapalovačů. Majitelem sbírky, která čítá zhruba 32000 různých zapalovačů, je pan Miloslav Jan Šnek. V samotném muzeu jich můžete obdivovat na 5000.

Ve sbírce, která vznikla v roce 1955 a od té doby se utěšeně rozrůstá, naleznete všechny možné druhy zapalovačů - benzínové, plynové, elektrické, bateriové, kapslové, piezoelektrické, křesadla, věčné sirky a spoustu dalších originálních kousků původem z Evropy, Asie, Afriky, Jižní a Severní Ameriky. 

Nevšednímu koníčku se pan Miloslav Jan Šnek věnuje přes 55 let, a jak sám říká, jeho koníček až nezřízeně přerůstá ve vášeň.

Zapalovače začal Miloslav Jan Šnek sbírat už jako kluk
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zapalovače začal Miloslav Jan Šnek sbírat už jako kluk

Sbírka obsahuje nejen zajímavosti ze světa křesadel a zapalovačů, ale také velmi cenné kousky. Mezi nimi je to například mexický stolní zapalovač ze 410 g stříbra, který byl vyrobený pravděpodobně roku 1932, a existuje tzv. stolní a kapesní verze. Dále můžete spatřit křesadla s doutnákem původem z Rakouska-Uherska, a také zapalovače, které vlastnoručně vyrobili českoslovenští legionáři v Rusku v období první světové války.

Sbírka byla v roce 2019 oficiálně zaregistrována do České databanky rekordů. Ve sbírce nabízí muzeum zapalovačů miniatury telefonů, autíček, pistolek, hasicích přístrojů, koulí na kulečník, videokamer, lahviček, zmrzlin, lebek, tenisových raket, lodí a spousty dalších tvarů, velikostí, barev i materiálů.

I obyčejné plastové zapalovače mají své čestné místo ve sbírce
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I obyčejné plastové zapalovače mají své čestné místo ve sbírce

Lidská představivost nemá mezí. Koho by napadlo dělat takové věci? Ale mám alespoň co sbírat a čím se chlubit,“ usmívá se Miloslav Jan Šnek. „Pro mě jsou všechny stejně cenné,“ dodává.

Nejstarší zapalovač v jeho sbírce pochází už z roku 1890, kdy ještě neexistovala klasická škrtací kolečka, která známe dnes. Zapalovač fungoval na kapslíky.

Takže až příště pojedete okolo Přibyslavi, zastavte se zde a navštivte muzeum zapalovačů i pana Miloslava Jana Šneka. Poví vám o své sbírce spoustu zajímavostí.

Zdroj informací: Vychytávky Ládi Hrušky, dobryden.cz

Publikováno: před týdnem, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová