Chtěli byste mít svůj vlastní zásilkový box, díky němuž můžete odesílat i přijímat balíčky a zásilky? Není to nemožné. Ukážeme vám, jak si nejprve opravit starý plot společně s podezdívkou a realizovat na nový plot instalaci boxu. Snazší bude, pokud bude váš plot dřevěný, na něj se bude zásilkový box lépe upevňovat. Zásilkový box je ideální záležitost pro bezkontaktní předávání zásilek, přijímání i odesílání zásilek či sdílení mezi více uživateli.
Jak si pořídit soukromý zásilkový box?
Máte neustále v zásilkových boxech nebo na poště balíčky, ale nemáte čas si je vyzvedávat? Chcete ušetřit čas tím, že nebudete vyhlížet doručovatele, který slíbí, že přijede ráno a ráčí se dostavit navečer? Je tu zajímavé řešení, o kterém jste možná ještě neslyšeli.
Kromě boxů, které vídáte v ulicích nebo obchodních centrech, můžete mít svůj vlastní doma. Ne snad přímo v kuchyni, ale pěkně před domem, u plotu nebo u garáže. A k čemu je takový zásilkový box dobrý? Tak především proto, aby vám odpadlo neustálé běhání po městě a hledání své zásilky.
A navíc - takový zásilkový box nemusíte mít pouze pro sebe, protože, co si budeme povídat, pořízení takového boxu není nejlevnější záležitost. Pokud se ale domluvíte se sousedy, nebo klidně s celou ulicí, můžete mít sdílený box pro spoustu uživatelů.
No a proč tzv. nezabít dvě mouchy jednou ranou? Když budete instalovat zásilkový box, můžete rovnou při té příležitosti opravit plot a box zasadit přímo do plotu. Zejména pokud máte starý plaňkový nebo drátěný plot, bude potřeba tomu dát nějakou fazónu, aby moderní zásilkový box nečněl v plotě jako memento nedokonalosti.
Stará betonová podezdívka vypadá tak, jak vypadá. Kusy betonu jsou oloupané, místy vypadané a celá podezdívka působí značně nesoudržně, omšele, a také nebezpečně.
Podezdívku bude potřeba nejprve očistit, vymést prach, nečistoty, hmyz a mech. Drátěným kartáčem se zbavíte většiny nečistot a rzi, pokud je beton vyztužený dráty. Kompresorem vyfoukejte prach a na závěr celou podezdívku umyjte a navlhčete wapkou. Kovové části v betonu ošetřete pasivačním (ochranným) nátěrem a poté můžete zahájit tzv. reprofilační práce a asanaci betonu.
Na vyspravení výtluků v betonu použijte jemnou vysprávkovou maltu na beton. Vždy dodržujte pokyny výrobce co do míchání směs ve správném poměru.
Směs malty a vody rozmíchejte elektrickým míchadlem do husté konzistence. Neměla by být příliš řídká, jinak bude z podezdívky stékat.
Vysprávkovou maltu nanášejte zednickou lžící a hladítkem tvarujte podle původního tvaru podezdívky.
Jakmile první vrstva vysprávkové malty zatuhne, můžete nanést finální vrstvu velmi jemné malty, kterou dokončíte celý povrch podezdívky.
Hotovou vysprávkovou maltu nechte pomalu zavadat a mezitím se můžete začít věnovat sloupkům plotu.
Pokud jsou sloupky příliš vysoké, odřízněte je úhlovou bruskou. Bude také potřeba odstranit postranní pásovinu, která držela plotová pole.
Sloupky se zakryjí falešným trámem. Ten jednoduše vyrobíte ze čtyř prken, která spojíte k sobě. Na kotoučové pile si nařežte potřebné rozměry.
Prkna připravená na výrobu falešných trámků není nutné ošetřovat teď, postačí až na závěr společně s celým plotovým polem.
Stolní kotoučovou pilou můžete seříznout prkna podél, aby měla správnou délku na výrobu falešných trámků.
Prkna spojte konstrukčními vruty s tupou špičkou, aby se měkká prkna nerozštípla.
Takto vyrobený falešný trámek nasaďte na původní kovový sloupek.
Nové sloupky z trámků usaďte do roviny.
Ze střešních latí na dvě strany ukotvěte dva díly, které budou sloužit jako opora a držák plotových polí i jednotlivých prken.
Do upevněných střešních latí pak už můžete kotvit jednotlivá prkna plotových polí. Mezi prkny nechávejte mezeru. Tu vytvoříte vkládáním tenké lišty mezi jednotlivá prkna. Zhruba uprostřed každého plotového pole ze zadní strany (směrem k domu) upevněte jedno svislé prkno jako svlak. Ideální bude, pokud bude svlak zespodu opřený o podezdívku.
Vnitřky sloupků vypěňte montážní pěnou, která jednak zpevní sloupek a jednak bude působit jako ochrana před vodou.
Horní strany sloupků uzavřete "pokličkami" ze zbytků prken. Pro větší dekorativní efekt je můžete zkosit pod úhlem 45° horní frézkou nebo pokosovou pilou.
Zásilkový box
Nyní přichází čas na montáž zásilkového boxu. Prozkoumejte nejprve návod na montáž, protože obsahuje i papírovou vrtací šablonu pro našroubování na plot.
Šablonu přilepte lepicí páskou na plot na místo, kde bude zásilkový box nainstalovaný. Vyznačená místa provrtejte vrtačkou a potom můžete papírovou šablonu odstranit.
Zásilkový box napoprvé otevřete, pokud zadáte na displeji čtyři jedničky. Ze zadní strany uvolněte přepravní kryt. Do předvrtaných otvorů nasaďte ocelové nerezové šrouby, které jsou součástí balení. Zásilkový box pevně přišroubujte k plotu.
Podle přiloženého návodu přenastavte kód na displeji, kterým si budete zásilkový box otevírat.
Dokončený plot z prken na závěr natřete ochranným nátěrem a nezapomeňte zásilkový box opatřit jmenovkou.
Tip Českého kutila:
Privátní zásilkový box OX BOX DOMÁCNOST je zařízení určené pro rodinné domy, které mají přímé softwarové napojení na dopravce. Boxy jsou určeny pro domácnosti, které využívají e-shopy pro každodenní nákupy. Můžete získat buď standardní verzi pro běžné zásilky, nebo verzi vylepšenou, do níž se doručují zásilky čerstvých potravin.
Pepa Libický doporučuje:
Prkna na plotová pole velmi dobře nařeže stolová pila Scheppach TS 310 s TCT kotoučem s dlouhou životností, posuvným stolkem s vodící lištou či s integrovaným nástavcem na odsávání pilin. Díky své robustní konstrukci je pila vhodná jak pro náročné hobby uživatele, tak pro profesionální řemeslníky.
Zdroj informací: Libovky Pepy Libického, Garland, Levior, OX Point, Weber
Publikováno: 19. 8. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová