Oprava židle je otázka několika minut. Pokud nevěříte, čtěte dál. V našem návodu se totiž podíváme na opravu židle, které upadla noha. Použijeme konstrukční lepidlo, jehož výhodou je vysoká počáteční pevnost. Z dalšího nářadí už budeme potřebovat jen to, co se nachází v každé běžné truhlářské dílně.
Oprava židle pomocí klínku
Opravit židli tak, aby zase dlouhá léta fungovala, je snadné. Když víte, jak nato. A právě opravě židle se budeme v následujícím textu zabývat. Zásadní roli bude hrát nejen lepidlo, ale hlavně klínek, který zajistí, že opravovaná noha bude na židli držet a nebude vrzat.
Co budeme potřebovat:
- konstrukční lepidlo
- brusný papír
- dlátko
- kousek tvrdšího dřeva
- pilku
Nejprve je potřeba všechny slepované části, tedy kostru židle i uvolněnou nohu, dokonale očistit. K tomu použijeme obyčejný brusný papír. Jde o to, abychom z lepených částí odstranili zbytky starého lepidla, nečistoty a všechny další věci, které by kvalitě výsledného spoje překážely. Brusný papír může být v tomto případě trochu hrubší – klidně třeba 80.
Teď si připravíme klínek, který byl ve starých truhlářských spojích často používaným elementem. Jde v podstatě o kus tvrdšího dřeva – ideálně buku nebo dubu. Ten má tvar trojúhelníku – tedy klínu a jeho účelem je, aby zajistil pevnost spoje. Klín se vkládá do zářezu v noze dřeva.
Konstrukčním lepidlem potřeme spojovanou část – v tomto případě nohu židle. Lepidlo vtlačíme také do zářezu v noze a do zářezu vložíme klín. Ještě není potřeba, abyste ho zatlačovali silou. Nyní vložte nohu do otvoru v židli a kladívkem nohu zatlučte. Tím automaticky dojde i k zatlačení klínu, který nohu rozepře a zajistí, že bude absolutně pevná.
Technika s dlouhou tradicí
Klínové spoje najdou uplatnění i v jiných truhlářských konstrukcích – často se používaly třeba při výrobě dveří. Dodnes je na starších typech můžete najít. Když budete takový kus nábytku opravovat, doporučujeme klín využít. V moderních konstrukcích už nejsou klíny tak časté, jelikož se používají jiné druhy lepidel než dříve, běžnější jsou i lisovací svěrky nebo složitější frézované spoje.
Nikdy se nesnažte nahradit dřevěný klín kovovým. Mohlo by totiž dojít k rozštípnutí spojované části. Přebytečnou část klínu, která se do zářezu nezasune celá, stačí jednoduše odříznout pilkou.
Rychlá a univerzální lepidla
Jestli se vám nechce čekat několik dlouhých hodin, až lepidlo vytvrdne, zkuste speciální konstrukční lepidla. Speciální lepidla BISON jsou přesně taková, a navíc lepí skoro vše, na co se právě podíváte. Jejich výhodou je rychlá počáteční pevnost a také fakt, že některá z nich se dají použít i jako tmely. Dají se snadno přetřít, odolávají i vysokým teplotám a bez potíží je můžete použít doma i venku - dešti i mrazu odolají.
Zdroj informací: Pořad Libovky Pepy Libického, bison.cz
Publikováno: 20. 8. 2024, Autor: Jaroslav Kropáč, Profil autora: Jaroslav Kropáč