reklama

Natřete to pořádně, abyste za rok nemuseli znovu

Palubky byly a také jsou žádaným materiálem při stavbě nebo rekonstrukci domu. Popíšeme si, jak postupovat při natírání palubek, protože bez nátěru jsou v exteriéru odsouzeny k rychlému zániku. Když ale dřevo dobře ošetříte, může vám v plné kráse sloužit mnoho let. Zásady práce, které si popíšeme, nejsou nijak složité a v podstatě stačí jen následovat zdravý selský rozum.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pro natírání palubek si připravte vše, co budete potřebovat

K natírání palubek není potřeba jen štětec, ale také brusný papír, smetáček a zapomenout byste neměli ani na místo, kde budete palubky odkládat. Je dobře, když bude chráněné před deštěm, zároveň je vhodné natírat palubky v horizontální poloze, aby lazura nestékala. Na syntetické nátěrové hmoty si nezapomeňte nachystat vhodné ředidlo.

Místo štětce raději smeták

Natírání palubek začneme tím, že je nejdříve očistíme. Prach a další nečistoty by totiž v nátěru nedělaly dobrotu. Stačí palubky omést smetáčkem nebo ofouknout stlačeným vzduchem. Předpokládáme, že jste si pořídili kvalitní palubky kategorie A/B. Takové už není nutné v této fázi přebrušovat brusným papírem. Přesto, pokud je někde povrch dřeva hrubý, použijte papír o zrnitosti 120. Hlavně po broušení odstraňte dřevní prach.

Na začátku natírané dřevo očistěte. Je to velmi důležité, aby byl po natření jeho povrch hladký
i (Zdroj: https://cz.depositphotos.com)
Na začátku natírané dřevo očistěte. Je to velmi důležité, aby byl po natření jeho povrch hladký

Chce to systém

Při natírání palubek můžete postupovat tak, že na ně štětcem aplikujete jakoukoli lazuru, a máte klid. Až do doby, než druhý rok začne dřevo zamodrávat. Proto je lepší postupovat promyšleně a k natírání palubek zvolit celý systém. Renomovaní výrobci nabízí rozsáhlé kolekce nátěrových hmot, které jsou určené právě na ošetření dřeva v exteriéru.

Takový systém se může skládat ze dvou druhů nátěrových hmot – impregnační a středně vrstvé lazury. Impregnační lazura slouží hlavně k tomu, aby se do dřeva vsákala a ochránila ho tak hloubkově. Proti čemu je třeba dřevo chránit? Zejména proti dřevokaznému hmyzu, hnilobám a plísním.

Velikost štětce volte tak, aby odpovídala natírané ploše
i (Zdroj: https://cz.depositphotos.com)
Velikost štětce volte tak, aby odpovídala natírané ploše

Napouštěcí lazury stačí aplikovat jedním nátěrem. Pak je ale nutné palubku přebrousit jemným smirkem 120 nebo 150. Jde o to, aby brusný papír odstranil malá dřevní vlákna, která se po nátěru od plochy oddělila. Důležitá věc! Po broušení povrch palubek dokonale očistěte.

Druhý nátěr provádíme středně vrstvou lazurou. Jejím cílem je dodat dřevu lesk, ochránit ho před povětrnostními vlivy, ale zároveň nedopustit, aby se dřevo kompletně uzavřelo. Dřevo během let pracuje a musí dýchat, proto není žádoucí uzavřít ho tvrdou a nepropustnou nátěrovou hmotou. Po tomto nátěru přijde na řadu ještě jeden – třetí, který palubce dodá konečnou podobu. Mezi druhým a třetím nátěrem už není třeba dřevo přebrušovat.

Mezi prvním a druhým nátěrem palubky přetřete
i (Zdroj: https://cz.depositphotos.com)
Mezi prvním a druhým nátěrem palubky přetřete

Hrany palubek – rizikové místo

Nejrizikovějším místem palubek jsou jejich čelní hrany. Proto jim při natírání věnujeme zvláštní péči. K ošetření hran slouží speciální laky, které zajistí, aby kritické místo zůstalo proti povětrnostním vlivům chráněno dlouhodobě. Lak se aplikuje na místo, které bylo předtím natřené lazurou.

Jak už bylo zmíněno, hrany palubek patří mezi jejich nejrizikovější části – odkapává po nich voda a často se tam také drží. Aby kapka vody z palubky odkápla rychleji, můžete hrany palubek zkosit na pokosové pile. Podstatně tak prodloužíte životnost palubek.

Výhodné je hrany palubek seříznout, aby z nich mohla odtékat voda
i (Zdroj: https://cz.depositphotos.com)
Výhodné je hrany palubek seříznout, aby z nich mohla odtékat voda

Speciální krémové lazury

Při natírání palubek se možná setkáte se situací, kdy je třeba natírat nad hlavou. S klasickou lazurou jde o dosti nepříjemnou věc, protože lazura teče po rukách a odkapává na zem. Někteří výrobci proto nabízí speciální krémové lazury – mají konzistenci krému. Na povrch se nanáší běžným štětcem a poté, co se na dřevo aplikují, dojde během několika minut k jejich samovolnému rozlití. Taková lazura při práci nad hlavou nestéká a pracuje se s ní velmi příjemně. Navíc, krémové lazury jsou velmi vhodné pro natírání členitých povrchů, jako jsou například dveře. Je to tím, že díky jejich samovolnému rozlití po povrchu materiálu za sebou nezanechávají „kocoury“, které jsou typické pro natírání štětcem.

Remmers nabízí vše, co potřebujete

Výrobce nátěrových hmot Remmers patří mezi osvědčené dodavatele nátěrových hmot na ochranu dřeva. Kromě laků nabízí ucelený systém pro nátěr dveří, oken, venkovního nábytku i palubek. V jeho nabídce tak naleznete obrovské množství odstínů napouštěcích i středně vrstvých lazur, už zmiňované krémové lazury, a dokonce i laky na ochranu řezných hran dřeva. Firma vyrábí také lazury 3v1, které v jednom produktu kombinují vlastnosti několika druhů nátěrových hmot. A pokud už palubky natřené máte, mrkněte se na skvělé renovační nátěry Remmers

Zdroj informací: autor článku 

Publikováno: 16. 8. 2024, Autor: Jaroslav Kropáč, Profil autora: Jaroslav Kropáč