Jak zateplit dům dnes řeší skoro každý, protože energie jsou stále drahé a jejich cena do budoucna stejně poroste. A nejlevnější energie je ta, kterou nepotřebujete. V textu si proto popíšeme základní tepelně izolační materiály a povíme si, kam se hodí. Samotné provedení zateplení není předmětem tohoto článku, nicméně postup najdete v dalších textech Českého kutila.
Jak zateplit stěnu. Základem je polystyren
Tradičním a osvědčeným materiálem na zateplení je polystyren. Pokud řešíte, jak zateplit třeba venkovní stěnu domu, je právě tento materiál nejčastěji používaným. Nabízí totiž výborné tepelněizolační vlastnosti, dobře se s ním pracuje a je léty ověřený. Fasádní polystyren můžete řezat nožem, ale například i kotoučovou nebo přímočarou pilou. Na zeď se kotví pomocí lepidla a speciálních hmoždinek.
Tloušťka izolace polystyrenu vychází z projektu, který vám zpracuje projektant nebo energetický poradce. Desky z polystyrenu můžete použít také na zateplení podlahy, kde se často používá tvrzený polystyren – ve stavebninách ho někdy označují jako soklový, protože se používá právě na spodní část domu. Je draží, ale pevnější než standardní polystyren.
Vatu, ale kterou?
Další možností při řešení problému, jak zateplit dům, je tepelněizolační vata. Opět jde o velmi často používané řešení. Vata se prodává v deskách i rolích. Záleží, co konkrétně chcete zateplit. Vata v deskách se hodí na zateplení fasády, kam se kotví podobně jako polystyren. Její výhodou je, že i když výborně izoluje, dokáže přenášet vodní páry. Lidově řečeno, dům zateplený vatou není tak „udušený“ jak ten, který oblepíte polystyrenem.
Vata v rolích se skvěle hodí na zateplení podhledů nebo starých půd. Právě pro nadstropní prostory se vata hodí výborně, zvlášť pokud půda není využívaná. Pak stačí na podlahu půdního prostoru vatu rozložit, a je vystaráno. Vata propouští vodní páry, takže pokud není z vrchu ničím krytá, na půdě vlhkost bez potíží odvětrá. Jestli chcete mít půdu pochozí, je nezbytné vybudovat roštovou konstrukci, vatu umístit do ní a vše zaklopit deskami. V takovém případě už je ale nutné myslet na odpovídající parozábranu, která zamezí průniku vlhkosti z interiéru do izolační hmoty, kde by mohla kondenzovat.
Tloušťka volně ložené izolace se opět řídí projektem a závaznými technickými normami. Aby měla izolace žádaný efekt, počítejte alespoň s 30 centimetrovou vrstvou.
Foukaná a stříkaní izolace
Stále častější odpovědí na to, jak řešit zateplení domu, jsou různé stříkané a foukané izolace. Foukané izolace využívají jemnou izolační drť, která se pomocí hadice dopravuje na místo zateplení. Výborně uplatní třeba v trámových stropech.
Stříkané izolace využívají polyuretanovou pěnu. Jsou relativně drahé, ale velmi rychlé na aplikaci. Obrovskou výhodou stříkaných izolací je, že nepotřebují žádný rošt ani se nijak nekotví – prostě se nastříkají na zateplovaný povrch, a hotovo. Na rozdíl od vaty také nesesedají a dlouho si uchovávají svoje výborné izolační vlastnosti.
Nebojte se experimentovat
Výše popsané tepelněizolační materiály rozhodně nejsou jediné, se kterými se na trhu můžete setkat. Zvlášť, pokud vyznáváte zdravý styl bydlení, můžete se podívat po alternativních izolacích, které se vyrábí například z ovčí vlny. Oblíbené jsou izolační rohože z konopí nebo slámy.
Potíž je, že tyto materiály nejsou tak rozšířené, tím pádem je vyšší i jejich cena. Navíc, kvalitně zateplit dům slámou chce pořádné know-how, kterým domácí kutil pravděpodobně nedisponuje.
Zdroj informací: autor článku
Publikováno: 14. 8. 2024, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com), Profil autora: Jaroslav Kropáč