reklama

Vylepšete si vchodové dveře kovaným klepadlem

Vykovat si praktické klepadlo na dveře neumí kdekdo. K tomu je potřeba mít alespoň základní kovářské znalosti, fortel a vybavení. Anebo navštívit některý workshop, kde se zaměřují na řemeslnou výrobu a kde vás takovému umění naučí také.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Kované klepadlo na dveře

Klepadlo na dveře je dekorativní předmět, nejčastěji kovaný ze železa nebo litý z bronzu. Mívá velmi často tvar zvířecích hlav, ale setkáváme se i s abstraktními tvary. V minulosti sloužilo k ohlašování návštěv. Je ale pravdou, že i moderní plastové vchodové dveře bývají často opatřeny tímto typem starodávného "domovního zvonku".

Klepadlo na dveře může zvuk vydávat přes dorazovou plošku na vlastním těle klepadla, nebo do materiálu dveří, kde se ale časem nevyhnete poškození povrchu dveří. Moderní typy klepadel na dveře, u kterých je součástí i dorazová železná nebo litinová ploška, slouží nejen svému původnímu účelu, ale i jako vkusná dekorace.

Vyrobit si klepadlo není úplně obvyklá záležitost, a pokud chcete, aby bylo opravdu pevné a funkční, budou se z vás muset stát kováři.

Nezoufejte, pokud zrovna nemáte doma kovářskou výheň. Výrobu kovaného klepadla můžete zadat nějakému skutečnému kováři. Anebo můžete navštívit workshop zaměřený na řemesla, kde vám pomohou odborníci a naučí vás alespoň základy kovařiny.

Co budete na výrobu klepadla na dveře potřebovat:

  • starý pant z brány nebo vrat
  • kovářské kladivo typu sekáč
  • železnou palici nebo perlík
  • drátěný kartáč

První důležitá práce bude očistit starý pant, který mnohdy bývá natřený barvou a také není zcela rovný. Není potřeba používat žádné odstraňovače starých nátěrů, poslouží oheň. Ve výhni necháte pant pěkně nahřát a barva se opálí sama.

Nejprve je potřeba kov opravdu důkladně rozpálit ve výhni
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nejprve je potřeba kov opravdu důkladně rozpálit ve výhni

Povrch pantu dočistíte drátěným kartáčem. Při této a vlastně během celé práce u kovářské výhně buďte maximálně obezřetní a používejte ochranné prostředky. Základem by měla být kožená kovářská zástěra, kožené rukavice a pevné, ideálně opět kožené boty. Vždy mějte na paměti, že pracujete s ohněm a žhavým železem. 

Proto pokud budete nažhavené železo čistit drátěným kartáčem, dávejte pozor, aby vám kartáč nesklouzl a nespálili jste se.

Očistěný pant vložte opět do výhně a vyčkejte, až bude rozžhavené téměř do běla. V tuto chvíli bude i měkké a bude se s ním lépe pracovat. Ke slovu přijdou kovářská kladiva. Perlíkem nebo širokým kladivem pant vyrovnáte.

Jeden konec pantu pomocí druhého kladiva (sekáče) rozdělte na dvě půlky tak, že kladivo špičatou stranou nasadíte na železo a svrchu do něj bušíte druhým kladivem.

Železo se kuje, dokud je žhavé
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Železo se kuje, dokud je žhavé

Rozdvojenou část můžete dotvarovat kladivem do špičky, například zatočit do šneka. Můžete si samozřejmě s železem pohrát a vytvarovat libovolně a dle vašich schopností.

Druhá strana se musí uzpůsobit na zavěšení železného kruhu, který bude sloužit právě jako klepadlo na dveře. Železný kruh buď seženete už hotový, nebo jej můžete vykovat z kusu železné kulatiny. Hotový kruh vsunete do druhé strany pantu, která je přizpůsobena nasazení pantu na veřeje. To se výborně hodí. Kruh ještě opatříte malou kovovou kuličkou, která bude klepat na dveře.

Železo se kuje, dokud je žhavé
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Železo se kuje, dokud je žhavé

Zchlazené klepadlo na dveře pak na závěr vyleštíte brusným kotoučem nebo pastou na kov. A hotové dílo si zavěsíte na dveře.

Zdroj informací: Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 17. 8. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová