Sbírat se dá leccos, ale zřejmě největší sbírka šicích strojů, kterou má paní Pavlína Cvrčková z Liberecka, zaujme nejen vášnivé sběratele, ale unešený z ní bude každý, kdo má rád staré přístroje nebo je jen „pouhým“ obdivovatelem krásných užitných předmětů ze starých dobrých časů.
Sbírka šicích strojů
Sbírka šicích strojů paní Pavlíny čítá více než 920 nejrůznějších kousků. Najdou se v ní nejen takové, které dodnes zdobí leckterou domácnost, ale také stroje, na nichž se šily rukavice, boty a také jeden krásný značky Patent Pribil, určený k šití klobouků. Jejich majitelka už od dětství sbírala krabičky od zápalek a pivní tácky a záhy v sobě objevila touhu zachraňovat staré krásné věci.
K šicím strojům ji přivedlo nikoliv samotné šití, ale spíše ony úžasné stroje. Některé šicí stroje má předělané tak, že se zvídavý zájemce může podívat „dovnitř“ a zjistit, jak celý ten malý technický zázrak funguje.
V muzeu i ve filmu
Součástí její unikátní sbírky jsou i funkční dětské šicí stroje, což byly vlastně chytré hračky, na nichž se kdysi malé holčičky učily šít. I proto tyto stroječky šijí jen řetízkovým stehem, jenž se velmi jednoduše párá. Líbí se i dnešním dětem stejně jako jejich rodičům, protože každý z nich je vlastně malé umělecké dílo zdobené obrázky a plné nádherných dekorativních detailů.
Velkým snem paní Pavlíny je mít jednou vlastní muzeum pro svou sbírku šicích strojů a svoje dlouholeté zkušenosti by chtěla předávat na workshopech, během nichž by si mohli zájemci vyzkoušet, jak se na starých šicích strojích šilo. Zatím se ale na část jejích pokladů můžete podívat v Jihojizerském technickém muzeu v Bílém Potoce pod Smrkem nedaleko Hejnic. A padesátka jejích šicích strojů si nedávno zahrála i v německém filmu Na západní frontě klid, který se natáčel pro Netflix.
- nejstarší zachovaný popis šicího stroje pochází z doby kolem poloviny 18. století? Bylo s ním údajně možné šít steh podobný stehu stehovacímu. Za jeho vynálezcem je považován Němec Weisenthal.
- na dalším zdokonalení šicího stroje pracoval francouzský vynálezce Thimonnier, jemuž se roku 1829 podařilo vyrobit ze dřeva asi 80 šicích strojů a prodat je? Ale konec tohoto úspěchu byl ten, že krejčí, kteří se strachovali o svou existenci, jeho stroje rozmlátili a zničili jeho dílnu.
- zajímavou sbírku šicích strojů najdete i muzeum v Jindřichově Hradci? A proč právě zde? V nedaleké Soběslavi totiž sídlila velká továrna na jejich výrobu, ostatně mnozí pamětníci si jistě vzpomenou na ty, které se vyráběly pod značkou LADA. A jeden z pobočných závodů soběslavské továrny byl právě v Jindřichově Hradci.
Zdroj: pořad Vychytávky Ládi Hrušky, www.libereckydenik.cz, www.mjh.cz, www.muzeumjizerky.cz, www.kudyznudy.cz
Publikováno: 21. 8. 2024, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová