Stříhání drátu není žádná věda. Pokud už pár let kutíte, nebo jste postavili dům, nemusíte číst dál. Jestli se ale stavět teprve chystáte, nebo jste se s pákovkami ještě nesetkali, pokračuje dál. Dost možná se dozvíte pár užitečných informací.
Stříhání drátu pákovými kleštěmi
Samotné pákové kleště nepatří mezi standardní vybavení každé kutilské dílny. Jednak nejsou úplně levné, a navíc jsou docela velké. Na druhou stranu, když se s pákovkami naučíte pracovat, můžete ušetřit nemalé peníze třeba za řezné kotouče do flexy. Právě úhlovou brusku totiž mohou pákovky snadno nahradit.
Jednoduché jako facka
Stříhání drátu pákovými nůžkami není vůbec náročné. Vlastně se s pákovkami pracuje stejně, jako s jakýmikoli jinými kleštěmi. Často se pákovky používají na zkracování roxorů, tedy betonářské oceli. Tady se hodí víc než flexa – neutratíte za kotouče a práce rychle odsýpá. Při stříhání pákovkami není kravál ani nelétají všude jiskry, takže můžete pracovat klidně i v blízkosti hořlavých materiálů.
Při stříhání drátu o velkém průměru si můžete pákovky položit na zem, jedno z ramen přišlápnout nohou, a druhé pak obouruč dotlačit. Úplně běžně se takto dělí právě už zmiňovaná betonářská ocel.
Velké pákové kleště se naopak nehodí například pro precizní dělení elektrikářských kabelů – řez pákových kleští je totiž poměrně hrubý a neopracovaný.
Jaké kleště zvolit
Když se ke koupi pákových kleští rozhodnete, volte kvalitní výrobky. Jde zejména o tvrdost čepele. Ta by měla být vyrobena z odolného materiálu, kleště pak dlouho vydrží. Některé dražší výrobky mají výměnnou celou štípací hlavu, což je výhoda, protože při otupení ostří nemusíte kupovat celé kleště, ale jen konkrétní díl.
Velikost kleští má vliv na maximální průměr štípaného materiálu, a také na sílu, kterou je třeba při stříhání vyvinout. Větší kleště pochopitelně přestřihnou silnější materiál při použití menší síly.
Některé pákové kleště mají také integrovaný tlumící doraz. Ten se hodí, protože dokáže ztlumit náraz, který přijde poté, co se dělený materiál rozpůlí.
Zdroj informací: pořad Minutový manžel
Publikováno: 10. 8. 2024, Autor: Jaroslav Kropáč, Profil autora: Jaroslav Kropáč