Vinuté perle jsou v podstatě korálky, které se vyrábějí ručně. Jejich výroba se odehrává převážně v dílnách pomocí kahanu, kovové tyčinky a skleněných tyčí různých barev a tlouštěk. Vinuté perle jsou v základu kulaté, ale vyrobit je možné v podstatě jakýkoliv tvar, záleží na šikovnosti toho, kdo je vyrábí. Při práci s tavením skleněných tyčí je potřeba dodržovat bezpečnost práce, aby nedošlo k popálení a dalším úrazům.
Vinuté perle pro ruční tvoření
Vinuté perly, perle neboli vinutky jsou vyráběny ručně jednou z tradičních technik zpracování skla. Velkou zásluhu na tom, že vinuté perle získaly svůj věhlas, má sever Čech (Jizerské hory a Podkrkonoší), a také Šumava, kde se toto skleněné zboží vyrábělo už před několika sty lety. Na Šumavě se vinuté perle používaly na výrobu růženců. Těm se zde říkalo páteříky.
První zmínky o skleněných korálcích je dokonce z dob Velké Moravy (okolo 9. stol). V 18. století se pak výroba perlí přesunula do nově vznikajících hutí a skláren v Jizerských horách.
Co to jsou vinuté perle nebo perly?
Jsou to skleněné šperky nebo korálky, které vznikají navíjením roztavené skleněné tyčinky na kovovou tyčku - mandrelu. Skleněné tyčky se taví při vysoké teplotě asi 800 °C - 1000 °C podle druhu skla, a současně s nimi se rozehřívají i kovové tyčky. Když se sklo stane tekutým, začne se navíjet na kovovou tyčku, díky které vzniká v korálku dírka.
Základní korálek je jednobarevný a dále se zdobí různými technikami, např. nanášením další vrstvy skla různých barev, také se používá skleněná drť, skleněné nitě, drahé kovy nebo technika leptání skla. Je možné kombinovat techniky mezi sebou a výsledný efekt záleží na šikovnosti a fantazii tvůrce.
Korálky mají v základu jednoduchý kulatý tvar. Postupně, jak se člověk učí pracovat s kahanem, sklem a kovem, začne vytvářet i složitější tvary a přidávat dekorace, ornamenty a podobně.
Vinuté perle se vyrábějí ručně. Proto zřejmě nenajdete dva identické kousky. V ruční výrobě a drobných odlišnostech je ale také jejich výjimečnost a originalita. A techniku výroby vinutých perlí se můžete naučit i vy. Stačí navštívit některý z workshopů, kde vás zkušení "skláři" či korálkáři zasvětí do této horké práce.
Při práci je třeba dbát na bezpečnost svého zdraví, protože tavené sklo má velmi vysokou teplotu a vlivem které je téměř tekuté.
Co je potřeba k výrobě perlí?
- kahan
- lampové tyče
- kovové tyčky na vinutí skla (mandrely)
- separační roztok
- kaolín s vodou, tzv. hlinka
- skelnou vatu nebo chladicí granulát
- pinzeta
Základní surovinou jsou skleněné tyče, tzv. lampové sklo. Může být buď české, německé nebo italské. Rozlišuje se také sklo měkké a tvrdé.
Měkké sklo je sklo sodo-draselné. Patří mezi nejběžnější druhy skla, je nejlevnější a nejsnadněji tavitelné.
Tvrdé sklo je tzv. borosklo. Z podobného typu skla se vyrábí laboratorní sklo a kuchyňské nádobí. Je méně náchylné k praskání během zpracování a má méně barevných odstínů.
Při práci je nutné pracovat v rukavicích, protože zde hrozí popálení, a také mít nasazené ochranné brýle.
Zdroj informací: Libovky Pepy Libického, pořad REUSE, Blaklader, kubeads.cz, spektrumzdravi.cz
Publikováno: 7. 8. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová