Špinavá fasáda není zrovna nejhezčí vizitkou našich obydlí. Mnohdy za to vůbec nemůžeme, protože pokud bydlíme poblíž nebo přímo na frekventované ulici, nedaleko dálnice nebo průmyslové zóny, bude fasáda prakticky neustále znečištěná výfukovými plyny, smogem, spadem, sazemi či prachem. Ani klidné zóny nejsou ale křišťálově čisté. Zde zase mohou hrozit plísně, řasy nebo mechy a krásná fasáda může být vbrzku zelená jako brčál. Co s tím? No přeci vyčistit!
Špinavá fasáda
Fasáda, která září na dálku jasnými barvami, je ozdobou. Nebo také ne. Taková špinavá fasáda moc parády nenadělá. Nejen, že nejsou vidět barvy, což mate kolemjdoucí, ale nánosy prachu, sazí, špíny a podobných nečistot fasádu narušují. A to už vůbec nemluvíme o plísních či řasách, které na fasádě také narůstají a jejich souvislý povrch mění krásné barvy fasády na ohavně zelenou. Nečistoty, plísně a řasy jsou pak zdrojem škodlivým mikročástic, spor a karcinogenních látek, které mohou pronikat do našich obydlí a zhoršovat naše zdraví.
Jakého typu mohou být nečistoty na fasádě?
- atmosférické znečištění - saze z komína, prach, smog, vítr, mráz, krupobití
- biotické znečištění - řasy, plísně a houby
Fasádu bychom měli preventivně čistit minimálně jednou za 2 roky, a to podle stupně znečištění. Některé druhy fasád snesou i hlubší očistu, na některé se ale musí jemně, aby se povrch nepoškodil.
Špinavá fasáda se dá vyčistit několika způsoby. Mechanicky, ale také chemicky. Mechanická očista spočívá v odstranění nečistot ručně kartáčem nebo smetákem, případně také vysavačem mokrou nebo suchou cestou.
Suchou cestou fasádu většinou jen ometeme, odstraníme pavučiny, prach nebo saze. Přitom ale častokrát spoustu nečistot spíše rozmažeme a vetřeme do omítky. A to nechceme. Vhodnější tedy bude mokrá cesta, která zahrnuje mytí vodou a přípravkem, který nepoškodí barvy a strukturu fasády.
V případě napadení fasády řasami, plísněmi nebo podobným biologickým materiálem bude vhodné aplikovat fungicidní přípravek.
Při čištění fasády pomocí vody a čistících přípravků je vhodnější použít tlakový čistič, tedy wapku. Je potřeba dbát na dodržení správného postupu. Naneseme čisticí přípravek přímo na fasádu válečkem a necháme ho důkladně působit. Nakonec provedeme čištění fasády tlakovou vodou.
Jak řešit špinavou fasádu u vícepatrových domů?
A jak se čistí špinavá fasáda u vícepatrových domů? Pokud máme balkon, můžeme z něj wapkou čistit fasádu ve vyšších patrech. Ale praktičtější bude oslovit firmu, která provádí čištění fasád i ve výškách.
Proč svěřit čištění fasády odborníkům? Především se nemusíme bát poškození fasády, protože firma ovládá tlakové čističe i přípravky zodpovědně, takže fasádu vyčistí maximálně účinně, ale zároveň velmi šetrně. Profesionální přípravky zneškodní plísně, řasy i lišejníky. Dokonalou znalostí povrchů dosáhnou dokonalého vyčištění i náročných povrchů na fasádách. Špičkovou industriální technikou včetně systémů pro hloubkové čištění horkou vodou tak firma dosáhne perfektního výsledku i na těžko přístupných místech.
- Kromě vysokotlakého čištění se špinavá fasáda dá čistit technikou pískování. Tento způsob je vhodný hlavně na kamenné obklady.
- Čištění rotačním kartáčem a vodou se využívá i u zámkové dlažby, je šetrnější a bez rizika poškození měkčí fasády.
- Použití suchého ledu je účinné, ekologické a šetrné. Zařízení stříká na stěnu suchý led o teplotě -70 až -80 °C.
- Speciální nátěry na fasádu. Přípravek se nanese na omítku při dokončovacích pracích, takže pokud by v budoucnu někdo fasádu znečistil posprejováním, půjdou graffiti velmi snadno umýt.
Tyto metody mají hned několik výhod. Jsou k fasádě šetrnější než wapka, nepotřebují vodu nebo jen opravdu malé množství, a poradí si i s opravdu velkým znečištěním. Konkrétní přípravky existují ve více variantách, účinkují proti atmosférickým a organickým nečistotám, mastným a olejovým skvrnám.
Špinavá fasáda bude minulostí, pokud jí budeme umývat pravidelně za pomoci šetrných, ale účinných přípravků a správných technologických postupů.
Je také dobré vědět, jak se špinavá fasáda čistí a ošetřuje. Tyto informace by nám měl podat výrobce naší fasády.
Zdroj informací: Receptář prima nápadů, pořad Moderní bydlení, Domerino, nejremeslnici.cz, bonacasa.cz
Publikováno: 6. 8. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová