reklama

I v Česku můžete bydlet na ostrově

Přírodní materiály, tedy hlavně dřevo a kámen, jsou nejen hezké a účelné, ale zároveň i velmi šetrné k životnímu prostředí. Jejich další výhodou může být nízká cena – třeba kámen nemusí být o moc dražší než betonová dlažba. Pravda, dřevo vypadá nově jen pár let poté, co se venku instalovalo. Pak totiž získá svou patinu, která ne každému musí vyhovovat. Pokud vám tohle nevadí, čtěte klidně dál. Dozvíte se, jak s přírodním materiálem pracovat a načerpáte inspiraci. V našem případě přímo na ostrově.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Přírodní materiál číslo jedna: dřevo

Stavby ze dřeva jsou v poledních letech trendem. Přírodní materiály buď přímo ze dřeva, nebo založené na jeho bázi dnes patří mezi běžné stavební materiály. Jenže pozor – ne každý řemeslník, kutil nebo firma umí dřevo ve stavbě používat tak, aby skutečně fungovalo. Z přiložených snímků můžete vidět, jak si soukromý investor poradil se dřevem při realizaci ostrova v lokalitě staré pískovny.

Zásadou číslo jedna je, vybrat si vhodný druh dřeva. Smrkové dřevo je fajn na nábytek nebo vnitřní palubky, pro fasádní obklad se ale hodí jiné dřeviny – třeba modřín. I když totiž dřevo ošetříte kvalitní lazurou, UV záření ho časem poškodí. Právě modřínové dřevo tento problém snáší daleko lépe než zmiňovaný smrk.

Už jsme se zmínili, že ochrana dřeva musí být opravdu kvalitní. Výrobci lazur dnes nabízí ucelené systémy nátěrových hmot. První vrstva je obvykle impregnační, druhá vrstva lazury ochranná a třetí zajistí, že dřevo vydrží v exteriéru bez větších změn i několik let. Pak je třeba jeho nátěr obnovit.

Modřínové dřevo získá na slunci svoji typickou patinu – zešedne. Takové dřevo je přirozeně odolné povětrnostním vlivům a není třeba ho nijak natírat.

Dřevěný obklad z měkkého dřeva se hodí do interiéru
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s. r. o)
Dřevěný obklad z měkkého dřeva se hodí do interiéru

Kámen je jistota

Při stavbě našeho ostrova byl jedním z hlavních stavebních materiálů kámen a písek, tedy typické přírodní materiály, které jsou dostupné úplně všude. Kámen můžete použít jak pro tvorbu chodníčků, cestiček nebo zídek, tak třeba i pro obklad soklu domu. Kámen má prakticky neomezenou životnost.

Při stavbě ostrova v pískovně se přímo nabízelo využití písku, protože každý správný ostrov přeci má písečnou pláž. Písek ale můžete využít i pro tvorbu okrasných prvků kolem svého domu. Je relativně levný a dobře se s ním pracuje. Jen nezapomeňte, že aby písek časem neprorostl travou, musíte ho od země oddělit kvalitní geotextilií.

Písek, coby typický přírodní materiál, můžete koupit v různých frakcích. Alternativou písku je třeba štěrk. S úspěchem ho můžete využít pro tvorbu zahradních cestiček nebo si takto upravit třeba jen místo, kam potřebujete strčit popelnici nebo venkovní nádobu na odpad.

Pro tvorbu cestiček můžete využít štěrk. Obejdete se bez obrubníků a betonování
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s. r. o)
Pro tvorbu cestiček můžete využít štěrk. Obejdete se bez obrubníků a betonování

Nevýhody přírodních materiálů

Svět není vždycky růžový, a tak ani přírodní materiály nejsou zcela bezvadné. Ne každý dům je vhodný pro obklad dřevěnými palubkami, a ne všude je dobré vydláždit okolí domu přírodním kamenem. Typickou nevýhodou přírodních materiálů, třeba právě kamene, je fakt, že dlažba z kamenů nemá pravidelné tvary ani tloušťku. Z toho důvodu je třeba dláždění kamenem mnohem náročnější než dláždění pravidelnou zámkovou dlažbou. Pokud se do takové práce pustíte sami, zabere vám spoustu času, a pokud si na ni objednáte firmu, docela dost si zase připlatíte.

Také dřevo – nejhezčí zástupce mezi přírodními materiály, má svoje mouchy. Především je to jeho trvanlivost. Aby dřevo venku dlouho vydrželo, musí být správně použito. Když nejkvalitnější obklad ze dřeva instalujete tak, že se bude trvale dotýkat zeminy, nevydrží vám a uhnije. Dřevo logicky vyžaduje údržbu a péči, která v případě umělých materiálů odpadá. Je jen na vás, zda jste ochotni tohle daň zaplatit.

Zdroj informací: autor článku, pořad Libovky Pepy Libického, rubrika Tak se staví dnes

Publikováno: 30. 7. 2024, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA s. r. o (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč